Piersicute de iulie august (35)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Pai povesteste Muraturica!
Multumim Leti pt cafeluta! De cand cu voi servesc si eu una virtuala!
Am avut o noapte buna, 2 treziri de alimentare si somn de voie pana la 9 fara 20.... cand m-am trezit teapana de atata somn.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Pai cu cine sa povestesc Lore ca asa singura nu prea are farmec. :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antoniap spune:

Buna ziua si de la noi
Letitzias, multumim de cafeluta, ca sa raspund si eu la intrebarea pusa de tine, asa mai cu intarziere, eu as merge mai ales ca e important si pentru sotul tau, sigur vrea si el sa vada rudele lui ce frumusete de copil are
Balanta si noua ne ies cartofii cleiosi la blender, am incercat sa-i fac prin sita si ies la fel de cleiosi - asa ca pentru moment tot cu blenderul ii fac, am observat ca daca mancarea nu o fac crema, ci o fac cu furculita pitica mea se enerveaza si papa mai putin, asa ca deocamdata pasam la greu toata mancarea
Fleur, ce baiat mare ai tu
Vera multumim de capitol
Lorena ce fetita harnica ai si tu, cred ca e o scumpa cum face cu mana
Ali, iti doresc succes la inlocuirea dulciurilor cu alternative sanatoase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antoniap spune:

Si o intrebare si de la noi:
Stiti cumva daca urzicile se pot da deja la bebeii nostri sau o fi prea grele pentru ei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Salutare, fetele. Am intrat si noi.Delia, ma bucur ca ai scris. Te mai asteptam. Eu, am alergat toata ziua dupa rochia de cununie. Si tot nu m-am hotarat. Am venit acasa si am gatit. Sa vedem pe unde mai mergem in seara asta. Trebuie sa va povestesc. Am fost la prietena mea la spital. Cand am ajuns la etaj, galagie mare , ce credeti una din fetele care era gravida facuse treaba mare pe ea si nebunele din salon cu ea, urlau si fugeau ca apucatele. Bineinteles ca povesteau la toate care erau aduse in salon. Mi-a fost mila de ea. chiar poate nu a reusit sa se duca repede la toaleta. Nu este vorba de salonul prietenei mele, ci cel de langa. Dar, ma gandeam ce rele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ca_Mila spune:

Ola fecili

Ada ma gandeam ca poate fata de la spital nu avea voie sa se ridice sau are o alta problema, ca doar nu-i ea la spital pt relaxare.

Zilele astea am mai apucat sa va citesc, m-am chinuit sa si raspund, dar nu am reusit, la mine a fost ca in gara cu plecari si sosiri, doar eu si Ana ramaneam mereu in gara , adica acasa.

Eu nu stiu ce sa zic despre urzici, sunt si eu curioasa, asteptam sfaturi de la fetele gospodine.

Balanta bravo pt biscuiti, am sa mai incerc si eu. Ai mei erau tari si se rupeau si erau fainosi, nu reuseam sa-i rad de exemplu. poate am pus prea multa faina.

Iuli sa ne mai dai retete, tu explici bine, iar noi exersam



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Cred ca ati fost plimbarete azi. Eu acasa cu baiatul,barbatul la un examen toata ziua. Doarme un pic bb si am gatit si eu cate ceva acum am afara la gratar frigarui, garnitura piure si fasole verde.
Bb a mancat ieri f bine puiul California (avocado-pui-rosie-iaurt-cedar)azi ii fac acelasi dar in loc de avocado dovlecel la abur.
Ali, ai gasit perdele?
Astept a mai povestiti si poate mai intru.
Pupici de la noi.
Am uitat sa zic: fi-miu a inceput sa taraie dupa el diverse, in premergator, dimineata a tarait prin toata casa ditamai leganul, il trage de una din sfori. ma gandesc sa-i iau jucarii din astea care se trag masinute etc.
Fug la gratar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

antonia, eu le-am dat azi cartoful pasat cu furculita si ca sa nu fie innecacios, am adaugat dovlecel (aburit) pasat la blender. am pus si carne de vitel de la borcanel si ulei de masline. normal ca mai erau mici cocoloase de cartofi, dar au mancat si asa. eric a mancat mai incet ca de obicei (cred ca a fost surprins de textura mancarii) - el e cam lacom de obicei si mananca cam repede, azi a fost o exceptie. iar marc a mancat tot ca de obicei, "in sila, cu toata pofta ".
de urzici eu cred ca se pot da, daca sunt spalate f f f bine (stiu ca astea au mult nisip). eu nu pot sa le dau, ca eric n-are voie si mi-e greu sa imi intep mainile doar pt un bb.
mai nou eric se baga sub salteluta de activitati si pleaca cu ea in spate prin camera. e o imagine f nostima: salteaua inaltata, care "merge singura " .
fleur, cum faci garnitura de fasole verde? cu usturoi? ce de bunatati faci tu acolo!
ada, ce femei rele!!! cum sa rada de biata gravida ca s-a scapat pe ea???
ca_mila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Balanta, mersi de aprecieri, fac si eu ce pot in fuga calului cat binevoieste sa doarma bb. Fasolea verde am facut-o...la aburi, simpla (mancam si noi asa de cand facem pt bb), cu o lingura de unt la sfarsit si putina vegeta. Iese crocanta, al dente, noua ne place asa.
De feluri mai complicate pur si simplu nu mai am timp.Au iesit bune si frigaruile, tocmai am infulecat una imensa, cu porc sis-tauk (marinat libanez), ciuperci, ardei capia si ceapa.
(Doamne vorbesc numai de mancare...)
Ma bucur ca ti-au papat bine baietii, se obisnuiesc ei si cu noile texture. Nici Eric nu agrea la inceput "cocoloasele" in mancare, acum s-a obisnuit.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Buna seara la toata lumea,
Am lipsit si noi jumatate de capitol. Sunt pe post de asistenta medicala/doctor/psiholog si tot ce mai trebuie pentru baietii mei . Sotul meu nu se simte prea bine, iar bb nu isi revine - continua sa vomite, rashul ala de pe gat nu ii trece, mananca prost, e l regim antidiareic si nu functioneaza etc.. Dr a zis ca are un reflux si sa ii dam Nexium, dar sa mergem sa ii facem si analize (sange pt alergii si o noua eco de abdomen).

Partea buna e ca bb ne distreaza toata ziua. Azi am fost in vizita la soacra mea de ziua ei si bb s-a prins de marginea mesei si s-a ridicat in picioare. Toata lumea a inceput sa ii spuna bravo si sa il aplaude si a inceput si el sa bata din palme a bravo, pentru prima oara. Cat am stat acolo a repetat continuu miscarea, plus cea de Pa.

Citesc din urma si revin.

Mergi la inceput