MONTIGNAC (186)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Morning, frumoaselor!
M-am luat dupa Andanii si am pus si eu poze cu inainte si dupa pe 4shared.

inainte, iulie 2012:
http://www.4shared.com/download/-p4TV1-N/IMG_8979.JPG?tsid=20130407-084600-371d8621

dupa, aprilie 2013:
http://www.4shared.com/download/0Zdki5fE/IMG_9326.JPG?tsid=20130407-084417-64b78668

Ieri am sarbatorit, deci nu va zic meniul complet:
Md: neconform
G: prune uscate
P: supa de pui, pulpita la cuptor + ciuperci cu ardei, ghimbir si usturoi + salata de valeriana, ruccola si apio
G: kiwi
C: neconform
Azi:
MD: urda cu rosii
G: covrigei cu tarate + kefir
P: la fel ca ieri
C: salata de valeriana, ruccola si apie (vreau sa le termin, sa nu se strice)

Brindusik, merci ca m-ai pus in lista finalistelor
Eu monitorizez in continuare cursa de Pasti, nu uitati de ea

Va si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Intrebare urgenta: cum se face crapul pe sare? Il condimentez cu ceva lamaie, usturoi, sau il las asa natur?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Nina, diferenta e foarte mare , clar. Acum arati super

Caress, ultima poza e chiar artistica Insa mie nu imi place soia :( De acord cu Brandu, nu trebuie eliminati toti carbohidratii ca atunci nu mai e monti. Si daca are multe kg de dat jos prietena ta, atunci va trebui sa tina mult timp monti si nu stiu daca poate sa o tina tot asa a la long. Mai bine o dieta mai echilibrata.

Brandusiko, ce gatesti?

Mai tarziu fac reteta asta http://www.culinar.ro/forum/continut/Dieta-Montignac/17872/Retete-montignac-Portofele-cu-ciuperci-mere-gem/ dar doar o jumatate de portie si le umplu cu branza si leurda. Daca ies bine pun si o poza sa le vedeti.

Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Puisorul, crede-ma ca de la atata usturoi si ceapa verde nu se simte soia deloc, mai ales in tarta in care am pus si smantana si am scapat si cam mult piper alb...

Despre crap,nu se condimenteaza, ai grija doar sa fie bine inchisa burta, sa nu se sareze prea tare.Daca e foarte mare trebuie sa il bagi in folie sau in hartie de copt, altfel nu se face bine.Pui pe urma pe el ce vreti, e absolut delicios!!Cand e gata il filetezi, il desfaci in doua si scoti carnea lasand pielea pe loc.Ca la restaurant...;)

Ninha,si la tine transformarea e spectaculoasa!!!Arati absolut superb!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariadna16 spune:

arata bine, Caress, dar e cu carne, nu? sa-mi dai si mie reteta, pentru paste, si sa fac cu ciuperci in loc de carne...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Nu e cu carne, ti-am spus ca eu nu manac carne, e cu soia granule...dar nu e de post, ca are ou si smantana.

Pentru Paste am incercat si eu, macar sa vada daca iese ce trebuie.Daca pui ciuperci nu mai are gust de drob, si aia era ideea...incearca si cu, si fara, si ai sa vezi ca e mai bun fara ciuperci.

Daca vrei sa faci acum, si sa fie de post, pui o lingura de faina Monti sau faina de soia, si nu se imprastie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariadna16 spune:

ninha, de acord cu toate fetele, arati absolut superb! cat ai dat jos intre cele 2 fotografii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariadna16 spune:

e ok, ca vreau pentru Paste, atunci pot manca, sa-mi trimiti reteta, te rog, cu mod de preparare cu tot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Caress, de acord cu fetele, daca prietena ta vrea sa slabeasca si sa se mentina dupa aceea, nu trebuie sa renunte de tot la carbohidrati, trebuie doar sa manance din cei buni, cu multe fibre, sa consume neaparat cereale, nu neaparat sub forma de fulgi, pot fi orez integral, fasole, paine integrala (goala sau cu alte glucide), paine monti, paste integrale. Altfel, in clipa in care va baga o bucata de paine sau un cartof in gura va pune la loc imediat.

Ariadna, m-am uitat in urma prin subiectele de anul trecut si am vazut ca eram trecuta cu 66 de kg, deci 8 kg intre poze. nu-mi vine sa cred ce diferenta pot face 8 kg! bine, pe atunci aveam si burta lasata rau, ca eram dupa vreo 9 luni de la nastere.

Puishorule, super portofelele alea, vreau sa le fac si eu cu umplutura sarata. si vreau sa incerc si cu peste. am mancat odata la un restaurant sarbesc o placinta cu peste si de atunci ma tot gandesc cum sa fac o varianta montificata a ei. cred ca asta e ce-mi trebuie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

caress e foarte artistica si poza noua

ninha ai de grija cu neconformele ca te trec inapoi in listuta ca daca o tii din neconforma in neconforma acolo ajungi iara

puisoaro momentan eu is pe detox ca de cand spun ca ma apuc...imi trebe cateva zile fara carne, lactate, proteine animale si nimic prajit...deci acu am pilaf cu ceva legume(fara ulei) ; dar pana ieri am avut supa de pui de tara



Mergi la inceput