Piersicute de iulie august (33)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Aruba, mie mi se pare prea putin lapte pentru 8 luni. Daca ar fi mesele completate cu lapte, cred ca varianta 1 ar fi mai potrivita cel putin din punctul meu de vedere. E cea cu legumele la ora 16. Desi eu dau iaurtul ultimul, nu cred ca e importanta ordinea pana la urma ci combinatiile sunt mai importante. Eu, de exemplu, sunt impotriva combinatiilor cereale cu fructe crude (adica daca nu sunt confiate).

Iuli, eu planuiesc sa imi prelungesc inca un an cu neplata si dupa asta sa imi schimb jobul. Noi avem planuri de plecat din tara, asa cum stiti.

Roxy, noi avem saltea de cocos combinata cu spuma si cu o fatza cu seminte de hrisca pentru circulatie. Sunt f multumita de ea.
Dar e adevarat ca e in patutul de lemn nu in cel de travel. La ala nu am decat salteaua lui.

Mi-am facut un Spa la par ca imi cade ca la balamuc si ma bag la somn.
Va pup.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Aruba, Eric are exact meniul 2 la care se adauga insa 2 x lp cca 120ml la 12 si 16 si uneori o a 4 a masa de solide seara pe la 18 (iaurt sau branza cu fructe).
Meniul 2 ca atare are prea putin lapte, parerea mea.

Mamaliga cu branza ii tot ofer si eu, a papat cateva lingurite, mai insist, eu ii dau din cea facuta pt noi de acum ii voi face pt el, mai subtire si fara sare.

Gris a dat cineva la bb?

Eric doarme, ma duc si eu la culcare desi ma trezesc din spirit de solidaritate peste vreo 45 de min cand vine barbata-miu de la scoala...

Ioana, ce bine suna spa la par...mi-as face si eu dar mi-e lene si sa-l spal, las pe weekend...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Buna dimineata. Ce vorbarete ati fost.
Va dau cafeluta si ceai.
Azi Aurora s-a trezit la 5 si a mancat la 6. Cred ca stie ca se schimba ora si se pregateste. Intra in decalaj cu o ora.
Aruba, nici eu nu am dat inca mei si quinoa. Ma inspir de la fete. Eu tind spre varianta 2 de masa (nu am inca a 3-a de solide), dar am lapte in completare la toate.
Eu am optat pt 2 ani de concediu. De unde am plecat programul ar fi ok de la 8-16, dar daca gasesc ceva mai bun nu as vrea sa ma mai intorc. Cred ca deciziile astea tin mult si de situatia financiara a familiei.
Aruba, ma bucur ca ai gasit ce iti doreai cu business-ul cu torturile. Mult succes in continuare.
Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Aruba eu nu stiu ce sa iti zic cu meniul,

Muraturica multumim de cafea

Mie imi place ca au fost fetele vorbarete, se vede ca s-a scris mai putin pe FB

Nu mai stiu daca v-am zis dar am intrat pe un grup pe FB - clubul scutecelor textile si mamicile de acolo sunt minunate, sapt viitoare ma duc la o mamica acasa sa vad scutecele ei, vreau sa imi iau si eu pt bb of course

Ioana eu am citit ca cereale si fructe, legume combinate sunt ok, dar nu as sti explicatia stiintifica.Oricum m-am inspirat de la Cristela G la combinatiile astea.

Daca ai timp sa detaliezi...si sa mai spui o data ce iaurturi sunt ok de la noi





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Aruba, varianta 1 arata mai bine pt ca are mai mult lapte, dar si acolo as mai incerca mai mult lapte dupa amiaza. Felicitari pt progrese!

Aveeno nu e Avene dar am vazut-o mult recomandata de fetele din us (de pe wte). E populara la voi.

Serviciu: desi ideal pt bebe e sa stea in primii 2 ani cu mama, eu nu voi cere nici macar o luna in plus (fata de cele 11), pentru ca 1. nu am discutat asa cu angajatorul, si, fiind un job care imi place, nu le-as putea face "figura" asta, iar 2. (Asta stiu ca suna naspa) astept sa fiu si departe de bebe un pic. Problema va fi ca nu va fi "un pic"... Program de 6h nu voi avea decat pana face 1 an (asa e legea), iar apoi ma tem ca nu va fi diferit de inainte: 9-19/20. Singurul lucru bun va fi ca voi putea lucra si de acasa, o zi pe sapt, si aici poate voi "negocia" - sa fie 2 zile pe sapt cat alaptez, sa zicem. Dar deocamdata asta e doar in capul meu.

In alta ordine de idei, nu mai am decat 2 luni... Se incalzeste un pic si gata, la lucru...

Roxy, noi nu avem decat patut de calatorie (de pe la 4 luni ale lui). Cum Vlad nu dormea decat maxim 3 h in el, l-am lasat cu salteaua lui. I-am cumparat apoi si saltea separata, cocos. Sa fie. Am amanat achizitia si pt ca nu e patut de 60/120 ci 60/90 (aprox) si nu credeam ca gasesc usor saltea dar de fapt se gasea f bine (la mothercare). Acum nu mai doarme deloc in patut (asa am hotarat), dar sta ziua in el cate 5-10 min odata (mai ales de cand sta in picioare).

Ile, lui V nu prea i-a placut meiul. Mai insist. Oricum e intr-o mica greva de solide.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Carmen ce faciiiiiiii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Ilenutza, eu stiam ca fructele si cerealele sunt din categorii diferite si se digera diferit (in sensul ca fructele pot bloca digestia cerealelor si apare balonarea si blocarea partiala a absorbtiei nutrientilor din cereale). Daca stii altceva, spune-mi ca ma intereseaza.

Fleur, eu i-am dat gris Anei, de vreo 3 zile. I-a placut mult. Am luat bio de la Topfer.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

'neata si de la noi.

ioana- cand ii dai grisul?se combina cu lp?sau are in el?

o sa incerc si eu mamaliga.

iaurtul nu-i place deloc. a mancat odata de la humana si atat.

iuli- cum ii dai suc?din biberon?din canita?simplu?

misha-interesant ce spui tu-la cuptor cu suc de rosii-dar nu exista suc de roii fara sare,nu?

sau stie cineva cum se poate conserva bulion- fara sare si dulceata fara zahar?s-o pun pe soacra'mea sa faca pt la anul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Dulceata se poate face fara zahar si in rest normal - cred

De bulion nu stiu, evetual poti congela

Eu am facut o dulceata cruda ca sa zic asa, raw, din gutui,4 buc le-am ras, am adaugat 2-3 cm de ghimbir ras, 6-7 linguri de miere si zeama de la o 1/2 lamaie- am lasat la macerat si este o nebunie.dar nu pt bb pt ca are miere.

Ioana, Cristela zice ca se pot combina, la cereale ma refer la quinoa, mei, etc fierte de mine.Olivia Steer zice ca nu se pot combina- acum cum vrei , ma gandesc,nu?

Ieri le-am facut inghetata la baieti, de vanilie si cioco




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

ile- pe tine voiam sa te intreb de suc pt irinuka....dar am scris iuli...



Mergi la inceput