Piersicute de iulie august (35)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Ali, noi Panadol pt copii mai folosim si e fff dulce!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_1403 spune:

Buna.
LML Vladimir.
Cand citesc ca micutii vostri merg in patru labe prin toata casa sunt "invidioasa" ca a mea nu vrea de nici o culoare oricat as incerca sa o pun lasa capul in jos si rade de parca m-as juca cu ea. Merge cu premergatorul si face pasi daca o tin eu dar si aia nesiguri. Cred ca va merge pe la un an singura si fara sa mearga si pe branci.
Cus cus eu i-am facut o reteta de paste de a mea adaptata, adica fierte si nu prajite legumele, am pus spanac, praz si dovlecel, le-am fiert, am fiert cus cus separat apoi le-am mixat impreuna cu putina zeama de la legume (domnisoara mea nu suporta sa gaseasca in mancare vreo bucatica mai mare, probabil ca va manca pasat pana la liceu) putin ulei de masline si a fost mancarea invizibila ( a mancat tot).
Quinoa eu i-am pus in pireul de legume si i-a priit, am pus putina cei drept.
Acum sunt nelamurita: dam sau nu linte? Nu as vrea sa aibe durere de burtica de la ele.
Azi a mancat de nu imi venea sa cred (bine ea nici nu prea are probleme cu masa): la 11 trei sferturi de para mare amestecata cu jumate mar, la pranz 150 gr pireu legume (ceapa, cartof,spanac,telina, patrunjel) si peste fiert (file de salau) a ras tot plus zeama de la legume vreo 50 de gr. Acum papam niste cereale si afara putin la plimbare.
Ma declar persoana care foloseste cele mai multe paranteze de pe acest forum :D
Va pupam ca scartaie .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Lorena contine paracetamol?(ca nu mai stiu sigur)mersi.
Nu stiu chiar asa sa il doara burtica...deja nici nu mai pot sa spun ca e marait.mai degraba plangacios.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letitzias spune:

Anto,merci.O sa urmaresc la Lidl
Fleur,daca nu erai tu cu ale voastre combinatii,nu cred ca mai suportam sa-i fac mizeria aia de supa in care puneam lp.Acum papa pui+avocado-banane+ce ne mai vine in minte.Merci si pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letitzias spune:

Acum sa vad in ce-i pun ficatelul ca al meu e mofturici si miroase de la o posta daca ii pun legume sau alte "porcarii" in mancare.Am cativa ficatei din aia fara antibiotice,nutreturi si alte prostii si ma oftic ca e asta micu' e un superfitos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drusu spune:

La multi ani, Vlad! Felicitari pentru dintisori! Si pentru Tata!

Fleur, ma bucur ca Eric e mai bine! Sa-i treaca repede si usor!

Lorena, dar ce fetita cuminte ai! Mananca Onuta mai putin decat altii, dar nu chiar asa putin.

Si gemenii au 3 saptamani de cand masa pentru ei e un adevarat chin. Nu vor nimic, Radu ar mai manca ceva iaurt sau branzica...in rest mai mult de 50 ml nu vor, indiferent ce e si aia cu mari strambaciuni. Dar eu banuiesc care e explicatia...dintii. Ieri lui Radu i-au erupt 3 dinti, doi sus si unul jos. Asa ca avem acum 7 dintisori, al optulea e pe drum. Alex nu ma lasa deloc sa ma uit in gurita, dar urmeaza si la el. Le-am dat pilaf cu urzici, au mancat asa cum mananca ei acum, deci nu stiu daca le-a placut. Mai incerc si peste cateva zile.
Linte inca nu le-am dat,dar nici nu ma grabesc...ei se baloneaza si de la brocoli, asa ca si asta e rar in menu.
Inca nu merg de-a busilea, dar ar sta numai in picioare. Daca incerc sa-i ajut, sa le flectez genunchii sub ei, imediat indreapta picioarele si stau asa, cu sprijin pe palme si fundul in sus si vor sa mearga asa. Amandoi la fel. Sunt tare nostimi!
Nici in fundulet nu mai au rabdare sa stea, daca sunt pe pat, se rostogolesc pana la margine si incearca sa coboare.
De cateva zile au un debit vocal...parca e concurs. Mama nu a spus decat Alex, dar in urma cu o luna si jumatate, a mai repetat de cateva ori, dar s-a oprit. Pe mine ma striga Ada Dada amandoi, cand apar dimineata, daca dispar din raza lor vizuala sau daca au nevoie de ceva. Alex e mare cantaret, ma acompaniaza mereu cand ii cant si nu adoarme decat cu cantecele.
Vaccinul de la 6 luni inca nu l-am facut. Oricum erau decalati cu aproape o luna si jumatate din cauza refluxului gastro. Apoi au avut pneumonie, dupa asta au avut si o eruptie cutanata, au urmat iar niste mucisori si uite in felul asta am ajuns la 9 luni, sambata le implinesc. Vineri mergem la analize si la o evaluare mai detaliata si mai vedem dupa asta daca mai vaccinam copiii. ROR-ul oricum nu cred ca il vom face.

Vera, spor la treaba si nopti mai usoare! Incearca sa te mai odihnesti! Bravo Mattia pentru primii pasi fara ajutor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drusu spune:

Ali, imi pare tare rau ca nu sunteti bine. Daca nu-i place paracetamolul pe care il ai si nu gasesti altfel, mai dulce,cauta macar unul cu concentratie mai mare, ca sa-i dai aceeasi cantitate de paracetamol, dar in mai putini ml. Va dat antibiotic?
Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Dana I am bagat pana la urma sup.ca nu ii scadea febra si cum nici nu am aflat Inca ce sa ii dau....dar ma gandesc ca nu ii bai ptr ca oricum nu face kk des.azi a facut de 2 ori.si deja imi refuza si tzatza de frica sa nu ii dau medicament.nu mi a dat antibiotic.mi a dat doar ceva pliculete ce se dizolva in apa infecto...nu stiu cum...
Oricum de cand I am dat sup.a mai inviat putin.
Imi place tare mult cum vorbesti de bebei ca sicum ar fi a tai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Ali, daca ai timp sa mai cauti prin farmacii:

Paracetamol=subst. activa Acetaminofen; este cel mai des folosit ca antitermic la copii.

Nurofen = subst. activa Ibuprofen; antiinflamator, folosit mai mult la calmarea durerilor si pt copii mai mari de 1 an.

Denumirile comerciale se schimba in general de la o tara la alta (aici in Ca se numesc de ex. Tylenol, respectiv Advil) dar subst. active nu-si schimba denumirile.
Ce ti-ar trebui pt Denis ar fi Acetaminofen buvabil pt bebe sub 1 an, gustul de obicei e precizat pe cutie (ex capsuni etc). Iar ca si concentratie, 3.75ml e mult (deci e prea diluat). Eu ii dau lui Eric 1.5ml dupa tabelul cu greutatea de pe cutie.Si un amanunt pe care il iau in seama: cumpar varianta incolora, ca altfel pateaza destul de nasol.
Sanatate lui Denis!

Dana, ce haiosi sunt gemenii. Scuza-mi intrebarea, probabil suscit amintiri neplacute, cum s-a manifestat pneumonia la ei?

LML Vlad, sa cresti mare, sanatos si norocos!

Eu tocmai am aflat ca verisoara mea din tara e insarcinata in 24 de saptamani, cu o fetita, ea are probleme si de asta nu ne-a zis pana acum, face zilnic injectii cu Clexane. Ne rugam pt ea sa fie totul bine pana la capat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drusu spune:

Ali, bine ca a scazut temperatura. Si eu as fi pus supozitor daca scaunele nu sunt foarte dese. Si siropelele dau tulburari gastro-intestinale. E bine sa ai si supozitoare si sirop, alternezi sau vezi ce suporta mai bine. Saracutul copil...sa nu vrea nici san de frica...
Gemenii chiar asa ii simt, ca si cum ar fi ai mei...mi-e dor sa mai dorm cu ei o noapte.

Fleur, nu e o problema, pneumonia a fost interstitiala, a debutat ca orice viroza, mucisori multi, aposi, dupa vreo doua zile a inceput tusea, la inceput seaca, apoi productiva. Au facut febra, primul a fost Alex, Radu a urmat cu aceleasi simptome dupa o zi. Temperatura a fost pana in 39-39.3, doar o noapte, in rest in jur de 38-38.5. La inceput la niciunul din ei nu s-a ascultat nimic la plaman, dar tuseau mult. Alex in final a facut pneumonie, Radu doar o faringita. Le-am facut aerosoli cu dexa si Acc cand tusea era productiva, le-am dat Eurespal sirop, Augmentin ca antibiotic, Linex, vit. C, ceai cat au vrut si antitermice.
Sanatate verisoarei tale, sa duca sarcina pana la capat sau cat mai mult cu putinta. Si sora mea cea mica face zilnic Clexane, va naste duminica, a ajuns la 39 de saptamani. Cred ca si in grupul asta sunt mamici care au facut Clexane. O sa fie bine, ai sa vezi!

Mergi la inceput