Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #9#

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Multumesc Celena ,eu nu am mai apucat sa merg la pediatra lui sa intreb ce si cum,la dr. asta ne axam doar pe problemele lui Stefanut.

Nicoleta un mare pupic si o mare imbratisare de la mine.Trebuie sa te aduni si sa ocolesti toate problemele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Pya, chiar ca e cel mai precoce!
Angelique, draga mea, multa putere sa iti dea Dzeu si multa sanatate puiului mic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Angelique, eu stiu ca poate fi amanat cat e nevoie.

Nici noi nu cred ca il vom face la tp pentru ca ea e inca racita si dr la care am fost ultima data mi-a spus ca trebuie sa aiba 2 sapt de sanatate perfecta inainte de vaccin. O sa i-l fac in mai cand se incalzeste, probabil se va supara pediatra (care i-a facut vaccinul de 2 luni cand ea avea inca muci la nas, nici nu ma mir ca nu mai terminam cu racelile) dar nu mai fac vaccin copilului cand vrea ea numai sa nu isi strice schema, ci cand va fi sanatoasa si va fi un pic mai cald afara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Nico, stiu ce zici, eu sunt epuizata cu unul, d-apoi tu cu 2... la noi e vraiste, nu reusesc sa ma adun deloc sa strang...
E doar o perioada, va trece. Vine vara, vin zile frumoase care ne vor binedispune
Popeasco, euazi am experimentat cu avocado, uuu, ce strambaturi si am continuat cu mar sub forma de piure diluat. A mancat cateva lingurite. Tu ce-i dai, cum ii dai?
Pyao, nu cred ca va mai fi asa frig cand veniti voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Aaa, ca de dimineata vreau sa intreb. Fetele care aveti bebei fara suzeta, isi sug degetul? Sofi de vreo saptamana a incep[ut sa isi suga degetul mare, nu ma baga pumnul si nici celelalte degete, doar pe cel mare de la mana stanga, toata ziua e cu el in gura, deja e rosu degetelul, nu stiu ce sa fac cu ea, nu am experienta cu asa ceva. Ceva sfaturi..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pyaoliang spune:

Angelique, Mena, nu stiu daca e cel mai precoce, dar mai precoce si eu cred ca e, a inceput sa faca rasuciri de pe spate pe burta de la 2 luni si jumatate.
Onutzule, sper si eu sa fie mai caldut. Succes cu diversificarea!!!
Ary, Victor nu a acceptat suzeta, am incercat sa i-o dau pe la 6 saptamani, caci pediatra mi-a zis ca nu e bine sa i-o dau la inceput, pt. alaptare. A gasit insa degetelul, tot pe cel mare, ori de la stanga ori de la dreapta. La inceput era si el mai tot timpul cu el in gurita, dar NU AM FACUT NIMIC sa-l dezvat. Am considerat ca daca asa se linisteste el, sa-l las. Acum il mai baga dar ft rar, mai mult se alinta, dar e clar ca nu e dependent. In rest, mai are episoade in care baga tot pumnul sau cateva degetele, dar roade la ele, pe semne e durerea de dintisori, nu stiu...

Am pus poze recente pe Picasa cu viermusul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina_3040 spune:

Va multumesc pt aprecieri, toti pruncii nosti sunt frumosi, sanatosi sa fie!

Ary, nu am gasit pe net cartea despre cum sa cresti baietii "raising Cain" in romana, nu cred ca s-a tradus inca.
Cat despre deget, si Riana a avut o perioada in primele 3 luni cand baga degetul mare sa il suga dar nu o lasam, cum o vedeam cum i-l scoteam si bagam repede suzeta. Acuma nu mai suge degetul dar isi mai baga pumnisorii la greu. Nici cu suzeta nu e mare fan, doar la somn.

Anglique, big hug si curaj, toate se rezolva doar sanatate sa fie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina_3040 spune:

Pya merci mult, am emotii cu drumul, fara sot adica. Voi cand plecati spre casa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andie_n spune:

Hello fetelor, am prins si eu in sfarsit un moment sa scriu, ca de citit citesc cu regularitate. Ieri a implinit si Ema 5 luni, va oferim un chec cu ricotta si o cana de ceai cu ocazia asta, canoisuntem toti raciti ( sotul a fost primul si i-a trecut repede, pe urma a inceput sa-i curga nasul Emei, inca ii curge, dar febra nu a facut, si eu am fost cel mai rau, m-a durut capul, gatul, urechile, dar ncici eu nu am facut febra). Ema are 7.16 kg si 66 de cm la 5 luni, gangureste, se chinuie sa se intoarca de pe spate pe burta dar nu i-iesit inca, invers nici nu incearca, e foartevesela, nu plange, doarme cel putin 8 ore in perioada lunga de somn de noaptea. Si noi vrem sa mergem la inot la medlife cand o sa faca 6 luni ( mai precis dupa vaccinurile de 6 luni, ca asa ii primeste ( eu am facut kinetoterapie in sarcona acolo si auzeam cand vorbea la telefon cu mamicile). Ne-a zis pediatra sa incepem diversificarea dupacese face bine, darnoi mai asteptam un pic, ca nu pareinteresata, plus ca saptamana viitoare tb sa faca a doua doza de vaccin de rotavirus si dupa prima a durut-o burtica, asa ca mai asteptam.
Popi, bubu, pe voi si pe minunile voastre.
Ary, ema inca nu-si suge degetul, ci toata mana. Tot timpul e cu manutele in gura .
Angelique, la noi la medicul de familie era cineva cu un baietel de 6 luni care zicea ca ii facea vaccinul de 4 luni, asa ca se poate amana destul timp.
S-a trezit Ema, nu mai pot sa scriu.
O zi buna tuturor! mamicile si bebelusii!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Eu pe unde am mai citit scria sa-i lasam sa-si suga degetul in voie, ca la un moment dat renunta ei singuri cand se fac mai mari. Ema nu prea mai vrea suzeta in ultima vreme (Yeeeeeey ), dar nici mare iubitoare de supt degete nu e... Oricum, daca o sa se apuce de tzocait pana la urma, o s-o las in pace... e in firea lor... i guess

Mergi la inceput