Caderea primului dintisor...

Caderea primului dintisor... | Autor: Raza de soare

Link direct la acest mesaj

De vreo 3 zile, fetita mea, de 5,9 luni imi tot spunea ca are un dinte... tare. Eu am ras si i-am explicat ca toti dintisorii sanatosi sunt tari. Astazi, in timp ce rontaia un morcov, a spus ca o doare un pic dintisorul ala "tare". Cand am verificat...dintisorul se misca. Nu tare, dar...se misca!

Cand i-am spus ca in curand o sa cada si va veni Zana Maseluta, a inceput sa topaie fericita "Cade dintisoru', cade dintisoruuuuu'...". Eu m-am topit...si de drag...si de emotie...

Personal, primii 2 dinti mi i-au scos, unul educatoarea, la gradi, altul bunica...ambii prin metoda "prindem cu ata, hai sa deschidem usa" . Restul...mi i-am scos singura, miscam de ei zile intregi, pana abia se mai tineau si apoi...hat! Tiii... ce fericita eram cand mai puneam cate unul in cutiuta!

Acum, insa...ziceam ca am emotii, da? Cum sa procedez? Cum scoatem primul dintisor? Si... foarte important, ce aduce Zana Maseluta?

www.facebook.com/groups/369896643087518/" target="_blank">Grup de vanzari MAMI VINDE IEFTIN... Vino si tu, mami!

Uneori am impresia ca daca animalele ar putea vorbi, noua ne-ar fi rusine sa mai deschidem gura.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Eu i-am scos la dentist, deoarece am considerat ca este metoda cea mai buna pentru ele. Zana le-a adus niste banuti , iar ele au pus dintisorul sub perna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

...si noi tot la dentist, clinica speciala pt copii. Ne-a usturat cam tare la buzunar, dar consider ca a meritat...a primit diploma de la Zana Maseluta si un autocolant zambitor ca a fost fetita curajoasa.
Dintisorul l-am primit impachetat frumos, si l-am lasat pe noptiera sa-l gaseasca zana :). Zana maseluta a adus o jucarica mica...asa simbolic...nu de alta dar sa nu se obisnuiasca cu cine stie ce cadouri, ca-s multi dintisori de rasplatit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

:))
imi amintesc de David cand i-a cazut primul dinte,mai exact anul trecut,musca dintr-un mar si a ramas cu dintele in gura ,nu l-am gasit asa ca banuiesc ca l-a inghitit..,suparat nevoie mare ca a ramas fara fara un dinte :),apoi i-am spus noi de zana maseluta dar nu era el prea entuziasmat ,a doua zi dupa ce a gasit un banut a fost extrem de fericit si imi zice :"mama imi pare rau ca mi-a cazut dintele dar imi place ca a venit zana maseluta ,macar sa cada mai multi ca sa fac mai multi bani :)))"
i-am zis ca zana maseluta vine si strange doar dintii curati/ingrijiti si ii rasplateste pe copii daca sunt murdari nu ii primeste :)sa-l vedeti ce ii place sa se spele pe dinti
i-a cazut doar 2 intr-un an de zile ,chiar primii doi care i-a iesit ..



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Alex mea are 5ani3luni si deja ii cade al2-lea dintisor. I se tot misca si-l mai misca si ea, dupa ce mananca o vad cu degetul in gurita. Ce faci?nu-i voie! Il aranjez. La noi n-a venit zana maseluta, i l-am pus intr-un servetel si l-am pastrat. Poate a doua oara ne gaseste zana maseluta si pe noi.
Pe dinti o spal eu, ea nu freaca asa constiincios ca mine.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ita2v spune:

Noua primul dintisor ne-a cazut la gradi s-a tot jucat cu el pana a ramas cu el in mana.Seara nu putea sa doarma de emotii ca vine Zana Maseluta cu banutii. Pe urmatorii si i-a scos singurel ca eu nu aveam tarie sa il leg cu ata sau la clanta (ma durea inima )Cu banuti nu am exagerat in cantitate ca a auzit el la gradi ca la maselute e mai mult ca sunt mai mari .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Ericai i-a cazu primul dintisor la gradi, avea 5 ani jumate. Doamna a fost pe faza, l-a impachetat intr-un servetel si ni l-a dat. Seara l-am pus sub perna si a venit Zana Maseluta care a lasat niste banuti. A doua zi, fiica-mea isi zgaltaia toti dintii din gura doar-doar o mai cadea vreunul sa mai primeasca ceva banuti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Asadar, in majoritatea cazurilor cad prin metode... domestice. Sincer, as prefera sa ii scot eu dintisorul, usor, cu degetele, cand abia se mai tine...ca doar am experienta. Asta presupunand ca sunt pe faza...

Ma gandesc ca la stomatolog ar face fix acelasi lucru, diferenta ar fi ca as plati niste bani si as stresa copila, deoarece doamna care se ocupa de copii arata cam ca Einstein, (ma streseaza si pe mine, darmite pe fetita). Iar banutii pentru stomato, i-as pune sub pernuta...

P.S.: Aseara a adormit soptind "O sa-mi cada dintisoruuuu'...", azi s-a trezit spunand acelasi lucru... Doamne, e o placere sa o vezi!


www.facebook.com/groups/369896643087518/" target="_blank">Grup de vanzari MAMI VINDE IEFTIN... Vino si tu, mami!

Uneori am impresia ca daca animalele ar putea vorbi, noua ne-ar fi rusine sa mai deschidem gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Citat:
citat din mesajul lui dana vio

Alex mea are 5ani3luni si deja ii cade al2-lea dintisor. I se tot misca si-l mai misca si ea, dupa ce mananca o vad cu degetul in gurita. Ce faci?nu-i voie! Il aranjez.


Sa stii ca nu te pacaleste, chiar exista senzatia ca se deplaseaza dintele, mai ales dupa masa... Si...hei, cum sa nu vina Zana??? TREBUIE sa vina!

Apropos, va recomand filmul de desene animate, Cinci eroi de legenda...acolo e si Zana Maseluta...

www.facebook.com/groups/369896643087518/" target="_blank">Grup de vanzari MAMI VINDE IEFTIN... Vino si tu, mami!

Uneori am impresia ca daca animalele ar putea vorbi, noua ne-ar fi rusine sa mai deschidem gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Noua primul dinte ne-a cazut la fix 6 ani, in vacanta, la restaurant asteptand la masa comanda de pranz. I l-am pus in servetel si l-am adus acasa.
Nu am auzit de practica asta cu stomatologul. De cand ma stiu, dintii de lapte cad singuri .
Iar faza cu Zana si cu banii, care e? Habar n-am de obiceiul asta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Eu n-am nici o treaba cu Zana. Care e faza ? I-a cazut dintele si gata, e normal.

Mergi la inceput