MONTIGNAC (186)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Neata,
ieri cuminte (aseara am papat o salata verde cu o conserva de sardina si apoi am facut un humus delicios), azi cuminte... in week o sa stagnez putin... vreau sa fac chec la cana si saratele monti (desi vor fi cu tarate si faina soia, naut).
azi:
dim masa lipidica: o canuta de chefir si o felie subtire de sunca presata
pranz: urda, sunca si un ardei rosu
gustare: un litru de limonada (apa lamaie stevia)
seara: ciorbita de zarzavat, humus si ce s-o mai gasi conform

Pentru maine am in plan o ciorba de peste si o conopida cu cascaval la cuptor!
Caress, am observat ca taratele de psyllium leaga mai mult ca o gelatina, deci cred ca merg foarte bine la preparate fierte (galuste, papanasi) si la budinci; de asta nu ti-a iesit ok la crochetele de spanac (la astea mergea poate niste faina de naut sau tarate de grau/ovaz).
Ati facut pizza cu blat de conopida? cum este? e crocant blatul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

Buna dimineata
Brandusik, ma bucur ca ti-a placut legumele in cratita minune...
eu nu le pun in cratita direc inghetate, le fierb intaii putin in apa cu sare, apoi cind carnea e aproape facuta le amestec si pe ele in cratita
Cartofii se fac in aceasta cratita foarte bine dar cu ceva mai mult ulei si nu ies ca cei prajiti in mult ulei, ies ca cei de la cuptor...
eu azi am inceput cu branzica de vaci si un iaurt mic
la pranz mergem la mama, ca sunt libera de la job, sa vedem ce pregateste ea, o sa aleg cu grija ce maninc si probabil pentru seara voi bea doar niste lapte acru ca voi veni prea satula din vizita

nicol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Neata,

astazi am fost una dintre femeile admirate! este ziua sefei si i-am comandat un cos mare cu flori( si i l-am adus la job cu metroul-toti ma priveau!! bine am si o rochita mini ca-mi permit!)

Meniul de azi:
MD: banana( din motive de deranjamente ) ceai de menta
P: mancare de fasole verde( ieri nu am mancat-o)
C: orez integral+salbatic cu sos de rosii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Buna dimineata fetelor.Eu nici nu mai scriu ce o sa am la cina, ca vesnic fac schimbari de ultim moment si mananc altceva.Aseara am facut ciulama de ciuperci, cu smantana si o lingura de psyllium.Trebuia sa pun o lingurita doar, chiar ca a iesit ca o gelatina sosul, l-am tot inmultit ca era prea gros.Am facut dintr-o cutiuta de ciuperci intregi, adica f putina.In final mai bine de jumatate din sos a fost reconditionat, a ingrosat putin o mancarica de stevie. care nu era in niciun plan,dar am primit luni o sacosa de stevie, spalata si curatata, si daca o mai lasam se strica.
Claudia_a, daca voi face pizza cu siguranta blatul il fac clasic, cu faina Monti-altfel nu e pizza, e altceva.Conopida imi placea mult cu pesmet incins in unt si telemea rasa, trebuie sa inventez ceva care sa il inlocuiasca, poate niste tarate de ovaz rasnite bine.

Brindusik, si mie mi se pare ca ceea ce se gateste la dry cooker e excesiv de dietetic si mai mult aburit.Oricum, ce arata in reclame nu prea seamana cu ce iese de fapt.Pana si pestele, mai bine il fac la MW decat in dry cooker...

Azi:MD iaurt cu tarate de ovaz
G caise deshidratate
P supa crema de ciuperci si mancarica de stevie
G 2feliute de cascaval
C o ora de step aerobic si cu mancarea vedem dupa.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns child spune:

BRINDUSIK sufleul de conopida il fac ca pe orice alt sufleu: conopida fiarta, scursa, pasata (nu foarte tare), amestecata cu oua, branza (cascaval sau/si telemea), smantana sau iaurt, condimente si la cuptor in vas yena.

Apropo de dry cooker, cu toate ca am fost foarte reticenta la inceput de functionalitatea ei, acum chiar o utilizez des, in special la peste (somon).

Meniul de azi:
- prostii
- sufleu de conopida
- crochete de peste, gulie.

O zi fumoasa sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Goooooood Morniiiiiiiiing!!!
Ce mai fac frumoasele? Poftiti la

Brindusik, mama mea foloseste dry-cooker des, de doua ori pe zi. e f incantata de ea, si zice ca mancarea iese f buna. ma gandesc sa-mi iau si eu.

Meniul de ieri:
G: prune uscate (am mancat prunele si pe urma mi-am dat seama ca nu le pot combina cu mancare, asa ca am asteptat vreo 90 de min inainte de a manca)
MD: kefir cu 3 briose a la Puishorul (cu telemea, masline si rosii uscate)
P: piept de pui la gratar cu salata de varza
C: o rosie si un pic de urda

Uitati ce am gasit despre carnea pe gratar (mai jos, in ultimele paragrafe):
http://www.csid.ro/dieta/ce-mananc-pentru-protectia-colonului-10666081/
Mai ca-mi vine sa nu mai mananc nici din-asta.

Va . O zi faina




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Brindusik, iti dau reteta la sufleul meu de conopida, a iesit minunat!
Conopida desfacuta buchetele mici, oparita si scursa bine (sau poti sa iei congelata) se aseaza intr-un vas termorezistent.
Separat se da pe razatoarea mare telemea de vaca putin sarata, se amesteca cu oua intregi, o legatura de ceapa verde tocata marunt si o legatura de marar verde tocata marunt.
Compozitia se toarna peste conopida, se amesteca usor cu o lingura, sa fie inglobata bine conopida si distribuita uniform.
Se da la cuptor la foc mediu.
E gata cand e inchegata si usor rumenita.
Daca vrei sa fie mai comerciala, poti sa ii razi si un pic de cascaval deasupra.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Meniul de azi:
1/2 mar + 1/2 kiwi si cafea - acasa
la servici micul dejun s-a transformat in gustare: iaurt 0.1% + fulgi de secara
P: sufleu de conopida
C: ciorbita de loboda, pui cu salata verde

Am ajuns la 72.00 kg!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

caress e bine e ca e super dietetic ce se face la dry cooker...ASTA AM NEV ACU ca am mancat ca un in ultima vreme si am pus surplus si nu e ok

carmencat sar'na de reteta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Brindusik , margarina intr-o reteta e ok?Vreau sa adapteze prietena mea o reteta de pogacei unguresti, si nu stiu daca margarina poate ramane asa, sau trebuie inlocuita...parca nu am prea vazut retete cu margarina pe la voi.Restul ingredientelor ar fi faina, drojdie proaspata, cascaval, ou, chimen sau susan.Daca inlocuim faina alba cu faina Monti, e de F1, nu? restul poate ramane asa, neschimbat?

PS Eu am invatat de la Carmen sa nu mai pun iaurt sau smantana in sufleuri, ies mult mai legate si frumoase.

Mergi la inceput