Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 76 -

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cryss30 spune:

De 3 ani de cand am tromboza simt tot felul de chestii si m-am obisnuit dar acum spuneam ca am simtit imediat cand am trecut de la sintrom la clexane.
Maria am vazut ca avem aceeasi mutatie PAI homozigot , eu am 5G.Sti mai multe despre aceasta ca eu de-abia acum am aflat si nu prea stiu.
Stie cineva unde sau ce analize se fac ptr a afla dc este suficienta doza de clexane?
se face cumva si la dr Uscatescu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cryss30 spune:

Sarcina cu baiatul am dus-o la bun sfarsit fara nici un anticoagulant ca eu nu stiam de problema asta am facut tromboza dupa cezariana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cryss30 spune:

Pai cheagul se fibrozeaza si adera de peretii vasului care se ingusteaza,la mine cam la jumatate, asa ca nimeni nu mi-a zis de posibiliatea asta dar o sa incerc sa vb cu un chirurg cardiovascular sa vedem ce zice.Acum sa scap intai de operatia de la san si apoi mai vedem restul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Crys, analiza care verifica doza de anticoagulant (injectabil) se numeste antiFXA si se face la Fundeni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cryss30 spune:

Se face la dr uscatescu?
eu maine merg la fundeni ca m-am chemat sa vedem dc mai modificam doza sau nu.Dar te rog spune-mi si mie cam la ce ora tb sa fiu acolo?
pentru testele de trombofilie de la fundeni tb sa te duci nemancat?






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariell spune:

Citat:
citat din mesajul lui olimp

mariell la prima sarcina nu , caci nu stiam de ele , apoi vazand ca nu rama insarcinata am inceput sa investighez , am operat si fibromul uterin si am descoperit si mutatiile , a doua sarcina am pierdut-o sub tratament , nici macar nu am apucat sa fac clexane asa de repede s-a dus.....tot asa s-a oprit din evolutie la beta 200 si ceva...

de accea zic nu pierde speranta , stiu ca suna hilar sa-ti zic bucura-te ca reusesti sa ramani insarcinata repede dar ai sanse mai mari, posibil ca organismul sa aiba nevoie de mai mult timp de tratament preconceptional.




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

27 + Ilinca
Ilinca


olimp, inteleg deci ca sarcina pe care o ai acum e sarcina urmatoare celei din sept 2012 care ai pierdut-o tot ca mine, la 5 sapt, cu beta 200 si ceva.
cum a fost de data asta? cand ai inceput tratamentul cu clexane? cand ai descoperit sarcina?
ce a fost diferit (in bine) fata de cea de dinainte?


PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot, Fibrinogen 455 G>A heterozigot, 3 sarcini pierdute la 5 sapt. A treia cu Clexane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariell spune:

Citat:
citat din mesajul lui MeAlex

Mariell, stiu ca acum nu te ajuta nimic...dar, gandeste-te ca daca se intampla mai tarziu sau se nastea cu probleme grave...era groaznic...poate da Dumnezeu a ales ca e mai bine asa...
Posibil sa Olimp sa aiba dreptate...pe cele 2 mutatii MTHFR, ar trebui Femibion, poate ar ajuta clexane 0.2 de la ovulatie, dar e greu de decis asta...poate te gandesti si concepi un mail catre doamna dr. Uscatescu sa vezi ce iti zice... Pierderile tale sunt f devreme, ori corpul e f afectat de trombofilie, ori poate fi altceva: ori ceva local in uter care nu permite fixarea ok si dezvoltarea, ori ceva genetic, ori autoimun (caz in care corpul respinge embrionul - greu de diagnosticat).
Ia-ti o mica pauza sa iti revii, nu te indeparta de sot si poate va ganditi sa mai cereti parerea altui dr...uneori ajuta.


Daca viata iti ofera lamai, cere si o tequila!


MeAlex, ai dreptate, incerc sa ma consolez si eu cu asta - ca mai bine acum decat mai tarziu...mai bine inainte sa ii bata inimioara decat la cateva luni, sau sa se fi nascut cu probleme.
Dumnezeu stie intotdeauna mai bine decat noi, doar ca cateodata ne e greu sa intelegem planurile Lui...
Ii voi scrie si dnei U., sa vedem daca imi sugereaza ceva. Da, si eu zic la fel - pierderile mele sunt toate f devreme, nici una nu a trecut de beta 240.
E greu, si mai ales acum cand eram deja pe tratament de la 4 sapt, acum chiar speram ca va fi bine, eram linistita...
Multumesc pentru sfaturi si gandurile bune

Ah, si inca ceva: nu inteleg de ce ambii hematologi din Timisoara la care am fost (cei mai renumiti in oras - Ionita si Mihaescu) spun ca nu trebuie Femibion, ca acifol e suficient?! eu stiam de la voi de pe forum ca pt MTHFR trebuie metafolin, care se gaseste in femibion, iar cand le-am spus lor au zis ca nu, ca eventual sa iau acifol 10mg, ca oricum organismul ia cat are nevoie de acolo si e suficient, femibionul mai si ingrasa. Asa ca am luat preconceptional jumatate de cutie si am oprit chiar inainte sa raman insarcinata...


PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot, Fibrinogen 455 G>A heterozigot, 3 sarcini pierdute la 5 sapt. A treia cu Clexane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

mariell

asa este sarcina pe care o am acum s-a prins la o luna dupa cea pierduta din sepatmbrie ...pentru mine a fost o minune avand in vedere distanta mare dintre celelate doua sarcini si binenteles ca nu ma asteptam sa raman mai ales ca nu am fost chiuretata , dr a decis sa lase natura sa-si faca cursul si sarcina s-a eliminat singura asta binenteles ca mi-a decalat ciclul cu 2 saptamani pana s-a desprins singura , mi-a dat fiole de ergomet si am eliminat fara probleme , asa ca nu stiam cand este ovulatia urmatoare si daca va fi dar se pare ca a fost cu noroc.

asa ca nu m-am asteptat , asteptam sa sa-mi vina ciclul urmator si tot nu-mi venea , simptome de sarcina nimic , primele zile nu am banuit nimic am pus pe seama dereglarii hormonale , apoi dupa o saptamana mi-am luat test de sarcina si surpriza doua liniute...

am fugit la medic nu se vedea nimic in uter , m-a suspectat de extrauterina , eram pe tratament cu femibion 1 , ac folic , magne b6 si aspenter , m-a trimis la hematolog si la 5 saptamani am trecut pe celxane , am facut beta si de data asta beta crestea..deci se dezvolta.

din cauza ca nu am luat clexane de la ovulatie sau mai repede sarcina mea arata cu 2 saptamani mai mica avea deja retard de crstere dar s-a incapatanat sa traiasca...dupa 4 saptamani de clexanle pe la 10-11 saptamnai a recuperat varsta gestationala , dupa alte 4 saptamani deja era in avans de 2-3 zile iar acum are aproapre 1-2 saptamani avans , dar am inteles ca e normal sa aiba avans datorita femibionului si clexanelui

cam asta e povestea mea ...deci se poate , nu pierde speranta..


alex are derpatate ..i-a femibion 1 , nu este suficient doar ac folic..parerea mea mai ales ca ai ambele mutatii MTHFR




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

28 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Mariell - nu vreau sa te simti ca si cum ai fi putut face mai multe si n-ai facut. chiar ai facut tot ce ti-a stat in putere. insa de asta intrebam cat de repede poti afla ca esti insarcinata, ca s-o iei cat mai repede cu tratamentul.
eu sunt in aceeasi situatie. a doua pierdere la 5 sapt. asa ca acum sunt oarecum descoperita pe cele 2 sapt. de la conceptie si pana aflu de sarcina, adica iau Aspenter 1 la 2 zile (+ vitamine), insa e posibil sa nu fie suficient.

eu in locul tau as lua Femibion, chiar daca medicul a zis ca nu-i nevoie. in acelasi timp as incerca sa merg la dr. U si poate sa mai faci si alte investigatii, sa nu ai si altceva.
oricum ai vazut ca se poate mentine sarcina cu mutatiile astea, de aceea incearca sa vezi partea plina a paharului (chiar daca acum e greu).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Crys, imi pare rau ca am ratat mesajul tau aseara...mergi cat mai devreme la dr. Uscatescu...e acolo de la 6.30 dimineata. La dansa se face antiFXA. Doar ca o sa iti ceara trimitere de la dr. de familie si adeverinta de salariat. Vorbeste cu dansa sa iti monitorizeze anticoagulantul in vederea operatiei, explica-i tot istoricul.
Mariell, nu stiu ce sa iti zic, de ce nu ti-au dat femibion. Stiu doar ca mie cu o mutatie MTHFR heterozigota mi se recomanda si de catre hematolog si de catre ginecolog...absorbtia e mai buna oricum, are mai multe B-uri, nu doar acid folic. Nu ai ce pierde oricum.
Sunt fete din Tm care au luat femibion, acum...nu stiu cine le-a recomandat...gasesti si aici, dar mai mult la Gravidute cu trombofilie.

Mergi la inceput