Piersicute de iulie august (35)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Antoniap spune:

Buna ziua si de la noi,
Ilenutza, ce frumos sa ai bunici la malul marii si ce bine a papat piersicuta ta
Inaf78 si eu beau tot Baby Calm si ceai de urzica pentru lactatie
Roxypuy, ce fetita harnicuta ai tu, la noi e cam greu cu antemergatorul caci avem doar parchet pe jos si modelul ce il avem noi aluneca pe parchet (in sensul ca nu se invart rotile ci doar aluneca) si nu prea are pitica cum sa-l foloseasca, cred ca am dat banii degeaba pe el , in alta ordine de idei felicitari pentru ca ai alaptat atat de multreusit sa alaptezi atat
Nici noi nu combinam fructele cu altceva
Multumim de cafeluta fetelor
Letitzias, laterale pentru pat au fost la Lidl intr-o perioada (in general cand e saptamana copiilor mai apar, costa 85 ron) insa erau asa cum zice si Muraturica destul de scurte
Balanta spor la schimbarile din casa
Clayhanger, felicitari pentru cei 4 dinti
Valy, eu stiu ca in loc de frunze de visin se pot folosi foi de dafin la bors
b_1403, si pitica mea mai vomita asa dupa masa cateodata, insa pentru ca nu exista alte simptome si se intampla rar am pus-o si eu pe seama faptului ca se agita foarte tare si in timpul mesei si dupa masa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Ioana, sustin ce spune Laura, relativ la covor. Daca planuiesti sa il folosesti ca Ina, sa il lasi drept covor, merge. Dar si la noi ca si la alti bebei perioada "covor" (la noi "pilota") a durat ff putin. Copilul va fi repede atras de cabluri, prize, va parasi covorul pt ele. Apoi va fi incantat de cum suna jucariile lovite de parchet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antoniap spune:

Fleur, aici la noi exista sirop Plantusin care este doar din plante si se mai da la copii asa mici pentru tuse, nu stiu insa daca la voi gasiti asa ceva
Muraturica si noi mai papam iaurt grecesc cu 10%, insa doar din cand in cand, in rest papam iaurt de capra
La mamaliga si noi doar fleoscaita o acceptam
Maria0408, noi parchetul il spalam cu Rivex + Igienol, despre dinti inca nu-i spalam ar trebui sa luam si noi perie de dinti si pasta ca nu avem inca
Lorena, la cat mai multe nopti fara intreruperi
La multi ani Vladimir! si felicitari pentru noile achizitii
Ioana, ce de tertipuri folosesti tu acolo ca sa pape pitica
Valy, noi lintea o lasam la inmuiat de pe o zi pe alta, in principiu minim 12 ore; cus-cus si quinoa nu am facut inca;
Inaf78, esti o mina de aur in privinta informatiilor, habar nu aveam despre aceste lucruri legate de coloratia lintei, multumesc de informatii
Laura32 succes cu gasirea locuintei

Noi am papat piure de dovlecel si morcov + 1 lingurita de urzici fierte cu carne de vita de la borcan, i-a placur foarte mult - trebuie sa-mi cumpar o oala cu presiune caci in oalele normale pana fierb carnea de vita ma apuca seara, de aceea deocamdata am dat doar din borcan. Voi folositi ceva oala speciala pentru fiert carnea de vita sau cele simple cu presiune care se gasesc in supermarket-uri sunt ok?







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Intru scurt sa raportam si noi o noapte ceva mai buna ca precedenta. Nu mai tuseste urat cred ca si sub efectul siropurilor, doar la 2-3 ore producea cate o haraiala asa sa elimine secretiile. oricum mucisori nu mai are in nas deloc, sunt doar in gat si mai jos, probabil.

Ali, trebui sa fie pe acolo Paracetamol buvabil sub forma de sirop cu gust de fructe, special pt bebei. Tu ii dai medicamente aduse din Ro? Sanatate multa lui Denis, sa treaca febra si burtica.

Eric doarme pe perna de cand doarme cu mine in pat, ii place f mult, are perna lui speciala, antialergica, e mai subtire dar cu dimensiuni de adult. Oricum in cursul noptii se roteste pe toate pernele din pat, inclusiv a mea.

Pe dinti il spal cand imi amintesc...perie degetar si pasta pt bebei. Am intrerupt mult timp cand i-au iesit odata 3 dinti, nu ma lasa sa-l ating acolo.

Linte noi mancam dar n-am dat inca la bebe. Confirm si eu ca, cea rosie fierbe mult mai repede, in plus aici se vinde si linte cu boabele despicate in 2 (split peas) care fierbe si mai repede.Eu o inmoi doar 1-2 ore si in mai putin de jumatate de ora fierbe (asta rosie, dar nici aia verde nu fierbe f mult).

Cuscusul e f bun cu legume, cu carne nu am incercat inca dar cred ca merge (cam inecacios poate).

Pofta buna tuturor mofturosilor!

Azi n-am nazbatii sa va povestesc, baiatul e moale din cauza racelii. A, vrea sa coboare din pat singur dar nu-l las.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Buna ziua si de la noi,
Multa sanatate Eric,Denis,tuturor bolnaviorilor!
Lml Vlad si Bea,sa cresteti mari!
Iuli ce mai faceti,sper ca sunteti bine!
Laura,pup bucalatul dulce,sa iasa rpd dintii sa n-o mai chinuie pe mami
Mult succes cu locuinta!
Maria,noi avem periuta degetar si pasta de dinti fara fluor(ce bine ar fi daca as avea si niste memorie..)+periuta cumparata de la targ pe care o foloseste bebe,singurel
Pepene,am intentionat sa-i dau,galben dar cum la magazin nu aveau nici un miros..m-am gandit sa mai aman
Lorenama bucur pentru tine ca te-ai odihnit,e ea fitzoasa Onuta la mancare dar tot cuminte e!
Anafelicitari pentru noile achizitii ale lui Vlad si pentru dintisori!
Fleurpup Ericu sa se faca bine rpdtare aiurea e cand sunt bolnaviori..

Despre noi..suntem in plin salt,saptamana 37,eu la fel de obosita ca si inainte
Ieri Mattia a facut primii lui pasi,nesustinut.cu siguranta va iesi din saltul asta mult mai vorbaret,zilele astea sisiie ca un serpisor plus ca are momente in care ma cearta in bebeleasca lui,ma amuza teribil ..S-a intors din nou la tipat,ii place maxim sa se auda,mie mi-a spart timpanele..
De saptamana viitoare ma apuc de renovari in adevaratul sens al cuvantului si de achizitionat mobilier pentru apartamentul mic.

Sa-mi fie cu iertare daca am uitat pe cineva sau sa raspund cuiva
Va pup pe toate fara exceptie
Zi frumoasa!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

Lore, Maria - noi inca nu ne spalam k nu avem pe ce :) dar se recom chiar masajul gingiilor cu peria degetar pt a stimula spargerea gingiei, respectiv alinarea durerilor de eruptie. Ca pasta de dinti Nenedent e cea mai folosita si e f buna in prevenirea cariilor de biberon. O sa o mai intreb pe mami ce mai recom pe la cab, dar de asta stiu sigur (nepotelului meu a reusit sa-i salveze dintisorii care deja incepuser. Sa se innegreasca din cauza biberonului de noapte. A foat de cateva ori la mama la curatat si cu spalat dimi su seara cu nenedent a reusit sa-i pastreze).
Si Anto e f interesata de parchet si de covor...nu spal cu nimik special, clasicul Pronto. Am luat servetele umede antibacteriene si o sterg pe manutze de cateva ori pe zi. Covorul vreau sa-l duc la spalat dar dp ce tundem pisica si pe urma ne gndeam chiar sa renuntam la el pt k parchetul e mult mai.usor de curatat...prefer sa dau cu mopul de 2-3 ori pe zi decat sa stau sa aspir covorul...pana mai creste anto o sa-l tinem mai mult tuns pe.puffy k deh el se plimba peste tot, nu pot sa-i pun bariere...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

LML Bea si Vladi!
Noi folosim.pernutele de la.lenjeriile de pat inca din prima zi. Sunt subtiri si f ok, nu-i place sa doarma fara (oricum nu adoarme pana nu-si pune coltul pernei pe fata, ii place sa se cufunde cu nasucul in ceva cd adorame ;))
Eu i-am dat de cateva ori quinoa si n-a avut nimik. Am si linte verde dar inca nu i-am dat. Azi a papat prima data sfecla rosie si a fost un deliciu. Iaurt nu i-am mai dat deocamdata pt k se pare k el a fost vinovatul p mega iritatia de la fundic de acum 2 sapt. Momentan nu mai papam nici dovlecel pt k se pare k de la el ii iese iritatia aia pe spate la baitza.
Felicitari tuturor pt achizitii! Si noi suntem in plin salt, exerseaza non stop, se trez de cateva ori pe noapte si se ridica in pic, mananca mult de vreo sapt, bea f mult lapte, am inceput sa-i dau si suc de fructe in fiec zi si zeama de la supica. De ieri se ridica singura pe antemergator s. Inainteaza cu el, ar sta numai in pic dar nu o las, mai facem si pauze. A incepu. Sa ne imite, face vai-vai, brum brum cand vbim.de masina, striga paaa paaa cd pregatesc hainutele sa iesim afara, dk ne aude tusind tuseste si ea.
Fleur - ma bucur k nu mai tuseste tare Ericutz :)
Laura - spor la cautari!
Iuli - da-ne un semn sa stim k sunteti ok!
Ioana - si Anto se mai plicti la masa mai spre final si.atunci ii dau un castronel, un capacel, o lingurita ca sa se joace si asa ii distrag atentia si papa tot :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

Antonia - nici eu nu o pun cu antemergatorul pe parchet, merge cu el pe ringul ei de joaca. Poti sa pui pe jos o patura/pilota si sa mearga akolo cu el k nu aluneca. :*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Fleur...paracetamol ptr bebei ii dau de aici siropel..dar e mult mai Amar ca nurofenul.si se da si mai mult cantitativ(3,75ml)iar Nurofen se da 1,25...si il dau mai usor...nu mai stiu exact care contine paracetamol si probabil o fi mai bun la gust(eferalgan,Panadol???si nu stiu daca si aici Li se zice la fel...am mai intrebat odata si au spus ca nu au.iar sa ma pun sa ii iau la intrebari sau sa le explic ce si cum nu stiu (((( )
Pupic Lui Eric sa se faca bine cu totul(Doamne urat e sa fie molesiti sau maraiti)
Iuli voi cum sunteti?
Felicitari tuturor ptr achizitii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Ha, ha, ha, Vera, auzi cearta in bebelesca!

Multumim Roxy! Am pus in comanda de la Tei!

Ina, multumim! Atunci mai amanam cu lintea.....

Mergi la inceput