Piersicute de iulie august (33)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Ile, aici sunt! Am avut de recuperat de la pagina 5.
Asta pentru ca n-am mai citit noaptea. De cand a inceput sa se ridice mandra in picioare i-am mutat patutul la nivelul de jos (nu are de mijloc) si e destul de greu noaptea sa o iau de acolo si sa o pun la loc. Asa ca fac si eu ca Fleur, primul somn in patut, apoi o iau langa mine. Si daca o iau langa mine, decat o mufez cand vrea, nu mai citesc nimic, dorm ca bolovanul.

Fleur, multumim

Mai nou ne-am mutat si noi pe jos, pe o plapuma, si ne certam toata ziua . Se duce la cabluri, vrea sa linga covorul si parchetul...the usual stuff.

Intre timp, desteapta de mine a facut azi experimente. Aseara la baita parca ar fi dat sa planga si cand am scos-o avea un ochisor cam rosu. Cu 2 seri inainte tot la baie a apucat-o criza de plans. Si m-am gandit eu: daca o fi de la samponul intrat in ochi? Eu o spal cu Bioderma. Si m-am apucat sa mi-l bag in ochi. A usturat ca naiba! Si eu desteapta am pus direct, nedizolvat! Dupa cateva minute nu m-a mai deranja nimic. Si ce se gandeste desteapta sefa? Ia sa incerc si Nivea baby cu care o spalam inainte si pe care scrie no tears. Mai fetelor, sa nu faceti prostia asta! Si acum ma ustura ochiul si e rosu (si experimentele mele geniale au fost pe la pranz). Plus ca de atunci imi curge intruna ochiul, o secretie galbuie, de trebuie sa ma sterg de 10 ori pe ora. Imi fac acum niste ceai de musetel, poate imi mai trece...

Diana, imi pare extrem de rau pt problemele avute cu Irinuca. Sanatate multa!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

iuli, eheeee, ar mai fi si alte "bunatati" pe la gradi: "pateut", cremwursti, margarina in loc de unt, deserturile...
cu cat ma gandesc mai mult, cu atat imi dau seama ca orarul scurt va fi solutia.
referitor la vacanta de vara, noi nu suntem decisi daca sa mergem la marea neagra (adica am merge doar daca am fi siguri ca marea neagra e "mai buna" pt bb-i decat alte mari). oricum, pana facem drumul tm-ct, ajungem in croatia sau chiar in italia. vrem neaparat undeva unde putem merge cu masina, ca o sa avem de carat o gramada de lucruri.
le-am pus azi ardei rosu in piure. eric a mancat bine (ca de obicei) iar marc s-a sclifosit tot. mai incerc si maine, poate lui marc nu i-a placut fiindca era si carne de pui in pireu (care evident ca nu ii place prea mult).
nopate buna! (eu ma pun sa aspir si sa curat camera lor de joaca. fac asta in fiecare seara, pe la ora asta, cand ma asigur ca dorm bine si nu ii deranjeaza zgomotul in caz ca se aude la ei).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Diana multa sanatate Irinei si tie forta sa fii alaturi de ea si de fratiorii ei! Tw asteptam cu vesti bune

Fetelor meniul de la gradi, cel putin la cea la care merge fetita nu este chiar asa de speriat - nu au nici branza topita si nici cremwusti il el si se stabilsete de directoare impreuna cu comitetul de parinti.

Voi nu vreti sa scoateti nici o masa de lapte la bebeii voastrii pana la un an? Mie pediatra imi spunea ca dupa 8 luni sa incerc treptat sa scot completarea la masa de fructe.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Olivette, bine ai revenit! Imi era dor de tine

Balanta, io stau si ma minunez cat esti de oragnizata si de temeinica! Si mai ai si 2 BB-i si cu Ericutz care necesita si mai multa atentie...
Oricum te admir enorm ca renunti la job pentru ei! Bravo tie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_1403 spune:

Buna fetelor.
Oricat as incerca nu reusesc sa tin pasul cu voi la cat scrieti.
Am vazut ca se discuta despre mese, la noi arata cam asa:
7-7:30 - LM
9 - LM (mai baga o tura de somn si de asta papa iar)
12 - 200 gr pireu de legume si 150 gr zeama de la legume - i-am dat pana acum cartof simpli si dulci, morcov, dovleac, bostan, pastarnac, telina, patrunjel, porumb, spanac, ou, carne de pui, ficat pe care il adora si Peste.
Am cumparat file de salau si am facut pe gratar si am pus in pireul de legume si i-am dat si cu mamaliguta a fost yamii. Eu ii dau pireul subtirel si ii pastrez si cam 150 ml de zeama de la legume pe care o bea toata la masa.
15- LM.
18-19- cereale (cumparate la cutie, o ii cumpar si eu separat cereale) sau branza cu banana si curmale sau cu greu putin fruct(altul in afara de banana). Maya nu mananca fructe, nu ii plac doar daca o pacalesc si le pun in cereale. Nu stiu daca e buna combinatia dar nu am observat sa ii faca rau. I-am facut ieri si lapte cu gris si banana si a fost yamii a mancat cam 150 gr.Lichide bea in afara de Lm cat 150 ml ceai de musetel.
Si bineinteles suptul peste noapte care ma termina ca are vreo luna suge la 2 ore sau in fine se alinta la fiecare 2 ore.
Vreiam sa va intreb daca e vreo problema ca nu ii pun sare in mancare. Am incercat sa ii dau supa cu putina sare da nu pare incantata si nici nu am insistat. O fi bine?
Valy cu urechile noi am avut aceeasi "problema". I-am pus bentite sau caciulite cat a fost mai frig si arata mai bine.
Noi nu avem dinti inca si avem 8 luni si o sapt si nici prea multe semne nu se arata. Mai e cineva fara dinti?
Mica mea nu merge pe branci, nu vrea sub nici o forma sa stea pe burta, sta doar in fund si ajutata se ridica in picioare in schimb la mers e prima daca o tin de manute are un spor. Si nici nu se tine de marginea patului sa stea in picioare ca trepideaza sa mearga.
Trimit si mai citesc ce s-a mai scris.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_1403 spune:

Diana imi pare asa de rau pentur ce i se intampla micutei tale. Toate gandurile bune la voi si daca e nevoie de vreun ajutor (financiar sau emotional) suntem aici.
Maya ma imita de vreo 2 luni dand din cap in semn de nu e voie si acum se stramba dupa mine in schimb ma chinui rau sa o invat sa bata din palme si sa faca ca indieni (i se pare amuzant doar cand fac eu) pana la facut papa mai avem cale lunga. De vorbit spune ceva ce seamana a da-te ioti si bineinteles tata tati si mai striga foarte mult baba, mai spune dai, da si bobo bineinteles ca alandala nu in contextul in care ar trebui folosite. Si tipa, fetelor da tipa mult si foarte tare si ca sa o amuz tipam aman2. tipetele sunt cu diverse vocale pronuntate bine, clar si tareeeee. De multe ori imi e teama ca face rosu in gat ca ea tipa si afara nu doar acasa, cred ca o fac cantareata. Aaaa si de vreo sapt a invatat sa se alinte si sa se ascunda in bratele mele cu capul in pieptul meu sau cu nasul la gatul meu si de vreo 2 zile face o miscare ca si cum ar da sa zboare :)) da din manute foarte repede.
Eu cand ma apuc de scris nu ma poate opri nimeni :)).
Fug la somn. Noapte buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Neata fetele. Haideti la cafea, la ceai. Diana, sanatate micutei. Am ramas fara cuvinte. Mi-e mi-a fost rau azi noapte. Cred ca de la fiere. Balanta, vorba Ioanei, cat poti fi de organizata si cu doi bebei. Eu sunt varza. Nectarel tot in voiaj. Il aducem duminica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Diana, sper sa primiti curand raspuns la toate intrebarile voastre si sa se refaca repede Irina!

Inspirata de Oli, mi-am bagat si eu niste Weleda (gel de dus+sampon) in ochi, nu chiar direct ci cu putina apa. A fost ok. Tre sa fie mult si nediluat ca sa fie neplacut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Buna dimineata. Multumim de cafea. Ada, sper ca te simti mai bine.
Bea, nu e o problema ca nu ii dai sare. Din contra, nici nu e recomandata pana la 1 an.
Si a mea tipa vocale si mai nou daca o imit, imi "raspunde".
Azi vreau sa ii dau si eu branzica. Pana la urma voi cu ce o combinati? Cu fructe sau cu legume? Si daca o combinati cu fructe cu oricare sau ce cele putin acide gen avocado, banana?
Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Muraturica, eu i-am combinat-o cu mar copt, apoi mar crud, apoi mar si banana sau banana simpla.

Mergi la inceput