Piersicute de iulie august (33)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Buna dimineata.
Ada, multumim de cafeluta. Felicitari lui Nectarel ca papa tot.
La noi nu e obiceiul cu motul/turta deci sarbatorim un an si atat. Poate o sa facem chestia cu tava dar in mediu restrans cu nasii pt ca nasa e de pe la Pitesti unde e obiceiul asta.
Eu sunt socata de cat de scumpe sunt hainele si incaltarile de bebe. Parca au luat-o razna producatorii. Nu gasesc nici cum ceva sa o poit incalta cum trebuie. La unele nu ajunge calcaiul pana jos, altele le scoate.
Are cineva suport din acela de baie in care sta bebe in fund? E ok merita sa cumpar? Si daca da, voi pana unde puneti apa in cada? Adica cat sta bebe in apa si cat ramane "descoperit". Eu am avut anatomic, dar nu mai vrea sa stea decat in fund si nu poate pe ala.
Multumesc pt raspunsurile cu iaurtul si branzica.
Va pup. O zi usoara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

Neatza!
LMA IZA! LML EMMA!Sa fiti sanatoase aman2, sa aveti mult noroc si sa va bucurati una de cealalata! Ce tare k sunteti aman2 pe 25 :)

Muraturik - eu am un suport de burete pe care il folosesc la baitza si sta f bine pe el, e gen salteluta de burete (nu pot pune link k sunt pe.tel si e mai greu pana gasesc site-ul). Apa in cada pun cat sa stea cu fundul si picioarele acoperite. Sta f bine pe suportul asta, nu a alunecat niciodt pn acum, nu se ridica la supraf pt k se ingreuneaza cd se imbiba cu apa. Nu ii iau gen scaunel k s-ar simti incorsetata in elsi nu cred k.ar sta pt k nu suporta (deh, ii place independenta fetii :)) . Vera stiu k i-a luat lui Matti si nu sta in el.

INTREBARE: VOI LA CAT TIMP SCHIMBATI BIBEROANELE? Tetinele le-am schimbat dar ma gndeam k la un mom dat ar trb sch si bibe...am vreo 5 si le-am tot rulat, nu sunt uzate, dar...

Va poop si va doresc o saptamana frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

'neata. o saptamana usoara cu bebici sanatosi si voiosi.

ms ioana- am comandat si eu organix rondele.sper sa te odihnesti sapt asta si bebita sa fie neplangacioasa

voi ati inceput finger foods???

legat de iaurt:cand spuneti ca le dati iaurt-cu cereale sau fructe...le dati un iaurtel?sau ati inceput cu cateva lingurite+putine cereale....sau fructe proaspete sau borcanel....

legat de baie;scaunul ala nu mi se pare practic-bb mai vrea sa stea si pe spate-noi avem un reductor din burete si o punem pe el- e f happy cand da din picioare si se stropeste cu apa-rade de se prapadeste. in rest sta in fund-sustinuta de unul din noi-punem cand apa multa- o plimba tacsu-cica sa inoate-cand apa mai putina sa se balaceasca ea...buretele ala e misto-trebuia sa fii luat si eu...

ieri a papat bineyupii

ile-reteta de xanax- cu riscul sa va fac pofta la cele care alaptati: o bere rece si 2 mici. dar tu nu poti s-o aplici-poate doar berea fara alcool.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Buna fetelor!
N-am mai scris de vreo luna dar mi s-a facut tare dor de voi :) Imi pare rau ca a trebuit sa sar cu totul peste ultimele 4 capitole dar efectiv nu mai pot sa tin ritmul, muncesc mult, sunt ft obosita si inca nici nu a inceput ca lumea sezonul. SIngura parte buna e ca slabesc continuu.
Am vazut ca deja se vorbeste de mot si turta, eu nici nu m-am gandit pana acum asa departe, dar va trebui in curand. Daca aveti nevoie de torturi va astept si la noi la labortator, as fi onorata sa lucram pentru piersicute

Sa va zic de Grace: s-a lungit mult, abia astept sa merg miercuri la peditara sa o masoare ca noi nu putem sa o tinem ca lumea. Nu merge de-a busilea dar se agata de orice si se ridica in picioare, in fund nu mai sade deloc. Mananca bine, cel mai mult ii plac fructele si legumele cu carnita, nu se omoara cu branza sau iaurtul. Borcanele mananca bine mai putin alea de la Holle care sunt un bleah total, singurele pe care le respinge din start. Oricum 90% din timp ii face mama supa in casa, tot asa cu ou sau carnita altnativ. Lapte nu prea mai am, doar pt o masa pe zi ca lumea, dimineata respectiv, si mai trag de el cat pt o completare dupa masa de legume, dar cred ca e fff putin. Nu o mai duc mult cu alaptatul , asta e clar, sper doar sa nu am probleme cu sanii la intarcare, il las sa scada de la sine.
Dinti inca nu are. Baleste si vorbeste mult.

Va pup si promit sa intru mai des

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Buna dimineata!
Am zis macar azi sa intru si pe forum ca de o saptamana ma tot pregatesc si nu reusesc.
Va servesc cu o felie de cheesecake,ca tortul e prea complicat de facut .Va multumesc frumos de urari!!!

Noi suntem bine.Nu as vrea sa ma plang,dar situatia nu s-a imbunatatit deloc,plus ca am trecut printr-o perioada mai dificila,cu raceli si alte bazaconii.Ma lupt efectiv cu diversificarea,ca Emma la 8 luni abia manca 2 lulele 3 surcele.Fructe mai manca sau iaurt,dar legume abia ii bag in gura 3 lingurite,asa pacalita maxim.
Vrea sa stea doar in picioare,dar nu are stabilitate deloc,asa ca imi rupe mainile.

Pupici,si va doresc o saptamana frumoasa!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui valy27


legat de iaurt:cand spuneti ca le dati iaurt-cu cereale sau fructe...le dati un iaurtel?sau ati inceput cu cateva lingurite+putine cereale....sau fructe proaspete sau borcanel....

eu ii dau fie iaurt simplu (150 sau 175g) fie pun in el 1-4 linguri de cereale, depinde cat a mancat in ziua aia
nu pun fructe in iaurt

iaurtul il dau pe la 17
fructele le dau dimineata pe la 9=10 cu sau fara 1-2 lingurite de branza
dc se scoala devreme il iau cunoi cand mancam micul dejun si ii dau bucatele de felie de panine de la kaufland (e una in pachet albrastru pe care scrie fitness) unsa cu branza si atunci nu ii mai dau branza in fructe;


muraturica in scaunul ala sta maxim 1-2 luni intre 5.5 si 7.5 luni (maxim)
adica dupa ce sta bine in fund nu mai e de el;
o pui pe un pres antiderapant in cada in fund sau culcata (apa putina cand e culcata ca o limpezesti cu dusul)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ca_Mila spune:

Balanta eu ii dau de doua ori pe sapt avocado, ii place tare mult, mananca cel putin jumatate, amestecat cu branzica. Daca este avocado mai mic il papa tot, atunci ii pun mai putina branza.

Legat de taierea motului, noi n-o sa-l taiem ( parintele duhovnic nu este deacord cu tunsul, motivul nu-l stiu), tinem doar ziua restrans.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letitzias spune:

Muraturica,noi avem suport de baie,suntem f incantati de el.BB ar sta numai in apa sa se joace.Am pus poze pe Picasa cu el si poti sa-l vezi in folderul meu.
Daca iei, vezi ca unele nu au suport spate ok.
Mie mi se pare o investitie buna.
http://www.mykids.ro/5-c5/suport-scaun-baie-bebe-si-copii-s21/scaun-baie-copii-cu-jucarie-smoby-211152-d1015.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Multumesc de raspunsuri.
Porumbita cred ca nu mai iau deloc in conditiile astea. Ea sta deja bine in fund asa ca o trec direct pe ceva antiderapant.
Cum ii dau paine cu branzica? Bucatele si le mesteca? Eu am senzatia ca nu o sa ajung niciodata acolo. Cred ca ii voi da cu lingurita pana se marita si apoi sa ii dea barba-su.
Eu i-am dat finger foods. Se joaca cu ele, nu are nici o intentie sa le duca la gura si daca ii arat ce si cum casca gura la mine sa ii dau din mana mea. Ca in filmele cu prosti.Sta cu mancarea in mana si casca gura la mine. Copiii autodiversificati nu cred ca au problema asta. Dar ce sa-i faci daca mi-a fost frica....
Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letitzias spune:

Pe al meu scrie ca e pana la 13 kg.
Depinde de copil daca ii place sau nu,dar al nostru e folosit in fiecare seara.
Noi l-am luat fara sa ne gandim daca va sta sau nu.
Il folosim de la 6 luni si sigur mai merge cel putin 6.
Pun apa multa in cada,pana la plastic la tava.
Asta are un plastic ok, nu e tare si tavita se trage ca la un scaun de masa.
La baie e super fericit.Vezi poze Picasa.

Mergi la inceput