Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #9#

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IuliaCospy spune:

Dana cand citesc postarile tale parca ma vad pe mine cand era Sara mica. Stiu de pe propria piele ca e greu sa te detasezi putin, mai ales la primul bebe, dar de fapt asta e solutia. Sugestia mea: gasiti o solutie sa dormi 1-2 nopti sa iti revii. Merita incercata varianta cu dormitul lui pe burta ta, intre mai multe perne tari. Apoi incearca sa ii dai o masa mai consistenta seara: ori mai mult ori pune-i o masura de cereale, iar cand se trezeste peste noapte ia-l in brate, alina-l dar incearca sa nu ii mai dai sa manance, sau lungeste cat poti pauzele dintre supturi, cel putin la inceput. Din ce povestesti nu cred ca foamea e problema ci faptul ca te vrea langa el. iar ziua incearca sa ii faci program de masa.
Iar cu ingrasatul, e f probabil doar o faza. Imediat ce va incepe misunatul o sa dea jos rezervele
pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pyaoliang spune:

Angelique, te si te asteptam cu vesti mai bune. Tu parca ai eliminat lactatele din alimentatie si alti alergeni (peste, albus, alune...), deci nici nu se stie ce anume din lapticul tau nu-i facea bine lui Stefanut :-(. Sper sa rezolvi cu stoparea lactatiei, eu am auzit si de ceaiul de salvie ca ar ajuta.
Referitor la carti, eu mi-am adus aici doar 2: Copilul fericit-Giuseppe Ferrari si Ghidul complet al ingrijirii copiluli 0-5 ani-Lilian Leistner. Ultima e scrisa de o moasa din Africa de Sud si imi place abordarea ei. E pro co-sleeping si alaptare, indeamna folosirea remediilor homeopate inainte de toate etc.
Am spicuit cate ceva din "Totul se intampla ianinte de 6 ani" si am remarcat ca am folosit deja unele metodele descrise in ea din instinct, si a fost bine.
Eu nu am parola de la mail-ul comun, dar oricum, Popi, multumim si de celelalte carti.
Mi-am notat si restul titlurilor indicate de voi, sigur voi mai lua cateva carti cand venim acasa, imi fac stoc. Si eu citesc noaptea...
Cellena, e delicioasa Ema in avatar, molipsitoare cu rasul ei
Si apropos de delicios, mi-ati mai dat o tema de gandire...acum vreau mei tai de pe meitaibebe! Si eu, ca si Onutz, ma tem ca nu care cumva sa investesc in manduca si dragul meu drag sa nu-l suporte...Mei taiul mi se pare similar, doar ca mult mai ieftin. E si mai haios, cu imprimeurile alea...Sa ne spui si noua cum ii place Emei in el.
Lacramioara, isi va da drumul Achim, stai linistita...fiecare bb are ritmul lui. Oricum, esti soada* rau cand povestesti de pitpalac (asa, sa vb ardeleneste...).
Si galuscuta mea se taraste ca o rama si isi ridica fundul si se propteste in nas, ca si David al Iuliei. Problema e ca si noaptea cand se trezeste pt. papa mai intai face cateva "tumbe" din astea, asa adormit cum e, sa nu cumva sa piarda timpul. De vreo 3 zile sta in 4 labe si se balanseaza inainte si inapoi, dar nu reuseste s-o ia din loc. Mi se pare ca a trecut timpul teribil de repede...
Va , ne astepata un we plin de shopping.
* sod=haios (hi hi, niciun coleg de-al meu de la Bucuresti nu intelegea ce vorbesc, zicea ca-i de rau)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Ghidul complet al ingrijirii copiluli 0-5 ani-Lilian Leistner- o am si eu dar uitasem cum se numeste autoarea, am frunzarit-o si are un mare like de la mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Fetelor va multumesc ca v ati gandit la noi.Noi suntem bine acum dar am trecut prin multe emotii.Stefanel a avut scaune dupa scaune pline de mucus si plin de firisoare de sange.Nu vreti sa stiti cum arata.Timp de aproape o saptamana am innebunit nu mai stiatm ce sa facem.Dr. ne a spus cu parere de rau ca trebuie sa ii dam lapte praf cateva zile pana ies analizele dar sa ma mulg sa nu pierd laptele ca poate este o alta cauza.Inainte de asta am tinut regim drastic,papam numai supa si carne fiarta fara nici un rezultat.Au venit rezultatele foarte bune,nu are intoleranta la proteînele din laptele de vaca.Doar analiza care arata gradul de inflamare a intestinului foarte mare.Dr. a spus sa renunt la laptic.Stefanel are scaune bune de nu ne vine sa credem.Eu insa nu ma simt bine mi am dorit mult sa alaptez si acum nu mai pot.Suntem pe tratament si luni mergem din nou la dr.In rest el e bine vesel,se intoarce pe burta vrea sa se ridice in fundulet.Acum am o problema cu sanii sunt tare umflati si grei ssper sa nu fac mastita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Fetelor va multumesc ca v ati gandit la noi.Noi suntem bine acum dar am trecut prin multe emotii.Stefanel a avut scaune dupa scaune pline de mucus si plin de firisoare de sange.Nu vreti sa stiti cum arata.Timp de aproape o saptamana am innebunit nu mai stiatm ce sa facem.Dr. ne a spus cu parere de rau ca trebuie sa ii dam lapte praf cateva zile pana ies analizele dar sa ma mulg sa nu pierd laptele ca poate este o alta cauza.Inainte de asta am tinut regim drastic,papam numai supa si carne fiarta fara nici un rezultat.Au venit rezultatele foarte bune,nu are intoleranta la proteînele din laptele de vaca.Doar analiza care arata gradul de inflamare a intestinului foarte mare.Dr. a spus sa renunt la laptic.Stefanel are scaune bune de nu ne vine sa credem.Eu insa nu ma simt bine mi am dorit mult sa alaptez si acum nu mai pot.Suntem pe tratament si luni mergem din nou la dr.In rest el e bine vesel,se intoarce pe burta vrea sa se ridice in fundulet.Acum am o problema cu sanii sunt tare umflati si grei ssper sa nu fac mastita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Fetelor va multumesc ca v ati gandit la noi.Noi suntem bine acum dar am trecut prin multe emotii.Stefanel a avut scaune dupa scaune pline de mucus si plin de firisoare de sange.Nu vreti sa stiti cum arata.Timp de aproape o saptamana am innebunit nu mai stiatm ce sa facem.Dr. ne a spus cu parere de rau ca trebuie sa ii dam lapte praf cateva zile pana ies analizele dar sa ma mulg sa nu pierd laptele ca poate este o alta cauza.Inainte de asta am tinut regim drastic,papam numai supa si carne fiarta fara nici un rezultat.Au venit rezultatele foarte bune,nu are intoleranta la proteînele din laptele de vaca.Doar analiza care arata gradul de inflamare a intestinului foarte mare.Dr. a spus sa renunt la laptic.Stefanel are scaune bune de nu ne vine sa credem.Eu insa nu ma simt bine mi am dorit mult sa alaptez si acum nu mai pot.Suntem pe tratament si luni mergem din nou la dr.In rest el e bine vesel,se intoarce pe burta vrea sa se ridice in fundulet.Acum am o problema cu sanii sunt tare umflati si grei ssper sa nu fac mastita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Angelique, ceaiurile de salvie si de menta inhiba secretia lactate. Daca vrei sa te pun in legatura cu consilieri in alaptare sa iti zica ce sa faci ca sa opresti lactatia, spune-mi. Imi pare rau ca nu mai alaptezi. Ai trecut prin atatea... o sa fie bine, te pup si te imbratisez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Lacramioara, poate ai tu niste sfaturi pentru Angelique...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mami_de2 spune:

Angelique ce rau imi pare ca nu mai alaptezi insa in acelasi timp ma bucur nespus daca s-a descoperit cauza scaunelor urate ale lui bebe. Sa nu te mai stresezi! Deja i-ai dat minim 3luni laptic de al tau..Multe femei nici cu alergii si tot nu aveau norocul sa alapteze atat. Bine ca el va fi bine , in rest nu mai conteaza nimic. Si eu stiu de ceai de salvie..incearca.

Ivan mai nou face rasuciri peste rasuciri..a vazut ca poate si vorba voastra si in somn s-ar intoarce :))numai ca nu sta prea mult pe burta ca oboseste..sta ce sta si apoi tipa ca s-a pictisit dar de venit inapoi pe spate -> niciodata! Face ca rama , isi ridica fundul si apoi pica in nas si atat. E mai alintat ca niciodata: nu sta o secunda singurel sa ma duc si eu singurica pana undeva, nu ai sa vezi asa ceva!E genul mai lipicios probabil.ca doar nu am facut nimic ca sa il invat asa: doar prezenta mea pe langa el non stop cand a urlat..eu eram la apel instant:))
* de vreo 2 zile am abanddonat landoul, gata! aproape 5 luni de zile fara o saptamana i-a ajuns, nu ma statea deloc in el..vroia numai sa se ridice..asa ca i-am pus scaunul sport insa cu inclinatie de 45de grade ca la scoica si e ok, e fericit, vede si el lumea acum la plimbare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacramioara2 spune:

Angelique , draga mea, stii ca si eu am oprit lactatia acum o luna cu Dostinex.nu am avut nicio complicatie si a mers foarte ok.


Mergi la inceput