MONTIGNAC (186)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Buna dimineata montigirls va pup si va doresc o zi minunata si cat mai conforma

puisorule ma bucur ca ai elucidat misterul "lactate" ... uite ca eu explicatia nu mai stiam sa o spun si cana a venit caress cu explicatia aia lunga m-a bagat in ceatza ... eu stiam ce am voie si ce nu dar cum spui si tu n-am mai citit de multisor .... parca nu-mi venea sa cred ca atatia ani am mancat tot gresit dar eram pregatita sa-mi accept nestiinta

bebe asa e, exact asa fac branza si persoanele de la care cumpar eu branzica dulce de casa, hmmm cum o prepara aia de la magazin plina de amidoane si euri nu stiu .... acuma incep sa imi dau seama ca asta e explicatia ... de aceea avem voie sa mancam branza de vaci ... iaurtul se lasa la scurs se scurge tot zerul si ramane cum spune puisorul proteina si lipida deci e ok

big boy ce inseamna mancare chinezeasca ??? amestecuri de legume chinezesti cu orez ??? sau ???
naut vrac ??? nu stiu ... eu cumpar de la naturisti sau de la magazinele arabesti unde au pret destul de bun .... ce mai pregateste sotia ta din naut ?? de ai nevoie de cantitati industriale
si eu am o perioada de platou de un an de zile

laura ma bucur ca ai venit sa ne mai vezi mvaiii , sa tii tu monti de doua luni si sa nu vii aici sa vorbesti cu noi ???? offff, nu ne mai iubesti ??? iti trimit pe pm contul si parola ... poate pui pozici noi cu tine
cum se numeste smantana aia fara lactoza ??
este si lapte ???
felicitari pentru scadere ... e foarte bine 2 kg pe luna

caress fasolea verde din borcan o poti combina si cu ceapa verde, patrunjel, un peste din conserva .... mvaiii ce buna este un pranz exceptional
te-ai mai lamurit cu lactatele ???
habar nu am cum se face branza dulce din lapte dulce ... eu cunosc doar modul de preparare din lapte acru
eu si iaurt imi fac acasa ... cumpar lapte si il las la prins ... prefer in locul amidoanelor degresate din magazin

claudia vad ca tu faci limba cu sos de rosii ... mie si baietilor mei ne place cu sos de marar
cam subtire pranzul tau ... iaurtul l-ai mancat deodata cu fructele ??? stii ca trebuie pauza intre fructe si alta papica da ???

somleac sa-ti traiasca Victoras La multi ani !!
dar pe la timisoara cand mai ajungi ???? tare imi doresc sa ne cunoastem

amironeanu felicitari pentru trecerea de la ... la ... e un pas important
si tot un pas foarte important este faptul ca reusesti sa gatesti intregii familii in acest stil ... bravooo
de ce calesti ceapa ???? poti doar sa o fierbi in putina apa , nu e neaparat nevoie de calire ... nu o sa simti diferenta , te asigur eu
si noi sarbatorim pastele (noi sarbatorim de doua ori si catolic si ortodox) ... sper ca mami meu sa nu faca si cozonac ... deocamdata stiu de sunca fiarta, oua, drob

carmen orezul basmati cu legume e ok ... chiar aseara am facut si eu ... eu pun la final doar pentru gust putin putin ulei de masline ...

ninha cum esti ??? ce ne mai spui ???

brandusik ai scapat de dentist ??? hai ca mi-ai facut o pofta de coliva ca de doua zile doar la ea ma gandesc

child, cge ... va puppp

am uitat pe cineva ?????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Andanii, cum faci limba cu sos de marar? Noi mancam foarte des limba; eu am crescut cu un tata super bucatar (amator) care zicea ca limba este cel mai bun muschi de la porc, cel mai fraged si cea mai ieftina carne macra de pe piata! Banuiesc ca reteta ta este cu sos calit cu ceapa, apa, limba si marar... cam ca reteta de ficatei cu sos de cimbru si usturoi... Deja imi ploua in gura.
Desigur ca fructele sunt separate... le mananc pe rand la servici... pranzul meu suna cam asa: 0ra 10 mar, ora 12 portocala si ora 13 iaurt...
Azi ma simt mai usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Andanii , eu branzica de casa am facut-o intotdeauna din lapte dulce incalzit, in care puneam zeama de lamaie sau calciu lactic...habar nu aveam ca se poate face din lapte prins!!!

Si da, m-am lamurit cu lactatele, laptele integral si urda NU SUNT CONFORME, iaurtul si branza de vaci-in functie de modul de preparare.

Salata aia de fasole trebuie sa o incropesc la cabinet, asa ca ceapa si alte ingrediente nu am cum sa pun..

Nu mi-a raspuns nimeni la intrebarea daca o femeie insarcinata poate tine Monti.Eu personal cred ca in afara de zaharina, care nu stiu cat e de sanatoasa,nu ar exista absolut nicio contraindicatie...

In alta ordine de idei, dupa omleta de la 1 noaptea m-am cantarit azi dimineata.Am 58.5, ceea ce inseamna 4,5 kg in 3 saptamani.Nu e cam mult?Daca trebuie sa tin faza 1 3 luni cred ca ajung la 50 kg, ceea ce nu ar fi chiar ok...Ce fac? Cand ajung la 57, cat vreau eu, trec la faza 2, sau mananc mai mult sau imi fac clatite in fiecare zi?.
Ieri a facut prietena mea Klara, care are si ea deja 2 saptamani aproape de cand a inceput,gem de mere, nu a avut nevoie nici macar de o lingurita de fructoza, erau merele atat de deshidratate si de maruntele si dulci incat i-as mai scoate din dulceata, in niciun caz adauga.

V-am povestit de Corina, cealalta prietena a mea care deja are probleme serioase din cauza obezitatii, HA, colesterolul mare, etc.De azi a inceput si ea, a trecut ieri pe la mine (e contabila noastra) si i-am aratat pozele tale, Andanii...a fost impresionata!!!!! Am urcat-o cu forta pe cantar, are 102 kg!!!!Dumnezeule, m-am ingrozit, chiar nu credeam ca are mai mult de 90-95 maxim.Sper sa se tina si sa functioneze. ca e groasa rau,daca se mai ingrasa devine clienta sigura pt chirurgie bariatrica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Claudia limba cu sos de marar o fac asa: fierb limba bine bine, o curat si o tai felii ... fac langa un sos din ceapa multaaaaa, marar multttt si lapte

Caress ai slabit fff rapid pentru ca ai schimbat modul de alimentatie ... e normal ca organismul sa reactioneze ffff frumos .... stai linistita ca nu o sa slabesti pana nu te mai vezi, la un moment dat organismul se va obisnui cu acest stil si nu va ma da jos in ritmul asta ..... in prima faza cand treci de la mancat de toate si putin haotic imediat cum treci la mancat organizat si redus carbohidratii rai organismul te rasplateste
parerea mea , personala este ca nu ar trebui sa te cramponezi de lapte chiar asa de tare mai ales ca tu esti la niste kilograme normale si cred ca si cu faza a IIa ai slabi ...
eu iti spun acuma ca desi stiam ca nu e monti laptele si urda eu le-am mancat in tot acest timp (a fost si este o abatere continua) ... am mancat urda combinata cu legume si paine integrala fiind o branza fara grasime iar laptele nu l-am exclus deloc din alimentatie ... si totusi am slabit atatea zeci de kilograme ... pana la urma trebuie sa te studiezi pe tine si sa vezi cum reactionezi .... eu slabesc mancand branzeturi dar renuntand la carbohidrati ... mi se par mult mai periculosi eu de exemplu nu slabesc mancand leguminoase gen : fasole, naut, linte, mazare ... orez, macaroane , paine ce sa mai zic ... la mine merge doar cu carnuri, branzeturi, legume si punct

Am vazut intrebarea despre femei insarcinate ... nu stiu ce sa-ti spun ... nu scrie in carte ??? daca tot ai studiat-o recent ??? pe mine nu m-a interesat subiectul niciodata si nu stiu ce sa-ti spun, sincer
vorbind strict teoretic , daca stau sa ma gandesc putin , este un regim de viata, sunt niste combinatii sanatoase .... acuma nu stiu .... ma gandesc ce pot aduce in plus organismului alimentele interzise ???? o faza a IIa poate ar fi foarte bine de tinut si de o femeie insarcinata

Mult succes Corinei .... ma bucur ca am impulsionat-o ... pfuii, a depasit suta ? .... musai sa slabesca ... grasimea e boala curata , doamne
Mult succes si Klarei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Nu scrie nimic despre femei insarcinate, e data in schimb o dieta Monti pentru copii, care mi se pare exceptionala...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

caress era o intrebare pe site-ul oficial nontignac...montignac nu intervine in nici un fel in gestatie..nu are ce rau sa faca copilului..CA MANANCI SANATOS..
zaharina...nu e musai sa fie folosita...fructoza..mierea pot fi utilizate frecvent deci nu cred ca asta ar fi baiul...
+ nu folosesti nici un fel de pilula ca sa faca rau copilasului...asa ca ii poti spune prietenei tale sa incerce cu succes... (are voie si de rontaieli intre mese ) si plus de astea...dulciurile monti is desavarsite daca e aleasa reteta cum trebe

eu caress pe tine nu te inteleg..tu ce de tii faza 1? ca din poze am vazut ca etsi f slaba...vrei sa ajungi la 40kg sau?..ca la 50 cred ca ajungi si cu faza 2 mai lejereanu...dar pari ff slaba!ce inaltime ai?

AM TERMINAT CU DENTISTUL AZI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Citat:
citat din mesajul lui brindusik

caress era o intrebare pe site-ul oficial nontignac...montignac nu intervine in nici un fel in gestatie..nu are ce rau sa faca copilului..CA MANANCI SANATOS..
zaharina...nu e musai sa fie folosita...fructoza..mierea pot fi utilizate frecvent deci nu cred ca asta ar fi baiul...
+ nu folosesti nici un fel de pilula ca sa faca rau copilasului...asa ca ii poti spune prietenei tale sa incerce cu succes... (are voie si de rontaieli intre mese ) si plus de astea...dulciurile monti is desavarsite daca e aleasa reteta cum trebe

Asa ma gandisem si eu.Lasa ca o invit duminica la o serie de clatite Monti si o inghetata de zmeura...

Citat:
citat din mesajul lui brindusik
eu caress pe tine nu te inteleg..tu ce de tii faza 1? ca din poze am vazut ca etsi f slaba...vrei sa ajungi la 40kg sau?

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.





Pai nu, nu prea as vrea sa ajung la 40, nici macar la 50 nu as vrea.Dar MR MONTI zice ca nu conteaza in cat timp atingi greutatea dorita,sau cat ai in plus,se incepe cu faza 1 si se tine minim 3 luni, ca atat e minim necesar pentru adaptarea pancreasului la noile standarde si obtinerea unei tolerante mai bune la glucoza.

Ai editat si acum am vazut.Am 1.70m si 58.5 kg.Dar am plecat de la aprox 63.Am oasele mici si subtiri, crede-ma ca 63 erau multe.In pozele pe care le-am pus una era de cand aveam 57-58-aia cu copilul, cam 63 aia cu spatele, iar cea in care nu mi se vede capul e de acum 2 saptamani, cand aveam cam 60-60.5.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns big_boy spune:

andanii, mie imi place carnea de vita si legumele in mancarea chinezeasca, destul de rar comand orez. Am o vaga banuiala ca pun ceva dulcegarii in mancarea aia, de asta am spus ca nu e Monti.

Iar nautul este super-aliment cu IG mic: contine cantitati mari de proteine (in special), fibre, minerale. Am sa imi iau o oala "minune" in special pentru naut. Hummusul e una din slabiciunile mele, mai ales ca e Monti. Se digera rapid, nu ai prea mult de rontait la el :)

Ieri am macinat grau, am obtinut faina super ok. Azi am facut paine, super gust .... in zilele urmatoare am sa incerc si cu un procent mare de tarate ca sa scad IG-ul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Eu am luat naut crud o singura data, am fiert la el 8 ore si tot beton era, nici ca imi mai trebuie.Iau conserve, are acelasi IG-35, costa 2.8 lei si e perfect ca sa imi fac pofta de humus.Puneti si tahini?Nu ii creste IG ul prea mult?

Eu nu am facut pana acum,am zis ca nu prea e de f1.De fapt, daca ma gandesc mai bine, cu ulei si tahini e masa lipidica, el avand IG mic, merge cu orice.Gresesc?

M-am mai gandit putin, uite asta e o chestie pe care nu o inteleg,tahini are IG MEDIU, desi mie mi se pare super gras si uleios!!Deci humus cu tahini si fara ulei, e ok si e masa glucidica, iar cu tahini si ulei e de F2 si devine lipidica????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

si eu pe aici cu raportul zilnic:

MD: cafea fara cofeina, o turtita cu 2 cubulete branza topita
G: nes fara cofeina
P: piept de pui cu masline, legume inabusite (mazare si fasole verde cu un pic de usturoi)
G: migdale crude
C: salata cu ceva, ori cu branza si atat, ori cu un pic de pui cu ciupercute, nu stiu, sa vad ce chef am

Mergi la inceput