Piersicute de iulie august (34)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

aruba, ma bucur ca iti faci timp sa scrii aici .
porumbita, stiu demult articolul "pediatrului de la cluj". stiu si ca unii medici recomanda decalotarea, altii nu. eu nu stiu cum e mai bine (adica daca e mai bine de decalotat sau nu), dar noi am decis sa ii decalotam. si nu de ieri, ci de dinainte.
ile si eu am auzit de creme pt decalotare, dar mi se pare ciudat sa pun crema pe putulica iar ei sa faca pipi peste crema aia.
am si eu o amica ce a trecut prin calvarul operatei de fimoza a fiului ei la 3 ani si intr-adevar, a fost groaznic. cum eric va trece printr-o operatie la rinichi, nu vreau sa il expun si la o eventuala operatie de fimoza.
nu mai inteleg nimic cum e cu ghetele cand bb incepe mearga: ba sunt bune, ba nu sunt. trebuie sa citesc si eu pe tema asta.
lore, multumim pt linkuri! f frumoase ghetutele. scumpe, dar probabil ca-s de calitate.

azi le-am pus avocado in pireul de mere si au mancat f f bine, inclusiv marc, care mai face figurine la mancare .
totusi mi se pare cam prea gras fructul asta, asa ca o sa ma limitez la a le da doar o data pe saptamana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Buna fetelor
Ana mi s-a trezit azi noapte cu nasu infundat bocna. cred ca a racit ca ba transpira si se dezveleste in somn, ca tot asa o gasesc si nu o simt cand o face, ba iese de sub plapuma, ba se intorce si cred ca de asta a racit.

Balanta, legat de decalotare, sotul meu si acum tine minte cum l-au decalotat la 3 ani. Si tine minte cu lux de amanunte si cum si-a urat si parintii si doctorii dupa treaba asta. Cica cu chiureta l-a dezlipit in timp ce 4 oameni il tineau. Am zis ca daca facem baiat il decalotam de la 1 zi . A ramas al meu traumatizat pe viata.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Buna fetelor ,

Balanta , asa mi s-a spus si mie ...fara incaltaminte in casa . Eu il tin cu sosete antiderapante si FARA gheata care sa tina glezna !
Eu il decalotez de la o zi si suntem aproape gata , nu agreez ideea de fortat sub nici o forma . Eram intr-o zi la farmacie si venise un tatic sa ia creme ca ii decalotase baietelul fortat , era el insusi traumatizat . Asa ca putin dupa fiecare baita , nu fortez , atat cat permite , mai avem un pic si gata .

Nici Andrei nu mai mananca clasicul piure de legume , trebuie sa inventez mereu cate ceva

Va pup !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Buna ziua la toata lumea,
Noi venim dupa doua nopti linistite (cu o trezire in lacrimi la 2 asta noapte, a mancat niste lapte, i-am dat cu niste gel pe gingie si a domit pana la 10,ora noua). M-am si speriat dimineata, am sarit din pat gandindu-ma la posibilele efecte adverse ale gelului de dinti. Cand am sarit eu din pat,s-a trezit si bb. Mama apucata
A mancat 120 ml avocado pasat cu mar si para rasa, apoi am mers in parc, undeadormit tun (de fapt, baietii in parc, eu la cumparaturi). Cand am venit acasa si am vrut sa ii daumasa de pranz,a luat o lingura si i-a venit greata, l-am intors cu fata in jos si a vomitat destul de mult, verde cu mult mucus - scuzati detaliile. El nu a mai vomitat niciodata, m-am si speriat. Ma gandesc, cum zicea si Balanta, ca nu i-a picat bine avocado, fiind mai gras si fara cereale..

Oricum, bb are clar un dsiconfort, efoarte transpirat, cu mainile foarte reci, plange tare si ne cearta pe limba lui, nu a mancat nimic la pranz.. Daca e tot reactie postvaccin..

Aruba, ce noroc ai cu mama ta! Usturoiul e ok, de paste nu ma pronunt (noi suntem gluten free deocamdata). Si noi am facut ieri un sos pesto si azi avem paste in meniu.

Balanta, o sa caut si eu ulei de rapita de la Alnatura. Nu stiusa iti spun ce uleiuri ar fi contraindicate pentru rinichi, dar eu as intreba-o pe dr nefrolog pt ca grasimile polinesaturate din unele uleiuri pot fi greoaie pentru Eric. Oricum nu folosim noi cantitatimari, dar just in case..

Va pup, ma duc sa mananc ceva.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pusi spune:

Balanta, inca nu m-am intors la servici, ar trebui in iulie. Ma mai gandesc daca revin sau nu, pt. mine serviciul inseamna program de 10-12 ore. Acum pun pe picioare un mic business, daca treaba va merge ma gandesc serios sa renunt la jobul actual (extrem de stresant).

Nici eu nu o tin pe Sara cu incaltminte pe podea. Eu o las zilnic in premergator, e lumea ei, e cea mai fericita cand simte pamantul sub picioare. Face, zilnic si cativa pasi, sustinuta de noi. NU suporta pantofii in picioare. Avem 2 perechi de pantofiori fara glezna, prewalkeri, foarte comozi, insa nu-i vrea in picioare. Asa ca si noi, doar cu sosetute groase, antiaderente.

Fetelor, cum adormiti piersicutele in timpul zilei? Sara, desi franta de oboseala, de cele mai multe ori adoarme doar dupa o repriza buna de plans. Stau cu ea in camera, pe pat, sau o leagan in brate, si urla pana nu mai poate cateva minute, apoi adoarme. Vi se intampla si voua asta?

Menul de azi la solide:

fructe (mar copt+banana+para si zeam,a de la 1/2 portocala)
supica de legume si perisoare de pui (ii place fff.mult)
gris cu lapte

Am cumparat de la DM, producator Alnatura, Sirop de artar, Bio. Unele gustari (ex: grisul cu lapte, branzica, etc...le indulcesc putin cu acest sirop).

Pupci dragi



Mami de Sara Ioana (21.07.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Pusi , ei de undeva anume carnea de pui ? Mie imi da soacra-mea pui de tara , dar nu sunt cine stie ce babani . Daca ma apuc sa dau pieptul de pui prin masina sa-l toc , mare lucru nu ramane . Din ce sa-i fac chiftelutele ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Pusi, da, si la noi e la fel. Deja e horrorsa il adorm in timpul zilei, nimic din ce merge pana acum cateva sapt nu mai merge: mangaiat, cantat, lapte, leganat. Se freaca la ochi de zici c si-i scoate si daca il pun sa doarma tipa ingrozitor. Eu nu pot sa il aud plangnd si il las in pace, a ajuns sa adoarma pe jos in timp ce se joaca..
Cred ca e vreo etapa / salt, povesteau Fleur si Ana la un moment dat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Pusi, cand spui supa cu galuste de pui te referi la galustele alea cu carne tocata/ou fierte in supa? Cum faci, ii pasezi supa cu galuste cu tot? Nu o doare burtica? Eu tin minte de cand eram copil si mai mancam galuste din carne ca imi cadeau foarte greu. Sau poate ca nu eram eu prietena cu carnea..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

pupici mamici!
scuze de deranj duminica

noi n-am decalotat deloc, dar dr de fam, da...lunar la control...acuma ne-am trezit ca aproape nu mai are pe unde face pishu, ne-a zis ca probabil vom ajunge la operatie...
am facut totusi o vizita pediatrei care m-a linistit ca nu e caz de operatie..intradevar e cum spunea cineva la pagina trecuta, daca decalotezi o data e musai s-o tot faci, daca nu decalotezi ever, se rezolva de la sine..
mie mi-a zis ca dupa toaleta, de 2 ori pe zi sa trag putin ca si cum as decalota, foooaaarte finut si sa nu fortez deloc si sa aplic elocom unguent...timp de 10 zile, apoi probabil voi face asta la baita...fac chestia asta de joi si deja arata mai bine...
sper sa v-ajute postul meu...
sanatate multa puiutilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pusi spune:

Laura, carnita de pui o cumpar de la firma Coco Rico (Kaufland, Auchan) ( pe eticheta scrie fara hormoni de crestere, fara aditivi alimentari, fara procese de injectare a carnii). Ca sa aduc de la tara, ar trebui sa fie o sursa sigura si verificata, deoarece am vazut cum cresc puii si la tarani: cu concentrate.

Iuli, perisoarele sunt galustele acelea facute din carnita tocata, ou, fierte in apa/supa. Nu sunt grele la stomac. Am renuntat de mult sa fac cu blenderul mancarea Sarei, o pisez bine cu furculita. Parca are alt gust decat blenduita. Chiar daca inca nu are niciun dintisor in gura, o vad ca molfaie in gurita mancarea, apoi o inghite.

Aruba, buna idea cu pastele. Mai ales ca gasim paste din orez, deci fara gluten. Maine incerc si eu.



Mami de Sara Ioana (21.07.2012)

Mergi la inceput