Burtici cu Ciresele de mai-iunie 2013 ~48~

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Hellie spune:

Elyana, eu te inteleg fff bine cu caldura de la birou. Banuiesc ca lucrezi intr-o cladire de birouri cu geamuri de sticla de sus pana jos unde se face cald la prima raza de soare...si nu va merge aerul conditionat.
La fel si la mine. Numai ca eu i-am amenintat pe administratorii cladirii ca daca nu baga freon in instalatia de aer si sa dea drumul, eu le fac reclamatie, si pentru ca sunt si insarcinata or sa aiba mari probleme cu protecita muncii. Si ce sa veeeezi?! A doua zi mergea aerul conditionat desi ei ne minteau de 1 luna de zile ca nu se poate sa dea drumul la aer pana nu scade nu stiu cum temperatura de afara...etc.etc...deci nu e chiar asa...ca sa stii, daca cumva va mint si pe voi la fel.

Mai devreme ma luase iar panica aia ciudata ca nu misca bebeloiul. Numai ca intre timp s-a trezit manca-l-ar mamica pe el de voinic, si imi cara suturi nu stiu in ce fel dar imi tremura fundul pe scaun...si parca le simt pana in perineu...nu-mi dau seama cum sta el asezat acolo de ajunge impactul loviturii lui pana in perineu.

29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cosmy spune:

Fetelor, saru'mana mult pt suport si incurajari...promit solemn ca-mi bag psihicul intr-o sedinta si voi redeveni ce-am fost, ba mai mult decat atat
Elyana, feedback-ul in privinta medicamentului este pozitiv:cica intr-adevar ajuta in cazul nasterilor naturale...
Nu stiu daca v-am spus, dar am decis ca bebelusa cu personalitate sa aiba si-un al doilea prenume care s-o lege o data in plus de sora-sa: o va chema si Ilaria, astfel incat isi va sarbatori ziua onomastica pe 19 martie, o data cu Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris1211 spune:

Buna fetelor!

Vreau sa va multumesc pentru aprecierile voastre cu privire la burtoasa mea.
Azi chiar mergeam spre casa pe jos (deci, evident mergeam incet) si o femeie la vreo 60 ani m-a oprit si m-a intrebat "greu cu baiatul?". I-am spus ca am fetita, dar ea a zis ca pare baiat dupa forma burtii.
Este deja a 3-a sau a 4-a persoana care imi zice asta si ma cam enerveaza. Nu ar fi o tragedie daca pana la urma ar fi baiat, dar...nici nu stiti cate rochite i-am luat si tare mult mi-ar placea sa ii fac codite, sa o imbrac in fustite, rochite....
Doctorita mi-a zis si ultima oara ca ii vede "crapatura" (ma scuzati, dar asa a zis), dar luni o pun iar sa se uite atent, macar sa nu am vreun soc in maternitate.
Azi am fost la analizele de trim III, maine merg si eu la epilat si luni la primul control in maternitate.
Ieri a fost tare agitata ciresica mea, asta noapte m-a trezit sughitul ei si, pentru prima oara in sarcina, s-a mutat. Pana acum dr-ita spunea ca are capul inspre ovarul stang, funduletul pe la buricul meu si piciorusele in coastele mele din dreapta. Eiii, aseara a facut invers diagonala. Voua vi s-a intamplat?

Cele care mi-ati vazut ultima poza - am burta de baietel?


Happy 34 + cu Anda-Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DenyAnd spune:

Iris, eu nu m-as lua dupa gurile lumii referitor la forma burtii: daca e baietel sau fetita.
Nu e batut in cuie ca exact asa e: tuguiata-boy, rotunda-fata. Sau invers, ca nu mai stiu. Astea-s doar pt distractie, ca nu are ce face lumea.
Forma burtii poate fi inselatoare, mai ales daca inainte de sarcina aveai ceva grasime pe burtica.

Daca s-a vazut "crapatura" sigur e fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cosmy spune:

Draga Iris, cand eram insarcinata cu Daria, doctorita mi-a spus de 2 ori c-ar fi baietel, iar la eco de la 6 luni mi-a spus clar ca-i fetita. Acum mi s-a spus de pe la 16 saptamani ca-i fetita, iar replica doctoritei, cand am rugat-o sa se uite bine, mi s-a parut de foarte mult bun simt: "Doamna, e usor pt un medic sa confunde un cordon, manuta, etc cu o puta si sa creada ca-i baietel, dar cand n-are nimic intre picioare, e al naibii de greu, aproape imposibil sa te inseli"
Si mie imi spun "expertele" c-as avea baietel dupa forma burticii, dar eu-s convinsa ca ori au iluzii optice din cauza putinelor kg pe care le-am luat(am 8.3kg in plus), ori s-au mai schimbat "teoriile" de cand au fost ele gravide

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elyana spune:

Hellie, in privinta aerului conditionat nu e neaparat problema ca nu merge aerul, ci faptul ca am o groaza de colegi... f sensibili (si nu am ce sa le cer, plus ca au biroul fix sub ventilatie) si caldura mare e doar aici la mine, suntem cumva intr-un colt de camera unde aerul nu are cum sa circule... e o situatie exasperanta, ce tine de cateva luni... dar nu ma mai stresez acum pe final, vinerea viitoare le zic PA



28+ Gabriel Luciano + Mikael Damian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madd11ee spune:

Iris, Cosmy..Voua va zic ca aveti baietel..Mie ca am fetita Chiar daca nu am luat multe kg..si nu se vede burta mare..e mai rotunjita..

Ideea e ca eu mi-am pastrat felul de a ma ingrasa de dinainte de sarcina..la care s-a pus si o burtica nu foarte mare..Si asta am observat si la alte cunostiinte..cele care si inainte de sarcina se ingrasau preponderent la burta, au facut burta si au ramas slabe la picioare si tot asa..Pana la urma teoria mea e ca depinde de conformatia corpului..

Mie mi-au zis 3 dr diferiti, incepand cu 16 saptamani si pana la ultimul control, ca e baiat..Chiar am niste poze ff concludente de la eco..Ar fi chiar culmea sa nu cred

Hellie, la mine e o cladire de birouri, dar nu e complet din sticla..Si se mentine racoare..doar ca am colegele ff friguroase..si mai dau drumul la caldura..iar eu efectiv ma topesc.. Acum stau si ma gandesc, daca om fi noi mai calduroase decat de obicei de la gravidie?


29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hellie spune:

Iris, conform "babismelor" burtica ta mie imi pare mare si rotunda, deci de fetita. Dar oricum, ramane sfant ce zice ecografia...deci tot fetita.

Eu sunt rea de caldura din cale afara...pot ajunge la atitudini extreme daca ma ti in caldura. Si eu am colege friguroase...chiar toate sunt friguroase (una dintre ele, imaginati-va ca inca poarta caciula de iarna din aia de sky de se leaga sub barba), dar le-am spus fara ocolisuri ca imi creste tensiunea de la caldura si pentru ca sunt gravida trebuie sa se imbrace mai gros pentru ca eu dau drumul la aer. Desigur cand ies din birou, gasesc aerul inchis...dar il deschid iar. Eu nici nu pot gandi daca sunt mai mult de 23-24 de grade unde ma aflu.

Am discutat si eu cu seful azi. De la 1 Mai ii parasesc. Vineri acum avem sedinta sa le predau clientii (am emotii mari, ca stiu ca va fi greu sa ii iau inapoi pe clienti cand ma voi intoarce eu la serviciu, peste un an cel mai probabil).
Si am rezolvat ca pe luna Mai sa imi iau concediul de odihna tot (am 25 de zile) asa ca nu ma bag in prenatal. Nici nu vreau in prenatal pentru ca eu sunt freelancer si mi-e greu cu plata concediului (plata tre sa mi-o faca casa de sanatate, nu "angajatorul" etc.). O sa vad cu postnatalul ce fac (adica cu cele 42 de zile obligatorii).


29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flafi spune:

Fetelor e normal in sarcina sa ne fie cald Si foarte cald, imi pare rau ca aveti colegi neintelegatori, chiar e nevoie sa aeriseasca. Creste fluxul parca cu 50%, asta o confirma fetele noastree doctorite, prin urmare e cald si avem bufeuri.

Iris mi se pare ca ai burta de gravida, mai mult de atat n-as sti sa iti spun

Hellie bine ti-a facut sa nu mai banuiesti baitul de nazdravanii

36+ cu Vlad Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flafi spune:

Temperatura crescuta
Odata cu cresterea copilului, vei descoperi ca propria-i temperatura te afecteaza facandu-te sa simti ca si cand ti-ar fi mai cald decat in mod normal. De asemenea, nu numai ca vei simti mai multa caldura dar vei si transpira mai mult, motiv pentru care urmatoarele sfaturi ar putea sa iti fie de ajutor:
- Imbraca-te numai in haine confectionate din materiale naturale, usoare cum ar fi bumbacul.
- Evita sa faci exercitii afara atunci cand este cald si iesi la plimbare dimineata sau seara atunci cand temperaturile sunt ceva mai scazute. De asemenea evita cat mai mult sa stai in soare, in special in zilele fierbinti de vara.
- In zilele calduroase poti face dusuri ceva mai dese pentru a te racori si bea cat mai multe lichide (cel putin 8 pahare de apa pe zi – sau mai mult daca transpiri excesiv).
- Evita bauturile cu cafeina sau alcoolul deoarece te pot deshidrata.


Sursa: http://www.mamicamea.ro/sarcina-pe-saptamani/al-treilea-trimestru-de-sarcina.html#ixzz2Q4YXW7QU

36+ cu Vlad Alexandru

Mergi la inceput