Clasa pregatitoare 2013-2014 (3)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

Am fost si eu ieri la scoala si am depus dosarul pentru inscriere. Completasem de marti cererea de inscriere online, asa ca dna secretara numai a verificat actele si a printat cererea. Din ce am inteles de la portar, in primele 2 zile au venit multi parinti si a fost cam aglomerat, dar de ieri nu mai era aglomerat.
Marti a avut loc la gradinita si o sedinta cu toti parintii care vor sa isi inscrie copiii la scoala. Ne-a explicat mai multe asoecte din metodologie, evaluarea psihosomatica si ne-a indrumat si catre telverde.
Carmina, ref la intrebarea 3, copiii care sunt acum la clasa 0, si aveau 5 ani si ceva in sep 2012, vor urma clasa I,nu au de ce sa repete un an. Stim din parc o fetita care a inceput anul trecut clasa 0 la 5 ani si 6 luni.
Mult succes tuturor copiilor la evaluarea psihosomatica si la inscriere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camina23 spune:

Multumesc mult pentru raspuns.
E totul asa de complicat....M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui camina23

Buna tuturor,
Cu privire la evaluarea psihomotorie a acelor copii care au 6 ani iar pana la finele lui 2013 nu vor implini 7 ani ce ati mai aflat?
A primit cineva un raspuns de la ISMB?
In acest sens am si eu cateva neclaritati sau mai bine zis indoieli.
Ce vom face daca:
1. Inspectoratul va raspunde cererii dupa finalizarea perioadei de evaluare?
2. Sa admitem faptul ca testul este luat cu brio iar in scoli nu mai sunt locuri la clasa 1?
3. Copiii care au acum 5 ani si ceva si merb la clasa 0, la anul ce vor face? Vor mai face din nou clasa 0? Vor trece la clasa 1? Ce se va face in cazul acesta la anul? Cum se va lucra cu o astfel de grupa mixta?



Nu am primit nici un raspuns. Dar sincer, nu cred ca vom primii aviz favorabil.
Legea urmareste instalarea obligativitatii clasei pregatitoare, ca prima clasa din ciclu primar. S-a creat o exceptie pentru copii de 7 ani tocmai pentru a nu amesteca copii de 5 ani si un pic cu cei de 7 ani si ceva. Cred ca asta va ramane singura exceptie.

Cei care sunt acum la clasa 0 vor continua cu clasa 1, de ce ar trebuie sa repete clasa 0?

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns frumu spune:

Buna,
Si la noi la gradinita a fost sedinta si noutatea este ca s-a vrut a se transmite parintilor ca toti copiii vor avea loc in scoli, nimeni nu va ramane pe dinafara si ca la nevoie se vor suplimenta locurile in clase cu pana la 5-10 locuri(exceptional). Nu am reusit sa clarific situatia ca s-a creat un vacarm general cand s-a inteles ca vor fi pana la 35 de copii in clasa si am plecat.
O alta idee care s-a dezbatut e ca pentru cei care fac in ianuarie 7 ani se cauta niste solutii la inspectorat pentru inscrierea in clasa I, restul dupa ianuarie vor ramane la pregatitoare.

Orchis un copil de la gradi a fost exact in situatia ta. A sunat printre primii la CMBRAE si facuse programare pentru evaluare pentru clasa I (inca nu se dezmeticisera)desi era nascut in 2007. A fost la evaluare, a stiut tot si i-au spus ca acel copil este de clasa I dar nu ii pot da hartia pentru ca nu are varsta conform metodologiei. Prin urmare i-au spus mamei sa se duca la inspectorat sa faca o cerere sa vina la ei cu derogarea si ii da hartia pentru inscriere in clasa I intrucat copilul a trecut evaluarea. Acum... e putin probabil sa i se dea acea derogare pentru ca nu am auzit sa fi fost vreo cerere acceptata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

frumumultumesc
Cum am mai spus, eu am vorbit cu un inspector care mi-a spus ca, desi copilul meu ar fi chiar de clasa aIIa nu pot sa-l dau decat la pregatitoare! M-a sfatuit sa nu mai incerc si alte demersuri in acest sens caci toate sunt sortite esecului!!
Dar nici nu vad ce as putea face decat sa ii dau in judecata pentru discriminare!!!
Sunt foarte hotarati sa 'valideze' obligativitatea pentru aceasta pregatitoare incat nu tin seama de nimic!!
Intr-adevar, e un haos total: faptul ca cei de la centrul de evaluare spun una, cei de la tel verde altceva iar apoi cei de la inspectorat (mai marunti) habar n-au de nimic; la sfarsit ti-o tranteste un inspector sa te linisteasca!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

Orchis, nu te-ai gandit la invatamant alternativ?
Daca nu reusesti sa-l inscrii in clasa 1, macar sa aiba parte de tratament diferentiat.
Noi l-am inscris la Waldorf din acest motiv si am primit asigurari ca se va lucra individual sau in grupuri mici in functie de ce stie fiecare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

ella marturisesc ca am luat in calcul si ideea invatamantului alternativ si/sau particular! L-am inscris in cele din urma la o scoala unde stiu ca se face performanta; asta dupa ce am discutat cu invatatoarea - mi-a povestit cum lucreaza ea, diferentiat cu cei mai buni; si stiu ca are rezultate excelente!!

bafta multa puiutului tau!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui orchis

ella marturisesc ca am luat in calcul si ideea invatamantului alternativ si/sau particular! L-am inscris in cele din urma la o scoala unde stiu ca se face performanta; asta dupa ce am discutat cu invatatoarea - mi-a povestit cum lucreaza ea, diferentiat cu cei mai buni; si stiu ca are rezultate excelente!!



Din pacate si performanta asta are un pret.

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rein spune:

Lala, multumesc!
Orchis, eu as lupta sa gasesc pe cineva in Min. Educatiei, o pila, o alternativa, o sugestie. E imposibil sa nu fie un centru sau o asociatie care sa sprijine copiii superdotati. Un ONG, o fundatie.. in ce tara traim?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camina23 spune:

Buna rein & orchis,
Exista un asfel de centru - http://giftededu.ro/
Eu ma gandesc sa ne orientam spre altfel de scoli sau anul acesta sa il folosim ca pe un beneficiu si sa se dezvolte copiii spre alte activitati extracuriculare.
Alta solutie nu vad avand in vedere noile reglementari.
Voi ce parere aveti?
Sau sa facem o adresa colectiva la minister.
Toate ca toate, chiar daca nu corespundea copilul varstei legale v-a primit sa i se faca evaluarea?
Eu cred ca si legea asta e uniformizare in masa....asadar ce vom face?

Mergi la inceput