Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #9#

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Cred ca si eu am sa o las in pace, azi a adormit singura in carut pt prima data, cu degetul in gurita. Cellena sper sa ai dreptate si sa nu devina un obicei pe termen lung.

Pya, nazdravanul tau e f precoce, ce spui tu acolo se face dupa 7 luni, de obicei. Noi nici gand de asa ceva. Asta imi aduce aminte ca la odiseea mijlociului era un bebe care la 7 luni mergea binisor si invatase sa se ridice si de jos singur, fara sa se sprijine de altceva. bineinteles ca nu credea nimeni, pana nu am vazut filmulete cu el.

Nicoleta, imi pare rau, incearca sa te menajezi. Si eu am fost in situatia asta dupa bebe 2, ai grija mare de tine, incearca sa mai iesi din casa, ia niste magneb6, daca nu mai alaptezi. Eu mi-am anuntat sotul de la inceput, de data asta, ca astept mai mult ajutor si intelegere de la el. Aproape in fiecare weekend am iesit, singura sau cu baietii, a contat f mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Fetelor, nu mai pot de nervi cu scutecele astea. Initial foloseam Pampers. Nr. 1 a fost ok. Nr. 2 scapa kk prin spate de se murdarea pana la ceafa, iar nr. 3 scapa si prin spate, si prin lateral. Si nu ocazional. De fiecare data cand facea kk trebuia s-o schimb de tot. Adica de 3 ori pe zi. Mi-era si frica sa ies cu ea afara dimineata (cand face de 2 ori).
Am terminat pachetul de nr. 3 si zic hai sa luam Huggies, ca auzisem ca sunt mai bune. Deci cu Huggies ieri a fost nevoie s-o schimb pe ea, cearsaful de pe patul nostru si protectia de dedesubt. Astazi am schimbat-o pe ea si am pus la spalat si husa balansoarului. O sa fie amuzant cand o sa faca in wrap, si pe ea, dar si pe mine.

Alte idei de scutece? Fetele care alaptati exclusiv (cu bb care fac mai moale adica), patiti la fel? Ce fel de scutece folositi?
Ma gandeam inclusiv la cele textile, daca oricum trebuie sa spal de fiecare data cand face kk, dar sunt destul de scumpe si nu merita investitia, avand in vedere ca in 2 luni (sau cand o sta in fund) instauram olita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Cellena, la fel si la noi. Ieri i-am luat nr. 3 active baby, sunt diferite de nr.3 pe care le-am avut pana acum, mai lungi parca, si pana acum azi nu am avut accidente. Si sa fii atenta, dupa ce ii pui pampersul, baga un pic mana si trage de elasticul ala din jurul picioruselor in lateral.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Ary, si noi tot active baby am folosit. Si stiu, ii scot elasticul ala de fiecare data si tot se face ca o purcica (azi era murdara inclusiv pe barba :)) ). Imi scoate peri albi treaba asta, ca stau mereu cu stres.
Babylove a folosit cineva? in general imi plac produsele de la dm si ma gandesc ca poate sunt ok si astea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Andie,Gina,Nico ne era dor de voi si de motatele voastre.Bine ca ati mai trecut pe la noi
Eu azi am fost la birou,e frumos sa te duci in vizita la corporatisti,am lucrat dar mai mult am socializat,au facut furori filmuletele cu piticul meu.
Pya si eu il votez pe Victor ca cel mai precoce
Cellena eu am primit la o revista un scutec carrefour,avea ceva la spate ca un elastic si nu a iesit deloc din el.Avem si noi aceeasi problema dar din fericire doar de 1data pe zi il schimb de tot.Dar sa stii ca depinde de pozitie,azi a facut stand in fund (mama mi-a zis ca eu nu eram acasa) si nu a iesit deloc,de obicei el face in pozitia broasca si e murdar pana la gat.Eu ma amuz fantastic,fac misto de el ca rad fetitele de el daca mai face asa.
Mena tare articolul,am patit si eu cate unele.De ex ma duc de 3ori in aceeasi camera sa stiu ce caut,nu imi gasesc cuvintele,vreau sa zic una si iese alta...s-a atrofiat creierul
Ary si al meu suge degetul dar nu obsesiv,suzeta desi i-am bagat-o de n ori poate poate o adormi nu o vrea sub nici o forma.Unii zic ca e mai bine asa.
La birou 2fete sunt insarcinate,ambele din echipa mea...asa mi-e dor de burticaTotusi sper sa nu ma trezesc cu una in curand,ca "uratul" nu mi-a venit niciodata


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Cellena eu am folosit si babylove dar ökowindeln nu cele clasice si sunt ok, cam groase su lungi dar fara miros ca Pampers, iar kk nu a iesit deloc din ele. Problema la ele e ca nu au putere de absortie pentru toata noaptea. Eu nu o schimb peste noapte si dimineata o gaseam uda pe body. Eu am migrat de la Pampers new baby ( kk iesea) la babylove si acum Pampers active fit cu care nu mai avem problema ca iese kk. Am insa o presimtire ca scutecele din Ro sunt diferite de cele de aici, cel putin Pampers.
Huggies nu am gasit decat marimea 4 asa ca nu am luat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Vroiam sa scriu ceva si am uitat ce... Asta apropo de creier atrofiat;)). Cellena eu folosesc huggies 3 cu succes. Doar ieri am patit sa evadeze kk pana la ceafa si i-am dat body jos cu foarfeca :)). Imi pare rau ca voua nu vi se potriveste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andie_n spune:

Cellena, noi folosim Huggies super dry nr 3 si nu am avut probleme pana acum, dar Ema mea nu e intr-adevar alaptata exclusiv. Nasol ca la voi nu se potrivesc .
O seara buna tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns epopeasca spune:

Menaaa - asa productiv delfinas ai tu!
Noi folosim Pampers Active-baby nr 4!!! Suntem la primul pachet. Ne-ar fi fost bun un 3 jumate, dar nu exista :) Oricum, 3-ul ne e prea mic in lungime (sa zic asa, adica din spate in fata printre picioruse). Si noi practicam aranjatul elasticelor pampersului dupa ce-l punem ca sa fiu eu sigura ca nu exista accidente.
Onutz - noi cu diversificarea suntem la inceput. Am papat piure de mar, suc de mar, supica de radacinoase, piure de morcov si piure de cartof. Toate piureurile de legume le subtiez cu laptele din dotare, ca e mai bun decat cu apa sau lp :D Am fost azi la cumparaturi si am uitat sa iau avocado, ca intentionam si eu sa-l incerc. Voi ce mai papati? Cereale nu-i dau deocamdata, incerc si eu sa le aman pana dupa 8 luni daca se poate. Sa vedem cum ii merge.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NovDec2012 spune:


CAPITOL NOU


Mergi la inceput