Ce se intampla cu lumea asta?!!!!

Ce se intampla cu lumea asta?!!!! | Autor: AkaManah

Link direct la acest mesaj

http://www.gandul.info/magazin/in-doua-luni-autoritatile-au-gasit-240-de-copii-parasiti-in-spitale-10703115

Aici am gasit o stire care m-a cutremurat! Atat de multi copii parasiti prin spitale! Cine sunt oamenii acestia care au asa suflet incat sa isi paraseasca copiii? Oare legea la noi e prea blanda cu aceasta categorie de iresponsabili? Cred ca ar trebui ca statul sa nu se mai limiteze la a lua copiii in grija ci, sa ii puna sa munceasca sa plateasca intretinerea acestor copii pana cand sunt majori. Grija pentru copil inseamna mai mult decat adapost si mancare si statul nu poate face nimic in acest sens.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Macar daca ar putea fi adoptati.



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Olivia Ionela


Participa si TU la actiunea de Paste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah
Cred ca ar trebui ca statul sa nu se mai limiteze la a lua copiii in grija ci, sa ii puna sa munceasca sa plateasca intretinerea acestor copii pana cand sunt majori.


Si cum anume ai face daca ai fi tu statul roman? Concret.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah
Cred ca ar trebui ca statul sa nu se mai limiteze la a lua copiii in grija ci, sa ii puna sa munceasca sa plateasca intretinerea acestor copii pana cand sunt majori.


Si cum anume ai face daca ai fi tu statul roman? Concret.


Stiu ca sunt oarecum off topic, dar, Marius, statul roman sucks. Statul roman (instanta de judecata mai precis) l-a condamnat la moarte pe copilul asta:

http://www.evz.ro/detalii/stiri/drama-unui-copil-de-10-ani-dat-afara-din-clasa-ca-mirosea-urat-a-baut-spirt-si-a-fost-ga-10.html

http://www.evz.ro/detalii/stiri/vinovatii-pentru-moartea-lui-stefanel-1026278.html

Si probabil si pe altii ca el. Am povestit la alt topic cum procedeaza statul roman (DPC-ul) cand cineva ii semnaleaza o problema legata de un copil. Nu e treaba mea sa dau solutii statului roman; eu sunt un simplu cetateam platitor de taxe catre stat. E treaba statului (prin reprezentantii lui) sa functioneze corect. Si eu am tot dreptul sa-l trag la raspundere daca nu o face, fiindca statul roman ma reprezinta si pe mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui ellej
Si eu am tot dreptul sa-l trag la raspundere daca nu o face, fiindca statul roman ma reprezinta si pe mine.


Si cum anume vei proceda? Concret.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaP spune:

Voi fi foarte dura.
Oamenii ce populeaza Romania dau dovada de lipsa unei minimale Educatii (adica cei 7 ani de acasa), asta fiind primul nivel (nu mai vorbesc de o educatie psihologica, financiara sau tehnica minimala, asta deja e lux, in plus degeaba le ai pe astea daca ai sarit de prima treapta). Daca sperati sa se imbunatateasca situatia, va inselati amarnic. Cei ce au capatat "abilitati" de reproducere sunt, in linii mari, cei nascuti de dupa 1998 din parinti iresponsabili, probabil crescuti cu cheia de gat, la randul lor fara Educatie. Dintr-o lipsa de Educatie, nu poate veni de la natura Educatia.

Vreti sa fiti draguti si sa va uitati in jur? Vedeti pe undeva prin Romania ca se respecta copilul sau famiile cu copii? Cate amenajari pentru copii exista si unde? Sa iau in considerare Mc Donalds? Este asta un standard? Vreti sa fie asta standardul vostru?
Cum arata parcurile din Romania, uitati-va pe jos vara sa vedeti mizerie. Ridic in fiecare vara gunoaiele, iar parintii se uita la mine de undeva de sus, batjocoritor, ba chiar cativa au avut tupeul sa imi arunce mucul de tigara la picioare. Cati parinti fumeaza in parc, iar copii alearga in jurul lor?
Cum se poarta cei insarcinati cu regulile (e.g. politisti, paznici, de regula barbati)cu mamele cu copii? Orice contact avut cu dansii (atentie, nu era vorba decat de o neindemanare a copilului care invata ceva nou sau a mea avand prea multe catrafuse) a inceput cu o umilire a mamei si a copilului sau a copilului. Logica nu a functionat niciodata desi am incercat sa o aplic, asa ca a trebuit sa ma rezum la tipete si remarci emotionale acide, moment in care dansi iau tacut chitic.

Traim intr-o societate misogina, in care se pune pret pe inferiorizare. Oricum asteptati-va la ce e mai rau, dar nu obositi in a arata cum e sa fii o persoana corecta si cu principii morale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui ellej
Si eu am tot dreptul sa-l trag la raspundere daca nu o face, fiindca statul roman ma reprezinta si pe mine.


Si cum anume vei proceda? Concret.


Daca ma intrebi din punctul de vedere al unui jurist, habar nu am, n-am ideea despre chestiunile avocatesti. Dar am dreptul sa afirm ca statul roman nu face nimic, in vederea celor de mai sus si nu vad de ce ar trebui sa vin eu cu solutii. Eu consider ca-mi fac datoria fata de stat, platind taxe si respectand legea, sa-si faca si statul datoria fata de mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Statul - este ceva abstract. Si tu esti "Statul roman".

Pe de alta parte am inteles. Faceai doar o afirmatie generala si asa cum spuneai "nu ai solutii" sau nu e treaba ta. Altii sa vina sa rezolve. Ok. Concret nu ai nimic decat de criticat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui OanaP
Traim intr-o societate misogina, in care se pune pret pe inferiorizare. Oricum asteptati-va la ce e mai rau, dar nu obositi in a arata cum e sa fii o persoana corecta si cu principii morale.


Societatea este formata din barbati si din femei. Aici se discuta de altceva nu de misoginism... nu vad legatura cu subiectul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Statul - este ceva abstract. Si tu esti "Statul roman".

Pe de alta parte am inteles. Faceai doar o afirmatie generala si asa cum spuneai "nu ai solutii" sau nu e treaba ta. Altii sa vina sa rezolve. Ok. Concret nu ai nimic decat de criticat.


Exact. Eu imi fac treaba mea, statul, prin institutiile lui, nu si-o face pe a lui. Nu pot sau n-am chef sau nu vreau sa vin cu solutii. Altii probabil vor s-o faca si o vor face, bravo lor. Dar asta un inseamna ca eu nu sunt indreptatita sa critic statul, atata timp cat eu respect regula jocului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah
Cred ca ar trebui ca statul sa nu se mai limiteze la a lua copiii in grija ci, sa ii puna sa munceasca sa plateasca intretinerea acestor copii pana cand sunt majori.


Si cum anume ai face daca ai fi tu statul roman? Concret.


Abandonul copiilor de catre parinti ar trebui introdus in sfera penalului, pedepsit cu cazier, amenda penala, inchisoare, pentru punerea in pericol a nou-nascutului / copilului.

Daca eu as fi un organ de decizie al statului, as face in felul urmator:

- daca parintele care a abandonat un copil (mama si/sau tata) lucreaza cu un contract de munca, i-as opri un procent pentru cresterea copilului abandonat, nu pana la 18 ani, ci pana la 23 ani, facultatea platita de parinte inclusa.
- daca parintele care a abandonat un copil nu lucreaza, l-as obliga sa lucreze, prin orice mijoace, oriunde se cere. De oase rupte se gaseste, statul are destule munci joase de facut, de curatat strazi, de plantat copacei, de ingrijit parcuri, de spalat batrani la fund prin azile de stat, de spalat podele si WC-uri in spitale, scoli, etc, ORICE. Obligat, altfel, la puscarie.
- o mama care isi abandoneaza copilul in spital si nu si-l revendica intr-un anumit interval de timp (scurt) si nu-si asuma rasponsabilitatea cresterii lui, as steriliza-o. Punct. Nu exista drepturile omului pentru o persoana care nu stie sa respecte drepturile copilului sau nascut.
- as introduce in scoli materii si obiecte de studiu precum: educatie sexuala, educatie sanitara.
- daca persoana care a comis infractiunea de abandon al unui minor este asistat social, i-as suspenda toate drepturile. Iar daca persoana lucreaza cu contract de munca, i-as mari impozitele.





Mergi la inceput