Clasa pregatitoare 2013-2014 (3)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pinkie_pie spune:

Lala, intrebarile acelea au fost toate puse baietelului tau sau sunt si ce ai auzit de la alte persoane? Mi se par multe si nu stiu cum ar putea raspunde copilul in 20 de minute la ele.
Sunt asa stresata cu evaluarea asta, zici ca dam admitere la facultate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EliaElia spune:

Am avut si noi evaluarea azi, cam 15 minute. Mi s-a parut mai simplu decat la Lala_D.Din ce imi amintesc, numarat creioane(7) cu voce tare, daca adaugam/luam unul cate raman, cel mai scurt, cel mai mic, culorile lor.Ce se intampla daca iesim afara si ploua (ploaia ne uda). Planse cu anotimpuri, ce face intr-o zi obisnuita, daca are prieteni, cum ii cheama, ce se joaca ei impreuna, care sunt regulile jocului.Plansa cu copil vesel/suparat/plangand. Daca plange o fetita ce ii spui?Sa-si atinga degetul mare cu toate degetele celelalte, sa prinda o minge, sa-si scrie numele cu litere de tipar.Diferenta intre mar si pruna, asemanarea intre caine si pisica(aici s-a cam incurcat dar dupa ce i-au explicat a zis :) ochi, gura, nas, urechi, gat, blana, n-a zis coada, care era evidenta, zic eu :D)N-au intrebat nimic de zilele saptamanii, mai vazusem pe aici.Cam asta, mi s-au parut dragute doamnele.Dupa noi a venit o fetita nascuta in martie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkie_pie spune:

In ce sector ati fost? Pe noi ne inttereseaza in 3, iar singurul centru de evaluare e la 195.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna2013 spune:

la 195 am fost ieri si a intrebat-o cum o cheama,daca merge la gradi,cum o cheama pe prietena ei,ce fac la gradinita,ce joc prefera,sa zica opusul lui bun,care e mana dreapta,avea vreo 5 creioane in mana si sa zica cate sunt,cate mai raman daca i-a 2,si daca adauga unul cate are acum,o plansa sa zica ce e in ea,care e obiect si care e fiinta,anotimpurile,zilele saptamanii,alta plansa cu 3 fetite sa zica starea pe care o are fiecare(trista,vesela),sa-si atinga cu degetul mare fiecare buric al celorlalte degete,sa prinda si sa arunce mingea,asemanarea dintre caine si pisica(ca sunt domestice).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EliaElia spune:

noi am fost la centrul din sectorul 1.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Sint exact intrebari ca anul trecut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuc spune:

Poate intereseaza pe cineva evaluarea la sc 1 Pantelimon.
Am sunat ieri pt programare, mi s a comunicat
Ca nu se face programare, sa venim azi cand
Are dna psiholog program, intre 14.00-16.00.
Nu am reusit sa conving ca ar fi ok cu programare etc.
Bun, ajungem azi cu fetita la ora 16.00, mai erau
5 copii la usa. Evaluarea fiecarui copil dureaza
30 min. Copii sunt plictisiti, obositi. Inca asteptam.

Programul pt evaluare este doar martea si joia cate 4 ore.

Directiunea ne a comunicat ca nu pot intervenii
in programul psiholoagei ca nu apartine de scoala, ci de inspectorat.




Am solicitat evaluarea in sect 2 si mi s- a comunicat
ca nu se poate, apartinem de ilfov si doar in centrul arondat sa mergem.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

Cam asta e situatia in Ilfov.
Noi am avut noroc ca am fost in prima zi, si nu era nimeni. Fiica-mea a fost prima evaluata din centrul respectiv.
M-a sunat azi o mamica a unei colege ca era acolo de 3 ore si nu credea ca mai poate intra pana la 18 cand se termina programul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuc spune:

Mda, dupa 3 ore jumatate am intrat, acum suntem in evaluare.
Noroc ca au copii o forta nebanuita si nu si pierd concentrarea.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camina23 spune:

Buna tuturor,
Cu privire la evaluarea psihomotorie a acelor copii care au 6 ani iar pana la finele lui 2013 nu vor implini 7 ani ce ati mai aflat?
A primit cineva un raspuns de la ISMB?
In acest sens am si eu cateva neclaritati sau mai bine zis indoieli.
Ce vom face daca:
1. Inspectoratul va raspunde cererii dupa finalizarea perioadei de evaluare?
2. Sa admitem faptul ca testul este luat cu brio iar in scoli nu mai sunt locuri la clasa 1?
3. Copiii care au acum 5 ani si ceva si merb la clasa 0, la anul ce vor face? Vor mai face din nou clasa 0? Vor trece la clasa 1? Ce se va face in cazul acesta la anul? Cum se va lucra cu o astfel de grupa mixta?

Mergi la inceput