Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 76 -

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

mariell - imi pare nespus de rau of Doamne, oare de ce n-a mers? cu atatea pastile si tratamente...
dupa ce mai trece un timp, poate ajungi la dr. U sa vezi ce ar mai putea sa iti dea...

si eu cand am pierdut sarcina la 5 sapt. mi-am facut BCG si la doua zile dupa crescuse valoarea cam cu 50%, nu se dublase, dar totusi crescuse, insa sarcina era oprita din evolutie. deci nu te poti lua strict dupa BCG-ul asta, pt. ca el creste din inertie cateva zile, ulterior scade, insa te poti pacali.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

mariell mamaliga ei de viata
imi pare extrem de rau , nu am cuvinte sincer , te imbratisez..




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

27 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carin1974 spune:

mariell suntem alaturi de tine. Din pacate viata nu e dreapta. Sa va dea DD putere sa mergeti mai departe.

-------------------------------------------------
AMH=0.02
PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot
FIV1 septembrie 2012 Athena Timisoara- reusit dar sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

fetelor, la cate zile dupa presupusa conceptie incepe sa creasca BCG-ul? ma gandesc ca, cu cat se descopera sarcina si se incepe cu Clexane mai repede, poate cu atat va avea sanse mai multe... sa scurtam perioada de 2 sapt. de la conceptie si pana la pozitivare test.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

ramonutza Beta HCG incepe sa se secrete din momentul nidarii , nidarea in mod normal apare la 7-11 zile de la ovulatie , eu iti zic ce scrie si se spune binenteles ca fiecare organism este diferit , de la nidare beta HCG incepe sa creasca ...




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

27 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariell spune:

fetelor, eu asta nu inteleg: cu cat mai repede sa fi inceput tratamentul?
eram pe clexane de la 4 sapt!, cand multe dintre mamici habar nu au ca sunt insarcinate eu aveam deja testate 2 beta hcg-uri dublate la 48 ore!!!

inseamna ca nu a facut nicio diferenta faptul ca am fost pe clexane!
celelalte 2 sarcini le-am pierdut fix la fel, doar ca atunci nu stiam de trombofilie, trombofilia am descoperit-o la sf lunii ianuarie

amandoi avem cariotipul genetic normal...nu mai stiu ce sa fac si incotro sa o iau
degeaba raman f usor insarcinata daca le pierd in fix acelasi moment, cu niciuna nu am trecut la un beta mai mare de 250!
la asta a fost 237.5, ultima era 203...


PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot, Fibrinogen 455 G>A heterozigot, 3 sarcini pierdute la 5 sapt. A treia cu Clexane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

mariell stiu ca este frustranat , dar nu iti pierde speranta , continua tratamentul preconceptional , pana la urma trebuie sa reusesti , posibil sa ai si un deficit de progesteron si de accea am zis sa pui utrogestan de la ovulatie ...nu stiu draga mea , sunt convinsa ca va fi bine ....

eu nu am reusit sa raman insarcinata decat dupa 2 ani de la prima pierdere asa de urat actionau mutatiile mele ..




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

27 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariell spune:

Citat:
citat din mesajul lui olimp

eu nu am reusit sa raman insarcinata decat dupa 2 ani de la prima pierdere asa de urat actionau mutatiile mele



olimp, tu erai pe tratament pentru trombofilie la pierderile tale de sarcina?


PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot, Fibrinogen 455 G>A heterozigot, 3 sarcini pierdute la 5 sapt. A treia cu Clexane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

mariell la prima sarcina nu , caci nu stiam de ele , apoi vazand ca nu rama insarcinata am inceput sa investighez , am operat si fibromul uterin si am descoperit si mutatiile , a doua sarcina am pierdut-o sub tratament , nici macar nu am apucat sa fac clexane asa de repede s-a dus.....tot asa s-a oprit din evolutie la beta 200 si ceva...

de accea zic nu pierde speranta , stiu ca suna hilar sa-ti zic bucura-te ca reusesti sa ramani insarcinata repede dar ai sanse mai mari, posibil ca organismul sa aiba nevoie de mai mult timp de tratament preconceptional.




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

27 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Mariell, stiu ca acum nu te ajuta nimic...dar, gandeste-te ca daca se intampla mai tarziu sau se nastea cu probleme grave...era groaznic...poate da Dumnezeu a ales ca e mai bine asa...
Posibil sa Olimp sa aiba dreptate...pe cele 2 mutatii MTHFR, ar trebui Femibion, poate ar ajuta clexane 0.2 de la ovulatie, dar e greu de decis asta...poate te gandesti si concepi un mail catre doamna dr. Uscatescu sa vezi ce iti zice... Pierderile tale sunt f devreme, ori corpul e f afectat de trombofilie, ori poate fi altceva: ori ceva local in uter care nu permite fixarea ok si dezvoltarea, ori ceva genetic, ori autoimun (caz in care corpul respinge embrionul - greu de diagnosticat).
Ia-ti o mica pauza sa iti revii, nu te indeparta de sot si poate va ganditi sa mai cereti parerea altui dr...uneori ajuta.

Mergi la inceput