MONTIGNAC (186)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Andanii, te rog mult, mai da-mi si mie parola sa va mai vad si eu, pe voi si creatiile voastre culinare.
Nu am mai scris de mult pe aici, dar va citesc mereu. Si eu m-am reapucat de Monty acum fix 2 luni, am minus 4kg. Merge cam greu, dar merge, mananc putin si des (5-6 mese/zi, unele gustari). As mai vrea sa dau jos inca vreo 5kg...
Si fiindca tot discutati de lactate si lactoza, la Kaufland a aparut o smantana lichida fara lactoza, la cutiuta de carton mica de 200g. Eu fabric cu ea o inghetata care-mi place f. mult, sper sa fie si conforma (pe mine nu pare sa ma ingrase): 2 cutiute smantana lichida din asta + o punga de 450g zmeura congelata (tot de la Kaufland)+ 2 sau 3 linguri de fructoza. Mixez tot si dau la congelator. Nici nu o las sa se congeleze de tot, imi place asa, semi-congelata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Salutare,

nu am apucat sa intru mai des, sunt prinsa la job( iar acolo nu prea pot intra) copii sunt inca raciti( ii am la mama)..
Am fost destul de cuminte, de fapt deja nu mai am cu ce ma imbraca( noroc ca am primit de la o prietena niste haine office super noi marimea 44.. pe ea nu o mai incap)... mie imi vin bine.. sa vad cat timp!!
Mananc conform dar sunt foarte stresata, alerg intre casa si copii si cred ca de asta sunt asa... insa as manca pateuri, dulciuri.. dar ma abtin( sper ca destul de mult!) am insa ciocolata neagra...

Pentru maine vreau sa fac orez basmati dar nu sunt sigura daca am voie sa pun ulei, il fac asa: fierb orezul, as face un sos din rosii, ceapa usturoi( pe care le-as "cali" in putin ulei de masline... si as pune peste orez... )
Cali e cam impropriu spus( doar 2-3 minute)
Ce parere aveti??


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Caress, laptele si urda clar nu sunt monti. Nu stiu sa iti spun exact procedeul, dar ma gandesc ca branza de vaci se face prin precipitarea laptelui. Si in zer ramane lactoza iar branza e doar protido-lipidica.

LauraT, e bine daca slabesti 2 kg pe luna

Carmen, stiu ca scria monti pe undeva ca o lingurita de ulei de masline se poate pune si la mesele glucidice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Buna seara!

Eu va citesc, am multe de invatat si ma mai luminez si eu.

Mi-am convins sotul si mananca si el conform (mai mult sau mai putin), dar deja se vede ca a dat jos din burtica. Am facut si eu in aceasta seara un sufleu de spanac (ceapa calita intr-o lingura de ulei de masline, spanac, apoi oua si telemea si cascaval), sper ca e conform ca a iesit tare bun.

Meniul de azi:
8 - sana cu tarate de ovaz, seminte de in si chia
12:30 - saramura de pui cu salata de varza
17 - 1/2 patrat de ciocolata
19 - sufleu de spanac

Imi trimiteti si mie va rog userul si parola de pe share!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Am uitat sa ma laud Am trecut de la obezitate gr. I la supraponderal! Deci sunt pe drumul cel bun!

Mai rau e ca este Pastele catolic, tata e catolic si mama a facut cozonac cu mac si eu nu pot sa rezist. Trec eu si de week-end (mi-e mai greu sa rezist la tentatii in week-end).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Pfuai azi l-am sarbatorit pe Victoras. Acum am adunat dupa petrecere si am terminat cu culcat copii.

Puisor eu sper din suflet sa nu mai fiu dupa 17. Daca sunt e bai ca trebuie sa raman pana a doua zi si n-as vrea ca al meu e singur cu ei toata ziua ( femeia e catolica si are vinerea mare maine). Iti las PM cu nr meu ca nu stiu eu daca voi mai putea citi pe net. Daca nu ne vedem maine nu-i bai ca vor mai fi ocazii doar ce incep un curs in Cluj.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Neata,
ieri am fost cuminte.
Azi:
dim: 2 linguri cu iaurt 0% si o lingurita de tarate de psyllium, un pahar de apa
pranz: 1 aurt, 1 portocala, un mar (subtire azi - ca vine week-ul si am o petrecere)
seara: limba cu sos de rosii
Pentru week am planuit un sufleu de praz, mancarica de fasole pastai si o ciorbita de zarzavat de primavara cu multa verdeata.
Fug pe share sa vad retete


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns big_boy spune:

Buna dimineata fetele

Am avut o perioada in care nu am putut sa ma focalizez Monti 100%, pe ici pe colo s-au mai strecurat "diverse". Nu grav, ma simt un pic "incarcat", am ajuns la 109.5Kg. Nu e chiar "asa de negru"

Perioada ce vine, odata cu vremea calda, o sa incerc sa consum mult mai multe legume, mie imi face bine la tranzitul intestinal. In rest, caut sa cumpar naut vrac la un pret decent insa nu gasesc, daca aveti vreun pont va rog sa imi spuneti. La fel, mesele mele (Monti) contin salata, supe, sucuri fresh matinal. Alea ne-Monti mancare chinezeasca (ma dau in vant dupa ea) plus alte lucruri pe care nu cred ca e ok sa le pomenesc aici.

Psihic am o perioada de platou, trebuie sa imi gasesc o motivatie interioara ca sa continui strict. De obicei imi trece in cateva saptamani si apoi incep iar sa topesc vertiginos. Sper sa fie la fel si acum. In plus, ar fi super sa incep sa fac si un pic de miscare, la capitolul tonus stau destul de prost.

In mare cam asta este, va urez o primavara minunata, vremea se va incalzi rapid


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

buna dimineata
deoarece discutati de lactate, procedeul prin care se face branza de vaci e urmatorul: laptele de vaca dulce se lasa la prins, apoi dupa 2-3 zile, se aduna smantama care se ridica deasupra si se pune la incalzit pe aragaz, branzica se aduna deasupra dupa vreo 10 minute si se aduna cu o spumiera intr-un tifon, apoi se lasa la scurs inca citeva ore
deci teoretic se face din lapte acru, iaurt, si este si scursa de zer, ar trebui sa fie monti, sa nu aiba lactoza

in alta ordine de idei azi am mincat
D. trei felii de mozzarela cu trei ridichi
p. fasole verde cu muschi de porc
c. peste cu usturoi si lamaie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Cu siguranta are muuuult mai putina decat cea de fabrica,sau fata de cea facuta din lapte dulce!

Ieri am mancat exact ce-am spus, doar ca am fost la o piesa de teatru tarzie-s-a terminat dupa miezul noptii- si mi-am pregatit o omleta cu ciuperci si ardei pentru azi,pe care aproape am mancat-o toata cand a fost gata, cu salata de rucola...Conforma dar tardiva rau!Mai prost e ca nu stiu azi la pranz ce voi manca..probabil imi cumpar un borcan de fasole verde si o lamaie, o incalzesc un pic la microunde, ii pun putin marar uscat, si asta e.

Mergi la inceput