Clubul "babelor" FIV-oase 77

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aadina spune:

Lara, multumesc la fel si tie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sandy2707 spune:

Buna fetele pe ziua de azi

Nici nu-mi vine sa ma uit pe fereastra

fetelor am avut si eu o prietena in copilarie a carei mama a nascut ultimul copil pe la 49 de ani, dar 54 mi se parea oricum un pic prea prea...insa DD nu stii ce ii da fiecaruia de dus.

Poate ma trezesc gravida natural la 50???? mai stiti?

Acum am alta preocupare daca am rezolvat-o cu EI adica fac in Buc si cu FET pe ciclu natural, acum am inteles ca si pentru embrionii de zi 3 cel mai bine e sa i transferi in zi 6 post ovulatie...ca cica sunt sanse mai mari...nu stiu de ce exact...asa ca acum stau si ma intreb daca pe ai mei fulgisori de zi 3 sa ii transfer in zi 3 DPO sau in zi 6 DPO?
Voi ce parere aveti?

De exemplu austriecii mi-au zis ca mi-ar transfera blasto-ul in zi 3-4DPO...oare cine are dreptate?

Uoff e greu sa iei hotarari din astea in care toate atarna de firul de par.
Eu marturisesc ca as merge pe varianta clasica (batatorita)transfer emb zi 3 in zi 3 si transfer blasto in zi 5.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

Din Oceanul Pacific
a iesit un peste mic
si pe coada lui scria
unde-i, dom'le, primavara ?!?

Eu atat va intreb pe ziua de azi, cand facem bradul ?
Azi dimineata am dat la zapada sa pot pleca cu masina. Am pus-o intr-o pozitie privilegiata si se facuse un val de zapada fix in bot si pe parbriz, restul curata luna de la vaj. Noroc ca nu eliminasem lopata de zapada din portbagaj (ca tot radea sotul de mine). Mi-am facut incalzirea si gimnastica de dimineata sub privirile admirative (sper) ale paznicului de peste drum si claxoanele binevoitoare ale unor camionagii. caciula imi tot cadea pe ochi, mainile imi inghetasara pe metalul ala (imi uitasem manusile), dar am dus misiunea cu bine la final. Si cand te gandeste ca ma facusem si eu gigea sambata, vopsit + tuns (!!!) Eu, care ma vopseam din 3 in 3 luni, am vrut o schimbara pe 1 martie am zis sa ma faca putin mai deschisa, nu m-am regasit asa ca m-am dus dupa 3 sapt sa ma fac nuanta mea inapoi, plus un scurtat considerabil - sotul zice ca ma intinereste cu 5 ani. WOW ! Pai la 38 imi pun mari sperante ca am sanse aux naturele, iar pana la 54 ... Eheee
all babuschi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Sandy ... nu stiu ce sa spun ...
Daca daca as fi in sit ta, dar cu problemele mele.. eu as face in Z6 DPO. ..pt ca ar mai creste endometrul si poate cresc sansele de implantare ...

Cel putin in cazul meu se pune problema de endometru ... si Tsh...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sandy2707 spune:

Elly pupici las ca ii dai tu de cap si la TSH si la endometrul ala.
Uite chiar m-am gandit azi la tine ca am citit undeva (in cautarile mele ref la FET) ca nr de antrali ideali pentru a reusi sunt intre 16 si 25 parca; asa ca tu esti numa buna
Daca ai OMPC cica cel mai bine e sa congelezi embrionasii si sa faci FET ca estradiolul crescut de la punctie poate duce la o scadere a receptivitatii endometrului.
Important e saproduci oute bunute dar pt asta tb musai sa scazi TSH...o sa zici ca sunt o banda stricata...ca tot iti repet asta dar....stii ca iti doresc din suflet un bebe
Grosimea endometrului meu e buna lunar asa ca nu stiu daca este o solutie buna pt mine, de asta am si adresat aici provocarea dar cred ca nimeni nu are un raspuns pt mine...
M-ar bucura totusi daca fetele care au facut FET mi-ar spune in ce zi au facut DPO si ce embrioni de 3 sau 5 zi.
Stiu la Lara ca au fost blasto si zi 5DPO.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Ho, ho, ho, babute dragi! M-a distrat o foto care a circulat azi pe fb, am pus-o la galerie. Mai era si textul asta:

We wish you a Merry Easter...
We wish you a Merry Easter...
We wish you a Merry Easter...
And a Happy New "Spring"! ... :)

you!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

alex,frumoase versuri!se potrivesc

sandy eu iti doresc ca orice decizie ai lua sa fie una reusita si la capatul ei sa fie bebe tau mult asteptat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

hello.

sandy...eu am facut 2 FET-uri.
primul-la Medlife...au fost embrioni de ziua 4 ca deh..."doamna" doctor Mustata mi-a zis "daca avem ce...congelam Vineri-Vineri fiind ziua 4,ca sa nu vin si eu Sambata sa-mi stric we"
transferul nu mai stiu cand l-am facut nici daca ma pici cu ceara...am scris in dosare dar mi-e asa o lene sa ma ridic din fotoliu....

daaaarrrr....despre FET-ul de la PK imi amintesc perfect.
am avut embrioni de ziua 6-la FIV am transferat 2 blasto si mi-au ramas inca 3.A2a zi,deci in ziua 6 mi-a scris PK si mi-a spus ca a congelat 2 extended blasto-la Kaali aceasta este gradatia pentru embrionii de ziua 6 spre deosebire de clinicile din Cehia care au gradatia XD,din cate am vazut.
asadar....FET-ul meu a fost facut pe CM absolut natural....cand foliculul dominant a avut peste 18 mm si endo peste 9mm mi-am administrat Ovitrelle si dupa fix 7 zile am facut transferul.

sper sa te ajute relatarea mea.

va doresc o seara asa cum vreti voi.


p.s. am fost la finuta azi
sunt topita ...am tinut-o in brate,am vorbit cu ea...am ciupit-o de obrajii bucalati si....a facut kk la mine in brate.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

sami,sa-ti traiasca finuta,sa fie sanatoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaK spune:

Buna seara!
E prima oara cand scriu pe un forum, am emotii, sper sa ma descurc.

Cu mine lucrurile stau in felul urmator:

am
-36 de ani
-endometrioza descoperita si operata laparoscopic in 2010 de Tutunaru
-un sot cu OATS
-nicio sarcina obtinuta natural
-2 mutatii -PAI 1 4G/4G homozigot si mthfr A1298C heterozigot

-2FIV-uri si 2FET-uri toate la Budapesta, cu Peter Kovacs. Cel de-al doilea FIV, din decembrie anul trecut, reusit. Pana in sapatamana 8 si ceva cand s-a oprit in evolutie.

Mergi la inceput