Piersicute de iulie august (34)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

pusi, bine ai revenit! tu ai reinceput lucrul?
fleur, ce faceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Balanta, noua ortopedul ne-a spus ca pana merge bine, sa ii punem incaltamintea cea mai comoda, si apoi cica mai discutam (precizez ca al meu are varus equin). Sunt reticenta la treaba cu glezna fixa, o sa mai studiez. De la colege stiam ca descult cat mai mult e cel mai bine.

Pana una alta, in casa il tin in sosete si doar in vizite, eventual, cu papucei (pana nu demult eu nu am avut incaltari pt el, am luat de la targ tikki shoes).

Noi nu decalotam, dar asa cica, daca o faci, tre sa te tii de asta ca sa nu apara aderente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

balanta pt decalotate citeste si blogul."pediatrului de la cluj"
si vezi discutia de pe fb ref la asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Neata! Haideti la cafeluta pt toata lumea si pt toate gusturile.

Noi am avut o noapte buna! Ceea ce va uram si voua!

O duminica frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Multim Lore de cafea. Azi mergem dupa Nectarel. S-a incheiat voiajul. L-am trimis pe Tudor la pregatire. Aseara am fost la un mot cu manele si lautari. Baietelul frumos foc. A ales banii, ulcica de vin si caietul. Din grupul nostru bun, mai fac parte inca o pereche. Toti la acelasi doctor. Ea gravida in 10 sapt. A inceput sa aine pete maro. Dimineata merge la medic. Ar fi chiar culmea sa o interneze si pe ea. cealalta prietena nu mai are voie sa se dea jos din pat. A facut 31 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Legat de incaltari eu o sa-i iau de la Ortopedia cand va incepe sa mearga.

http://www.andykids.ro/

Am gasit cateva sfaturi utile in legatura cu incaltarile bebeilor

http://forum.7p.ro/incaltamintea-ideala-pt-bebei.aspx?g=printtopic&t=1853



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Neata,

Paste fericit celor ce sarbatoresc astazi!

Mandra mea s-a dat pe ora de vara. S-a culcat la 12. A supt 3.10-3.35 si la 7.30 (8.30 ora noua) era in 4 labute. A supt, dar n-a mai adormit.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Hola fetele, noi stam in varful patului deocamdata! A tinut-o mama pe Grace pana pe la 11 si am dormit in nesimtire, acum astept sa se faca ora de masa si apoi sa iesim la plimbare.
A mea e din ce in ce mai papacioasa, de cand i-am mai schimbat meniul mananca cu si mai mult spor. Se cam saturase de piure si supa crema si i-am bagat pilaf cu carnita de pasare de la tara, a fost un mare hit. Apoi ieri i-am facut paste integrale cu suc de rosii si carnita de pasare si iar a lins tot. Nu stiu daca am gresit prea grav cu pastele dar faceam pt noi si m-am gandit ca ar fi bune si pt ea. I-am dat intr-o si piure de cartof cu pui in sos ostropel, inclusiv cu un catel de usturoi (e vreo pb cu usturoiul?). Cred ca azi ii dau mamaliguta cu branza de vaci si smantana. Vestea buna e ca a inceput sa accepte completare de LP dupa masa, asa ca am impartit mesele asa:

ora 7 LM
Ora 10 Fructe cu biscuit/cereale
ora 13 supa + LP
ora 16 felul 2 + LP
ora 20 LM + LP

cred ca este ok acum ca bea suficient lapte, nu stiu cum de a inceput sa accepte bibe dupa solide dar sunt happy. Doar dupa fructe nu ii dau lapte deloc, doar apa.
Eu ii puneam doar ulei de masline cand blenduiam solidele dar acum o sa ii dau si eu mai multe feluri, ma inspir de la Iuli.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Neata

multu de cafea,

Paste Fericit celor care sarbatoresc azi!

Aruba multumim de update!

Lorena- ce preturi pe site-ul acesta!!Eu o sa ma uit intai la Deichemann care are incaltaminte practica , mai ieftina, este adevarat ca nu rezista decat cateva luni dar pentru un bb mic sunt ok.
Pentru baietii mari iau de la Victoriei si daca nu ii gasesc la Deichmann o sa merg acolo.

Balanta - se pare ca "atatea obiceie cate bordeie"
Eu am fost la dr Jianu si mi-a spus ca NU incaltaminte in casa, primii pasi numai pe piciorul descaltat, eu o sa ii iau sosete antiderapante,
Incaltaminte FLEXIBILA si nu cu talonet sau cu glezna.Am intrebat anume daca cu glezna si a zis NU!

Noi suntem la 4 mese dar cu cantitati mici gen max 90 fructe1

Traditionalul piure de legume nu ii mai place!Acum 2 zile a mancat galbenusul asa, simplu si apoi iaurt

Ieri a mancat dovleac copt, tot asa simplu!Si nepisat cu blenderul ci sfarmat cu furculita.

Mie imi spusese dr sa ii dau unt dar nu l-a acceptat deloc, dar uleiul de masline ii place!

Azi avem dovleac copt si sfecla fiarta pe care vreau sa i-o amestec cu faina de orez.Am macinat acasa orez integral!

Ada - petreci cat toata odiseea la un loc!

Am spus pe FB , reiau si aici- eu i-am decalotat "fortat" la un an, a venit pediatra acasa si i-a desfacut un pic pe pensa sterila, au plans vreo 2 zile la pisu si atat, apoi ii spalam la baie regulat.Acum sunt OK.
Dac ajungi la o fimoza adevarat si trebuie sa ii operezi e crunt, am 2 amice care au patit asa cu anestezie totala, taiat si cusut, cu dureri crunte , plus ca baietii erau mai mari si au tinut minte !
Ina spunea ca nu se recomanda decalotarea fortata si recomanda niste creme, eu nu le-am folosit!

Fiecare face cum crede!
Pe site-ul pediatrului de la Cj nu ma mai uit ca nu e cazul!

Pe mine m-a bulversat ora aceasta noua, iar pe I ma chinui sa o culc de 2 ore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ca_Mila spune:

Ola fetele

Lore foarte frumosi pantofii, cam piperati pentru cat ii poarta bebele, dar frumosi.

Incurcata treaba asta cu decalotarea.

Noi suntem la sat.

Mergi la inceput