Vaccinul antipolio

Vaccinul antipolio | Autor: lulu75

Link direct la acest mesaj

Copilul meu trebuie sa faca vaccinul antipolio la scoala si sunt foarte speriata de reactiile adverse.
Nu stiu daca sa imi dau acordul sa il faca. Ce ma sfatuiti? Multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Doar si pana acum a fost vaccinat antipolio. Daca nu a avut reactii adverse la niciuna dintre vaccinari (2, 4, 6, 12 luni) nu inteleg de ce sa fi foarte speriata abia acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ita2v spune:

Nu cred ca ai avea de ce sa ingrijorezi .Sunt vaccinurile pe care le-a mai facut doar ca acum fiind la scoala si nu la medicul de familie ,scoala e obligata sa ceara acordul parintilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Eu n-as lasa-o pe a mea sa faca la scoala nimic. Exista medic de familie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

eu as intreba in primul rand daca fac varianta injectabila (cu virusi atenuati) sau picaturile orale - cu virusi vii, care sper din toata inima ca s-a scos de pe piata.
in lista cu vaccinarile nationale scria la un moment dat: "pana la epuizarea stocurilor de vaccin existente"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Eu n-as lasa-o pe a mea sa faca la scoala nimic. Exista medic de familie.

IULIA va invinge CANCERUL

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.


Anumite vaccinari se fac la scoala. Mie pediatrul mi-a zis ca o sa-mi comunice ce face scoala si ce fac la el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Maria, nu cred ca se mai face cel oral in Ro. Acum cativa ani Silvia l-a facut pe cel injectabil la scoala. Bebelusii acum il fac pe cel injectabil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Eu nu l-am lasat sa il faca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Eu n-as lasa-o pe a mea sa faca la scoala nimic. Exista medic de familie.

IULIA va invinge CANCERUL

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.


Vaccinarile din schema obligatorie si gratuita se fac la scoala de la varsta scolara. La medicul de familie numai daca ai tu ceva suplimentar sau cu plata. Dar de ce n-ai lasa-o? Tot un medic o inteapa si la scoala.
Ce se face acum e injectabil, am primit si noi azi foaia pe care trebuie sa ne exprimam acordul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

dar de ce s-a mutat asta in clasa 1 acum, cand toate schemele spun ca VPI se reface la 9 ani ?!?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Da, asta e curios.

EDIT: am mai vorbit cu cineva si cred ca mai asteptam si noi cu vaccinarea. In mod normal asta se face in clasa a III-a asa ca e timp.

Mergi la inceput