Clasa pregatitoare 2013-2014 (4)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns EliaElia spune:

Am vazut ieri un articol despre situatia inscrierilor in Bucuresti.Cele mai multe cereri sunt la scoala 195 - 175 de cereri, scoala nr. 190, cu 166 de cereri, scoala 117, cu 148 de cereri si scoala 49, cu 130 de cereri.Sunt si vreo cateva scoli cu <10 inscrisi. Dar abia e 12 aprilie.In total erau 9600 de inscrisi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

Multumesc Elia! Stii cumva si unde ar putea fi gasita informatia asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EliaElia spune:

Eu am vazut o stire mediafax, nu am gasit pana acum o situatie in timp real cu toate scolile.http://www.mediafax.ro/social/clasa-pregatitoare-cate-cereri-de-inscriere-au-fost-inregistrate-in-capitala-10734271

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

Da, nu-i nimic mai mult decat ce ai spus si tu....Multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

scoala 195 e la noi in cartier, nu suntem arondati la ea si daca eram, fugeam de ea.
Este vestita pentru performanta; dar de felul in care se face performanta si despre elevii de aici cu depresie severa nu vorbeste nimeni.
O psiholoaga imi spunea ca a avut 1 caz de la scoala asta, "olimpic" care au clacat nervos.
Iar la gradinita unde merge baietelul meu sunt cativa copii la afterschool care vin de la scoala 195; la discutia despre scoli pe care am avut cu directoarea gradinitei, am aflat ca acesti copii care frecventeaza scoala 195 sunt cei mai problematici, nu vor sa auda de teme, sunt labili si surmenati din cauza ca sunt foarte incarcati. Vorbim de copii de clasa a 3-a si a 4-a.

Asa ca nu vad de ce se inghesuie toata lumea aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ranena08 spune:

Sper sa ma scuzati de off topic dar, Ella la ce gradi este copilul si ce optionale face acolo?- caut afterschool pentru la anul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:


Citat:
citat din mesajul lui ranena08

Sper sa ma scuzati de off topic dar, la ce gradi este copilul si ce optionale face acolo?- caut afterschool pentru la anul.


merge la Centrul Educational Fecioara Maria.
Stiu ca sunt 2 clase de afterschool. Au site, poti intra pe site pentru detalii.
are 5 ore de engleza si 5 de germana pe saptamana dar sunt incluse in pret; tot in pret sunt arte plastice si dans cu Alina, sora lui Mihai Petre; Optionale care se platesc: inot si sah; nu a vrut la inot dar ii place tare mult sahul, face de 2 ori/saptamana.
Or mai fi si altele dar n-am fost interesata, fiindca face pian si tenis in particular si consider ca 3 activitati, daca socotim si sahul, sunt suficiente.

Daca esti in zona Baba Novac si cauti afterschool, mai este unul la noi in complex (New Town); au deschis gradinita si after cei care detin gradinita Ioanid dar au preturi mai mici, adaptate zonei. Vecinii care au copiii aici au zis ca sunt multumiti.

Daca l-as fi inscris pe la scoala de circumscriptie l-as fi dus la afterschool-ul de la Fecioara Maria fiindca am vazut cum isi petrec timpul acolo, cum fac lectiile si mi-a placut.

scuze pentru off topic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dydi spune:

Astazi dupa amiaza s-a hotarat ISMB dupa ce s-a primit un raspuns de la Minister sa permita si copiilor nascuti dupa 31 decembrie 2006 sa mearga la evaluare pt. clasa I

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

dydi imi poti spune, te rog, unde pot gasi informatia asta - ma refer la un site oficial

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns frumu spune:

eu n-am gasit-o oficial, mi-au raspuns in scris la cerere de la MEN, apoi mi-au zis-o la telefon cand m-am programat pt evaluare aseara, suna la telverde sau cmbrae

Mergi la inceput