Piersicute de iulie august (33)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Buna dimineata,
Intru si eu rpd la raport,cat doarme titirezul.
Ada,multumim de cafea.E un dulce Nectarel cu ochelarii.Bravo lui ca e un mancacios!asa era si Mattia,sper sa-si revina dupa ce i-or iesi dintii
Muraturica,noi avem suport,cumparat de la primii pasi,nu-l folosim ca nu sta locului..cred ca depinde si de copil..ale meu e titirez,se intoarce stanga dreapta de 100 de ori pe minut,vrea sa se ridice in picioare din orice pozitie si oricand deci l-am scos din scaunel zgariat si rosu peste tot..am zis ca mai trebuie sa mai incerc macar o data inainte sa capitulez..poate azi
Bravo Grace,banuiesc ca s-a linistit sotul,Aruba
Valy,eu,iaurtul il amestec in legume ca sa fiu sigura ca le mananca(desi era si fan legume)iar restul il dau simplu,e cel mai yummy de pana acum
Rondelele la noi nu au avut succes,vomita de la ele pt ca nu are rabdare si alea se topesc mai greu in gura..in rest i-am dat biscuiti de la hipp dar si de la aia mi-a vomitat de vreo 2 ori ca baga bucati prea mari in gura.Asta e,insistam..

trimit,sper sa mai revin
Zi frumoasa!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui muraturica

Multumesc de raspunsuri.
Porumbita cred ca nu mai iau deloc in conditiile astea. Ea sta deja bine in fund asa ca o trec direct pe ceva antiderapant.
Cum ii dau paine cu branzica? Bucatele si le mesteca? Eu am senzatia ca nu o sa ajung niciodata acolo. Cred ca ii voi da cu lingurita pana se marita si apoi sa ii dea barba-su.


ung felia cu branza si o tai/rup in bucati lunguiete sa molfaie la ele
unele le mananca altele le molfaie si le arunca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui letitzias

Pe al meu scrie ca e pana la 13 kg.
Depinde de copil daca ii place sau nu,dar al nostru e folosit in fiecare seara.
Noi l-am luat fara sa ne gandim daca va sta sau nu.
Il folosim de la 6 luni si sigur mai merge cel putin 6.
Pun apa multa in cada,pana la plastic la tava.
Asta are un plastic ok, nu e tare si tavita se trage ca la un scaun de masa.
La baie e super fericit.Vezi poze Picasa.



si noi la primul baiat am folosit scaun
insa doar 2 luni (Desi la fel scria ca merge pana la 13 kg cand aveam 8.5 luni avea deja 10 si nu mai vroia, intra greu in el plus ca deja vroai inclusiv in apa sa misune)
victor nu l-a vrut de la inceput, desi am facut vreo 5-6 incercari
depinde de copil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Porumbita

Citat:
citat din mesajul lui muraturica

Multumesc de raspunsuri.


ung felia cu branza si o tai/rup in bucati lunguiete sa molfaie la ele
unele le mananca altele le molfaie si le arunca


porumbita- ce branza ii pui pe paine???ca n-am retinut....
auzi-iaurt 150 gr......a mea iil scuipa

ada-ce bine ca papa nectarel- e super tare cu ochelari


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

una de capra de la mega imagine marca proprie

iaurtul am obs ca il mananca mai bine fara cereale



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Buna fetelor!
Balanta, am chemat o tanti sa mai stea cu Ana cate 2-3 ore de 3 ori pe saptamana ca sa ma pot misca si eu sa fac un curat sau sa fug sa rezolv o problema ca sunt total blocata. De fapt cred ca stii cum e. Al meu munceste 12 ore pe zi inclusiv Sambata in perioada asta si Ana urla ca din gura de sarpe daca plec din camera, chiar si la baie....asa ca am decis ca in perioada asta sa o chem. Nu vreau sa ma intorc la job acolo unde am fost ca nu vreau sa-i mai fad la fata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Hola, fetele,

Am disparut in weekend, am fost obosita maxim si m-am pricopsit, la fel ca Leti, cu o toxiinfectie sau gastrita sau naiba stie ce, asa ca duminca am zacut efectiv in pat, ceea ce nu mi-a displacut. Am dormit si eu mai mult, a dormit si Eric vreo 3 ore, record ziua.

Valy, bine ca ai intrebat de iaurt, ca tot voiam sa iti dau o super reteta anti-mofturosi. Faci piure din 1-2 fructe zemoase si coapte, dar nu fierte, ci natur, de ex.: banana, piersica, pruna sau, mai ales,mango galben (ala rosu e mai atzos). (Cred ca merge si cu 1/2 avocado, dar nu am incercat inca).Piureul il mai mixezi odata cu un iaurtel mic pt copii, sau iaurt natur, cum vrei. Iese super yummy delicios. Eric papa ca disperatu din asta, si reteta mi-a dat-o tanti de la gradinita. Fructele nefierte sunt mai gustoase, cred.

Ref la scaunel de baie, noi avem si numai asa sta la baie. Am incercat sa-l pun in fund in apa, nu vrea, plange. Il folosim de pe la 4 luni si l mai tinem cat o mai incapea in el, acusi nu mai incape. Culmea ca n-am mai gasit sa cumpar ceva asemanator, dar mai mare (asta e primit). Daca nu e prea scump, Muraturica, eu zic ca puteti incerca. Singurul dezavantaj: e mai greu de clatit bebe, trebuie scos din scaun si manevrat.

Azi plec mai devreme de la job ca-l duc pe Eric la pediatra pt bilantul de 9 luni. Nu am mai fost de la 6 luni, slava Domnului ca nu au fost probleme deosebite in intervalul asta.

Ref. la mot si turta, nu prea vreau sa ma gandesc, nasii lui se pregatesc sa se mute in alt oras, asa ca va fi mai complicat. Oricum, daca vor mai fi pe aici, vom face ceva intim acasa si o mica petrecere cu copii. Mie nu-mi place cheful la restaurant cu aceasta ocazie, deja la botez a fost prea mult.

Aruba, ma bucur sa aud vesti despre voi. Asa e, munca e cea mai buna cura de slabire. Si caratul/alergatul dupa bebe.Sa nu treci insa in extrema cealalta, mai vin si anemiile de primavara... Fetelor care munciti, Ada, Maria etc, bagati vitamine si minerale si alimentati-va bine.

Kimmy, imi pare rau ca au fost racite fetele, sunt mai bine acum?
O pupam pe Emma, lasa sa vezi ca e o chestiune de zile pana isi tine echilibrul singurica in picioare (ma rog, cu sprijin de mobila sau de grilajul la patut).
Eric e tare haios acum, se tine intr-o manutza, si se apleaca sa culeaga de pe jos jucarii, diverse,(fara sa se lase in fund sau pe genunchi) mai cade, asta e, dar evolueaza de la o zi la alta.

Chiar, ce-o mai face Zizou, o fi reinceput sa zboare?

Trimit si mai revin, vreau sa scriu ceva despre vaccinuri, daca am timp azi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letitzias spune:

Vad ca e liniste pe aici,probabil v-ati culcat asa ca o sa va urez:noapte buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Mi-am auzit ecoul azi pe forum...

Raportam si noi bilantul de 9 luni: 10.2kg si 76cm, nici o problema cu exceptia unei mici portiuni de eczema pe un piciorus, pt care vom lua o crema obisnuita din farmacie, adica fara reteta. Daca aveti sugestii de marci de crema, v-as fi recunoscatoare.

Noapte linistita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letitzias spune:

Buna dimineata!
Cafeluta pt toata lumea!
Fleur la noi e ca la voi,ninge de rupe.Si noi avem tot 10.1 la aproape 9 luni.

Mergi la inceput