se mai dezmorteste creierul dupa 35 ani?

se mai dezmorteste creierul dupa 35 ani? | Autor: Taty

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor!
Sotul meu nu are servici si tot bajbaind s-a hotarit sa inceapa invatatul pt a da un examen in vederea obtinerii unui job in sistemul judiciar(este licentiat in drept, dar nu a profesat)...insa se plinge ca nu poate retine nimic, sunt 14 ani de cand a terminat facultatea si respectiv, invatatul...Credeti ca asta se intampla doar pt ca nu si-a exersat creierul de atata timp si poate incetul cu incetul sa urneasca motorasul sau sa ne lasam pagubasi, caci procesul de "atrofiere" este ireversibil?...
Cum se poate inbunatati performanta studiului in conditiile astea? vreun stimulent naturist ceva stiti?
Multumesc anticipat!





Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Eu cred ca ii vine greu deoarece nu stapaneste limbajul necesar, nu este familiarizat cu termenii. Cred cu tarie ca ii va folosi mult mai mult o perioada de proba benevola/voluntariat pe langa un cabinet de avocatura/notar, decat sa-l indopi cu naturiste.

Ati putea incerca ceva supliment pe baza de vitamine B. Insa esential este invatatul organizat, cu pauze si ore de somn, cu scheme colorate, folosind in acelasi timp cat mai multe simturi (vaz, auz).

P.S. Sa stii ca si eu patesc la fel; sunt aproape de 35 de ani si numai invat cu acelasi randament ca acum 15 ani. Iar o noapte pierduta invatand o recuperez greu, cam in 3-4 zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Taty spune:

Multumesc mult pt raspuns, Blackgirl! E o idee buna cu practica, tinem cont de ea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Rabdare, munca, perseverenta, ambitie... merge la orice varsta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Taty spune:

Merci, Marius! Imi dai sperante!
Nu de alta, dar si eu de cand am nascut parca sunt mai grea de cap..auzisem ca e reversibila faza..dar neconfirmata inca la mine!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Se dezmorteste:)), e normal sa te dezobisnuiesti cand nu ai contact cu scoala si studiul mai mult timp. Eu la 40 de ani m-am intors la scoala, eram asa de pierduta ca incurcam cladirile.
Nu retine azi, nu retine maine dar in timp isi formeaza o rutina si o metoda de invatat, mai ales ca el a invatat mai demult termenii. Stiu ca se spune ca sunt mai multe metode, citit, vizual, experiment si nu mai stiu care. Cred ca fiecare metoda e folositoare si te ajuta sa retii.
Referitor la suplimente, cred ca o hrana adecvata, somn si gestionarea timpului sunt mai eficiente.

Succes

ps: aici am vazut si mai in varsta, intr-o clasa de business mathematics am avut colega o femeie de 70 de ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

eu lucrez in domeniul juridic, ma tenteaza si pe mine sa dau un anumit examen, si desi sunt familiarizata cu termenii etc mi se pare tare greu sa tocesc retin acum sute de pagini...inainte parca era mai simplu...sper si eu sa ma dezamortesc dar se pare ca unicii mei neuroni sunt complet amortiti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Tatal meu (Dumnezeu sa-l odihneasca) la 68 de ani a ajuns sa imi puna intrebari delicate vis a vis de limbajele de programare, de algoritmi si de bazele numerice binare si hexazecimale si altele ca ma cruceam eu si a trebuit sa devin foarte atent la ce anume intreba si mai ales la ce anume raspundeam.
Mentionez ca nu a avut niciodata nici o legatura cu informatica si a fost strict din placerea de a cunoaste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

E vorba de pierderea deprinderii de a invata.
Se recupereaza,doar cu mai multa munca..patit pe pielea mea.
Am inceput sa-mi reinvat creierul sa invete reincepand sa citesc carti adevarate..am recitit toata biblioteca am mai luat de biblioteca....clasicii,Dostoievski ajuta la refacerea capacitatii de a se concentra si memora a creierului.Si am izbutit...abia nascusem si mi-am dat cateva examene de specialitate...pe la anul vreau sa ma reapuc de drept.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

ma bantuie ideea sa incep o scoala (in toamna) care nu are nici o legatura cu ce am invatat vreodata ...si ma gandeam la ceva cu care as ajuta neuronul meu obosit.Cine imi vinde un pont.....vis-a vis de alimentatie,si ce mai credeti voi necesar???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ni-na

ma bantuie ideea sa incep o scoala (in toamna) care nu are nici o legatura cu ce am invatat vreodata ...si ma gandeam la ceva cu care as ajuta neuronul meu obosit.Cine imi vinde un pont.....vis-a vis de alimentatie,si ce mai credeti voi necesar???


100 moduri prin care putem stimula activitatea creierului

www.mayra.ro/frumusete-si-sanatate/dieta-fitness/10-alimente-care-stimuleaza-inteligenta/" target="_blank">10 alimente care stimuleaza inteligenta

alimente pentru imbunatairea memoriei

www.descopera.ro/dnews/9109082-au-fost-identificate-alimentele-care-duc-la-micsorarea-creierului-si-cele-care-previn-acest-lucru" target="_blank">Au fost identificate alimentele care duc la micsorarea creierului si cele care previn acest lucru

Mergi la inceput