Dieta Rina

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns PRAG spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Cum e cu vanata aia cu legume ? Suna bine pentru ziua cu legume de mancat si vene de taiat de foame.


Am avut 2 vinete medii, le-am taiat pe lung, am scos miezul si le-am pus la cuptor vreo 15 minute. In timpul asta am sotat intr-o tigaie ceapa, ardei, telina, morcov si miezul de la vinete taiat cubulete. Poti pune orice ai prin frigider... Cind erau toate moi am umplut cele 4 "barcute" cu maglavaisul asta. Pe 3 din ele am pus parmezan, feta si cascaval, a 4-a am lasat-o asa pentru mine. La cuptor inca o data pina e topita brinza pe celelalte. E bunut...

Citat:

Sunt cam la limita inanitiei cu fructele de dimineata ...dar este si ora 14:00 ...pui, pui, pui, puiut dragut .


Pei eu nu rezist, frate, pina la ora 14... La 13 fix sparg caserola de acasa....

Citat:

Eu mai am de trecut un prag seara, ca eu dupa ce adoarme toata casa bag la matz, ca hotii, pe furis.

Fix la fel si eu... Mincaul asta pe ascuns m-a adus la kilele de-acuma... Eu mi-am propus sa tricotez de-acuma seara... sa-mi tin miinile ocupate....sau ma duc mai devreme la culcare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PRAG spune:

Multumesc de primire, ralu! Sper de data asta sa reusesc sa merg mai bine...

Pentru miine la amidoane merge orez gatit cu orice combinatie de legume. Chiar si vinetele mele, daca se pune si orez in compozitie, merg perfect la amidon. Sau ardei umpluti cu orez... Eu o sa imi fac o salata de cartofi - pun tot ce se pune la salata boef - mai putin carnea, iar in loc de maioneza - o lingurita de mustar si ulei de masline.

Stiti cumva cous-cous si quinoa se incadreaza la amidoane sau la carbs?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Citat:
citat din mesajul lui PRAG

Stiti cumva cous-cous si quinoa se incadreaza la amidoane sau la carbs?



Eu as incadra cous-cous la carbs si quinoa la amidoane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PRAG spune:

Citat:

Eu as incadra cous-cous la carbs si quinoa la amidoane.


Merci, cam asa ma gindesc si eu, desi pentru mine cous-cous e tot un fel de orez...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Intreb si eu experimentatele (Andra, auzi?) daca lipia libaneza s-ar preta pentru carbo? Umpluta cumva cu legume (ardei, ceapa, morcovi taiate fasiute lungi si gatite aldente in teflon) si mult ardei iute, ca o shaorma, asa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Este 15:04 ... Ia uitati-va ce zambet am - rontai la salata. Puiul e rontati de stomacul meu ... e in orgasme succesive de placere ...stomacul nu eu ...eu de cand cu foamea asta am aruncat libidoul la cos.

Eu maine bag cartofi tataie ... orezul nu imi pare ca satura suficient ... cartofi fierti cu sare si ii spun maica-mii sa imi faca si un piure, fara lapte, cu zeama din cartofi ...asta asa ca sa imi dezobisnuiesc falcile in ale mestecatului.

Ralu, dar ce mancam miercuri ? Miercuri e cu vitaminele, nu ?

P.S. De mine isi bate joc Karma ... noi avem doua locatii la serviciu si azi vine o colega din cealalta locatie cu care nu ne vazusem din decembrie ... se uita la mine si spune : Mvaiii, ce bine arati, ai slabit or what ? O vrajeala va dati seama, dar eu nu m-am putut opri in a gandi " Wow, am inceput de dimineata si deja se vede" - gasca fraiera, stiu !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Doar o vorba sa mai spun ,inainte sa ma duc sa-mi spal bubele ,gingas evident sa nu rup cojile.

Serialbastre
tu te-ncurci noi te descurcam.Meniul pt maine e ok dupa parerea mea.

Strumphitzo pilaf cu ciuperci da,e ok,pilaf cu mazare ntzzz n-as amesteca doua amidoane ,cartofii ii poti face fierti sau la cuptor si daca n-ai idei poti trage cu ochiul in carte si-ti alegi un meniu de amidon de acolo.Eu bag varza la cuptor maine,facuta cu rosii,cimbru,ceapa.

Nu e bai ca n-ai mancat inainte de 8 seara nici eu n-am reusit astazi sa ma organizez,insa ne vom straduii in continuare,nu-i asa?!

Prag suna tare bine reteta aia a ta ,o sa o pun si eu in scena .

Buna ideea cu tricotatul,eu am trecut la goblen ca un remediu contra tigarilor .

Karula
ti-a raspuns deja in ce priveste quinoa si cous-cous.

Karula suna tare bine reteta si e super ok,eu mai fac si pizza calzzone in ziua de carbo dar doar cu legume evident.

Madame de la zambetul tau au fost strafulgerarile alea pe cer.Sa-ti fie de bine.

Miercuri e zi de carbohidrati si joi e zi de cruditati.

Nu-si bate joc karma ,era o incurajare voalata.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

E clar, la mine confuzie ca de obicei ...

In carbohidrati nu intra si cartofii ? Probabil ca nu daca imi dati voie cu ei la amidoane ...

Deci ce carbohidram miercuri ? ...stiu, stiu, ma pot uita in carte, dar nu e mai simplu cu posmagii moi ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PRAG spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

E clar, la mine confuzie ca de obicei ...

In carbohidrati nu intra si cartofii ? Probabil ca nu daca imi dati voie cu ei la amidoane ...

Deci ce carbohidram miercuri ? ...stiu, stiu, ma pot uita in carte, dar nu e mai simplu cu posmagii moi ?


Pai deja te gindesti la pizza si prajitura si ciocolata de miercuri? Stai asa, ca mai ai jumate de zi azi si apoi miine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paff spune:

Am trecut si eu de prima zi..

Dimineata am mancat o banana pentru ca asta aveam prin casa.
La pranz la munca am mancat niste carnita d epui cu salata si acasa,acelasi lucru.

Mie imi este mai greu cu mancatul la munca pentru ca nu prea am timp..dar o sa incerc sa imi fac.Pentru maine mi-am fiert niste cartofi si o sa imi duc la munca si acasa imi voi face un pireu.

BuFlea..e simplu..incepe cu proteine,amidon,carbo si vitamine.
Eu mi-am facut un fisier in word cu alimentele permise zilnic(asta la prima tura de Rina) si seara ma uitam pe lista,veeam ce e permis in ziua urmatoare,ce am prin casa sau de ce am pofta si asa imi stabileam meniurile.


PROTEINE
- piept de pui, somon, vita, salam, carnaciori, pulpe de pui, pastrav, cotlet de porc, hamburger de pui, conserva ton, scoici, ciocanele pui, conserva sardele, coaste slabe de porc, curcan
- vinete, rosii, usturoi, conopida, varza verde si rosie, praz, andive, broccoli, varza de bruxelles, morcovi, castravete, ardei gras, masline, gulie, dovlecei, telina, spanac, hrean, sfecla, castraveti murati, rucolla, ridichi rosii
- oregano, rozmarin, patrunjel frunze, ulei masline, mustar, ghimbir, sare, piper
- branza degresata, parmezan, branza feta, iaurt dietetic, mozzarella

AMIDONURI
- varza acra, ceapa, cartofi, porumb boabe, usturoi, rosii, morcovi, ardei, ciuperci, mazare, praz, conopida, broccoli, fasole verde, castraveti murati, telina, frunze papadie, varza create, dovlecei, vinete, ardei iuti
- boia, pasta rosii, chimen, dafin, piper, nucsoara, maghiran, sofran, pudra de chilli, germeni(nu zice de care), sos tabasco, patrunjel verde, tarhon
- soia, orez, linte, fasole uscata, fulgi de soia, naut, mei, migdale.

CARBOHIDRATI
- faina alba, faina integrala, faina de hrisca, faina de porumb, spaghete, lasagna, cus-cus, foietaj, paste integrale, taitei, graham, paste cu spanac, tortilla
- drojdie, sare, zahar, ulei, masline, sos pesto, menta, zeama lamaie, praf de copt
- rosii, ciuperci, ceapa, usturoi, patrunjel verde, morcovi, capere, vinete, sparanghel, nuci
- marmelada dietetica
- se mananca prajiturele, ciocolata neagra,fulgi porumb

VITAMINE- doar fructe si legume crude

Cauta si pe net.Eu gasisem un blog cu retete Rina si tot asa,erau pe categorii si m-a ajutat tare mult.

Mergi la inceput