Dupa intrerupere sarcina inca doua liniute la test

Dupa intrerupere sarcina inca doua liniute la test | Autor: CorinaIleana

Link direct la acest mesaj

Buna seara, nu stiu daca este chiar subiectul potrivit, insa m-am gandit ca am mai multe sanse in privinta unui raspuns mai rapid, deoarece, fara sa exagerez, sunt in panica.
Poate a mai trecut cineva printr-o astfel de situatie.

Pe 14.02 am avut o intrerupere de sarcina (aspiratie/chiuretaj) am facut control si eco intravaginala inainte, sarcina avea aproximatic 4 saptamani; pe 13 trebuia sa imi bina menstruatia, pe 14 am facut testul si am mers la doctor.

A fost prima mea sarcina, din pacate nu am putut-o pastra, nici macar nu stiu cum s-a intamplat pt ca m-am ferit. Pt ca am si rh- si partenerul avea plus, chiar in dimineata urmatoare am fct injectia necesara cand femeia are rh -; am avut doreri groaznice de abdomen dupa chiuretaj/ aspiratie, insa au trecut, am avut 5 zile antibiotiv tavanic de 500 mg, iar scurgerile au fost in cantitate foarte mica timp de o saptamana.

Cert este ca suntem deja in 2 aprilie, asadar la o distanta de cca o luna si aproape 3 saptamani (joi pe 4) de la intreruperea de sarcina, nu am avut absolut niciun tip de contact sexual intre timp, insa menstruatia nu mi-a venit. Sanii au fost inflamati la doua saptamani dupa chiuretaj, insa acum nu am nimic in neregula, niciun simtom care sa ma ingrijoreze. Am facut la o luna de zile dupa chiuretaj un test de sarcina si avea inca a doua liniuta pala si am mai facut unul in aceasta seara si la fel, a doua liniuta exista inca, desi nu a existat niciun contact sexual intre timp.

De la chiuretaj, chiar am mai slabit un kg, iar abdomenul are doar o usoara tenta de umflat ca atunci cand trebuia sa imi vina menstruatia intr-o si sau doua.

Este posibil sa fi existat in acelasi timp si o sarcina extrauterina? Sau sa existe inca? Ar fi deja in a 11a saptamana.
Dar "rezista" atata timp? Se poate in acelasi timp? Nu imi explic inca prezenta celei de a doua liniute. Posibil sa existe o dereglare hormonala?

De-abia sambata merg la control, medicul fiind plecat din tara pana atunci. Am luat legatura telefonic in aceasta seara. Ce imi recomandati sa fac pana sambata? Vreo analiza?
A mai trecut cineva printr-o astfel de situatie?
Sunt chiar in panica asa cum spuneam... ::( Multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Analiza de sange Beta HCG de doua ori la interval de 48 de ore pentru avedea daca beta creste sau scade.

38+ Anna Patricia
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Tardyferon, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaIleana spune:

Multumesc. Ma poti intrepta la un cabinet anume sau..?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Synevo sau Regina Maria. Primesti rezultatul pe mail in aceeasi zi. Daca valoarea e in crestere la intervalul de 48 ore e sarcina in evolutie deci intreruperea n-a fost facuta corect/complet sau e extrauterina. Si o ecografie transvaginala ar fi recomandata in cazul tau.

38+ Anna Patricia
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Tardyferon, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaIleana spune:

Multumesc, sun maine sa vad cand pot sa merg pt test; uite ce am gasit:

"Prezen#355;a la echografie a unei sarcini in uter aproape invariabil exclude o sarcin#259; extrauterin#259;, deoarece concomitenta unei sarcini in uter si a unei sarcini extrauterine este extrem de rara."

Pfff ori eu insami am vazut la ecograf ce se intampla in uter inainte de intrerupere. Sper sa fie doar o dereglare hormonala si asa mi-am facut si inca imi fac procese de constiinta pentru intreruperea respectiva, a fost lucrul pe care l-am evitat toata viata mea si a venit ca o mare palma....
Imi doream copilul, dar...
In fine, probabil ca trebuie sa ne mai luam si palme din astea uneori, insa nici macar nu mi-am revenit dintr-un soc..
Niciodata sa nu spui niciodata, asta e concluzia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaIleana spune:

Intrebarea mea este alta insa, daca citeste si o alta femeie care a avut intrerupere de sarcina (poate vb chiar de prima, asa cum a fost in cazul meu) menstruatia poate sa intarzie si pana la doua luni?

In privinta hormonului respectiv am inteles ca s-ar mentine in organism si dupa intrerupere, la fel cum mai ramane o perioada si dupa o sarcina dusa la termen normal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Da, sansele sa fi fost si in uter un saculet si in trompa altul sunt mici. Dar sansele ca la o sarcina atat de mica chiuretajul si aspiratia sa nu fi functionat sunt destul de mari. O ecografie si analiza Beta HCG iti vor spune ce si cum. Hormonul ramane in corp intr-adevar inca o vreme dar valorile sunt in scadere si dispare complet ceva de genul 10-15 zile sau chiar mai putin din ce stiu eu, nu 2 luni si nici menstruatia nu intarzie 2 luni decat in caz de sarcina sau dereglari hormonale.
www.synevo.ro/hcg-total/" target="_blank">http://www.synevo.ro/hcg-total/: "In iminenta de avort valorile HCG scad progresiv de la o determinare la alta.
Dupa un chiuretaj complet timpul de injumatatire al concentratiei serice de HCG este de 1 zi".

In cazul in care sarcina a supravietuit ai avea sansa sa te mai gandesti la decizia de a renunta la ea.


38+ Anna Patricia
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Tardyferon, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaIleana spune:

Pfff, ma gandesc, incercand sa ma linistesc cumva: bun si daca nu au functionat ar inseamna ca am 11 saptamani, la 11 saptamani o sarcina e vizibila intr-o oarecare forma (depinde de femeie) dar mai ales la mine ar fi, pt ca sunt slaba, in plus dupa interventia respectiva au disparut total si greturile si poftele (cel putin la mine s-au manifestat chiar daca sarcina a fost inca foarte mica).
Dupa intrerupere m-am simtit slabita, doua saptamani parca nici mintea nu imi functiona corect.
Apoi lucrurile au intrat in normal; stiam ca hormonul respectiv ramane si cca o luna asa ca nu m-am panicat la primul test, dar la cel facut in urma cu trei ore in urma, mai ales pe fondul intarzierii..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

La odiseea mea e o fata gravida in 8 luni, slaba si a carei burtica nu se vede. Deci ce zici ca s-ar vedea ca esti slaba nu e relevant, din contra, cred ca mai degraba se vede la o fata mai plinuta decat la una slaba.
La 12 saptamani de la ultima menstruatie fatul este complet format, are absolut toate organele si de la 12 sapt incolo doar creste in dimensiuni, e si varsta la care se face ecografia morfofetala si analiza dublu test pentru depistarea trisomiilor deci o ecografie ar fi extrem de relevanta acum.
De greturi nu stiu ce sa zic ca eu n-am avut asa ceva deloc.
Mergi la analiza, vezi cum evolueaza beta hcg, fa o ecografie si clarifici problema. Gandindu-te acum la tot felul de scenarii, macinandu-te si nedormind la ora asta de agitatie si stres nu rezolvi nimic, linisteste-te si maine dimineata ia calea medicilor pentru a gasi o solutie sau un raspuns.



38+ Anna Patricia
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Tardyferon, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaIleana spune:

Da, vad cu analiza de sange cum spuneam, maine dimineata, sa dau telefon.
Tot ce pot spune e ca si asa am fost daramata (nu ca mi-ar fi trecut prea mult) dupa data de 14.02, sper sa fie o simpla dereglare hormonala, mai ales ca si inainte imi mai intarzia uneori o saptamana, poate zece zile de la stres; gandeste-te ca am luat dupa 14.02 si antibiotic si tot felul de alte medicamente mai ales ca am fost si racita dupa aceea, un adevarat cocktail pentru o fiinta aflata in formare, deci tot acolo as ajunge, dupa care la nebuni cu siguranta.



Mi-e foarte frica si pur si simplu nu imi pot face ordine in minte, nu imi pot controla starea de panica din seara asta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Cred ca la 11 saptamani cel mai rapid raspuns il ai de la o ecografie. La testul de sange mai astepti ceva ore innebunitoare.
Eu am avut o colega de servici careia i s-a motivat o sarcina gemelara....avortul nereusit. Greturile au fost puse pe seama viermilor intestinali si i s-a prescris Fasigyn si nu mai stiu ce medicament urat.

Mergi la inceput