se mai dezmorteste creierul dupa 35 ani?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Oliwia spune:

O influenta benefica asupra capacitatii de a intelege si memora o are si muzica - in special muzica din perioada baroca (Bach, Haendel). Muzica lui Mozart, de asemenea, activeaza in procent foarte mare scoarta cerebrala. Cei care se pregatesc pentru examene ar trebui sa aloce timp, in fiecare zi, ascultarii de muzica buna. Adevarul e ca, tinand cont de "poluarea" la care este supus in ziua de azi creierul, nici sa nu ne mai miram de ce dupa 30 de ani nu mai putem retine mai nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Eu zic ca se poate, tine si de vointa. Eu am inceput sa invat germana la 30 de ani (dupa ce am nascut), nu stiam boaba, la inceput mi s-a parut imposibil de invatat, dar m-am ambitionat si am reusit ca in 2 ani sa o vorbesc fluent, iar acum a devenit a doua lb.materna. La 32 de ani am facut un curs aici de marketing&vanzari (am terminat ASE-ul, dar o diploma obtinuta aici valoreaza ft mult). Dupa prima zi de curs (9-17h) am venit plangand acasa, cu durere de cap, i-am spus sotului ca nu voi reusi sa termin cursul si asta din cauza termenilor de specialitate. Am facut drept, economie generala si marketing. El mi-a spus clar sa am rabdare, ca totul va deveni mai usor dupa cateva ore de curs. Si asa a fost. Eram singura straina la curs, restul erau elvetieni, dar am terminat cu media cea mai mare. Pt examenul de drept am invatat cu al meu sot. Si chiar mi-a placut dreptul, pt ca am invatat multe lucruri utile. La 37 de ani am inceput sa invat spaniola, din pasiune si pt ca tb sa-mi pun creierul la munca. Am in grupa 3 doamne pensionare, deci se poate si la varste inaintate sa mai inveti. Muncesc 100%, iar cursul de spaniola e de la ora 20 la 22. Vin obosita de la servici, dar cand ajung la curs imi trece oboseala.

Numai bine.

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Marcia,dar daca nu ar fi fost sotul tau langa tine sa invatati impreuna,cum ar fi fost?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Da, se poate.
In ultimii (destui) ani am schimbat joburile ca la concurs. Nu, nu de voie...ci de nevoie. In permanenta am facut ceva nou si m-am dat cu fundul de pamant ca nu pot...si n-am dormit nopti si m-am aolit si...am putut. Si nu oricum...la cel mai inalt nivel.
Ultima oara mi s-a propus sa fac dreptul ca am un loc sigur in cabinetul unui avocat Da, asta ar fi fost meseria vietii mele, este o atractie fara masura...dar am refuzat si cred ca am facut rau. Chiar daca am trecut de 50.
Dar...au dreptate cei care spun ca practica e cea mai buna scoala.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Unde a fost de tocit, am invatat singura (si am luat la ambele examene nota maxima). La drept a fost insa putin altfel. Sotul s-a oferit sa ma ajute, pt ca eu il intrebam unde nu intelegeam. Si nu am invatat nimic pe de rost, pt ca la examen aveai voie cu tot ce-ti putea folosi : carti, caiete, legi etc. Dar tb sa stii unde sa cauti, asta era de fapt si cheia. Erau intrebari si tu tb sa cauti si sa gasesti articolul despre care era vorba. Profesorul nici macar nu a stat cu noi in sala (ne-a dat subiectele si s-a intors la sf.examenului), dar ma credeti ca nu am vorbit unul cu altul; fiecare si-a vazut de lucrarea lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oliwia spune:

Marcia, si eu am invatat o limba straina dupa 30 de ani, iar acum sunt in cursul studiului alteia, asa ca se poate. Din pacate, lectura buna, care mai tinea creierul "in priza" pe vremuri, s-a cam perimat astazi. Ma si sperie cateodata sa vad in ce ajung oamenii sa se transforme sub influenta televizorului si a jocurilor pe calculator. Degradarea noi o provocam, cu mana noastra lipita de telecomanda, nu o provoaca varsta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Depinde. de multe.
zestre genetica, capacitatea de concentrare, de atentie, timpul liber care il are pt asa ceva etc etc.
eu zic ca dupa 35 de ani toate se invata mai greu.
una e sa inveti din placere si alta e sa invati cu stress si cu sula-n spate ca pici examenul.
mie imi e foarte greu, m-am apucat recent de scoala dupa o pauza de 7 ani de cind am terminat facultatea dar tot am mai invatat intre timp, tot materialul pt examenul de licenta de asistenta de aici(in engleza) dupa care am facut si un curs aici, dupa care am luat ore la colegiu pe diferite teme ca sa imi mentin licenta, deci nu pot spune ca am fost total rupta de invatat dar imi este foarte foarte greu. extreme de greu nici nu am cuvinte.
M-am dus la neurolog pt niste problem pe linga care si de memorie am problem de invatat si de memorie, si s-a uitat cam cis asa la mine, ca dupa o virsta ce vrei nu mai poti ca la 15 ani....e normalsa intre in declin....
imi este de 10 ori mai greu decit colegilor mei mai tineri decit mine bine eu am si problem de sanatate nu am ajutor deloc stau cu sula-n spate ca nu iau nota mare plus lucrez si am stress si acasa....
asa ca depinde mult de conditii....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackgirl0

Citat:
citat din mesajul lui ni-na

ma bantuie ideea sa incep o scoala (in toamna) care nu are nici o legatura cu ce am invatat vreodata ...si ma gandeam la ceva cu care as ajuta neuronul meu obosit.Cine imi vinde un pont.....vis-a vis de alimentatie,si ce mai credeti voi necesar???


100 moduri prin care putem stimula activitatea creierului

www.mayra.ro/frumusete-si-sanatate/dieta-fitness/10-alimente-care-stimuleaza-inteligenta/" target="_blank">10 alimente care stimuleaza inteligenta

alimente pentru imbunatairea memoriei

www.descopera.ro/dnews/9109082-au-fost-identificate-alimentele-care-duc-la-micsorarea-creierului-si-cele-care-previn-acest-lucru" target="_blank">Au fost identificate alimentele care duc la micsorarea creierului si cele care previn acest lucru

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Taty spune:

Multumesc mult pt sfaturi si idei! Speram ca incet incet sa intre intr-un ritm!
Mult succes tuturor!


Mergi la inceput