Clubul "babelor" FIV-oase 77

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

sandy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

haideti sa va spun ca i-am scris mailiar dr PK in care i-am spus rezultatul de la histeroscopie.si mi-a zis ca histeroscopia nu arata daca trompele sunt permeabile sau nu,ci HSG sau laparoscopia.si ca daca imi iese rezultat bun,sa fac IA uri.dar eu nu voi mai face alta investigatie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sandy2707 spune:

Velvet adevarul e ca ar fi in interesul tau daca ai sti ca sunt sau nu infundate. Pt ca daca nu sunt infundante si nu ai ramas natural poate fi o problema de implantare iar daca sunt infundate are sens sa mergi direct pe FIV.
Acum eu nu-mi dau seama la tine daca ti-a facut histeroscopie clsica sau histerosonografie ca la aia putea sa iti vada permeabilittaea trompelor ecografic.
Avantajul la laparoscopie ar fi ca daca sunt infundate se poate face si tratamentul imediat adica desfundare sau taiere in cazul in care nu mai e nimic de facut. Astfel te asiguri si ca nu iti ramane o trompa care poate genera lichid care sa iti omoare un ventual embrion.
Eu in locul tau nu as face FIV fara sa stiu, tinand cont ca ai avut perisalpings.

Dar te inteleg si daca te-ai saturat de investigatii. Insa daca o investigatie in plus te poate scapa de hormonari inutile si bani dati prin clinici, zau ca ar merita.
Nu tb sa faci cum zic eu, doar sa te gandesti bine

Eu o astept cu drag
si il astept cu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

sandy iti multumesc mult pt sfaturi.am facut histeroscopie clasica.unde rezultatul a fost bun.in afara de slaba permeabilitate a trompelor...voi face FIV cand vom fi pregatiti din toate punctele de vedere.si cred ca spermograma este principala cea care ne-a impiedicat sa avem un copil in apr 3 ani.pt ca la HSG in sept 2011 trompele au fost permeabile.cea stanga imobila la palpare sub ecran(perisapingita).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

fetele,eu sangerez in continuare.firicele rosii in secretie,care vad ca este egg dupa un an jumate.asa a fost inca din Z 10,chiar inainte de histeroscopie.si ma doare burta,ovarele,in special cand ma ridic din pat si stau in fund.ce sa fac?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Velvet, eu am avut sangerare cam cat o menstruatie, vreo 4 zile...parca mi s-a zis ca va fi asa, nu mai stiu. Apoi menstruatia a aparut la o luna de la intetventie.

LE: Eu luam antibiotic si puneam antiinflamator supozitor. Mi-a facut foarte bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

Neataaaa! Azi sunt matinala!
velvet - vad ca esti pui de oltean, ca si maica-mea tot asa-i zice steviei
sandy tayfun face in primele zile ale ovulatiei, sub control ecografic (de-o fi bine sau rau, nush ce sa zic, ca pe mine nu m-a gravidit, dar pe altele, dap)

Pup babute dragi

Hiii - uite ca uitam, sandy, daca zici ca outele tale-s cam spre finalul termenului de valabilitate, de ce nu aduni ce mai ai tu congelat prin lumea asta mare si duci la Reprofit (parca la ei facusei cu donate, nu?), iei de la ei un blasto de la "prospaturi" gata facut, mai pui doi congelati de-ai tai si gataaaa, ai facut un fet de toata fumusetea, iar fiica-ta va fi chiar fiica-ta, ca doar n-o sa faci test adn, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

neata fete frumoase

alex multumesc pt raspuns.si mie mi-a zis dr ca asta e menstra,ca-mi mai vine peste o luna.dar nu curge decat f putin,firicele de sange prin secretie.doar miercuri seara imediat dupa histero,mi-a curs mai mult.eu am facut test de ovulatie si ieri si alaltaieriau fost pozitive.vreau sa vad daca imi vine la timp.acum vad ca nu mai sangerez.ma mai dor ovarele.da o fi combinat si cu ovulatia.

Ari da,pui de oltean veritabil chiar deci si tu esti juma de-a mea

va doresc o zi usoara de luni!

L.E. alex,am luat si eu augumentin 2 zile inainte de histero si 3 dupa.antiinflamator am mai luat cate un ibuprofen.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sandy2707 spune:

Ari mersic mult de tot si
asa am vrut sa fac anul trecut la ei FIV mixt ovo mele cu donate la pachet si transfer mixt, dar mi-au zis ca nu se poate in acelasi transfer bagaj genetic diferit; asa ca am facut ce stii deja
Dupa esecul de la Reprofit am gasit ca in Cipru exista o clinica ce face si varianta mixta; pt mine era cam tarzior...

Cand am fost la Kiev am propus si varianta sa imi adun embrionii de peste tot si sa ii planteze ei la mama surogat, dar nu au acceptat pt ca nu pot face import de embrioni...legal...si uite asa...DD m-a dus la solutia FET...
Acum tot ce vreau sa fac pana am vesti de la Kiev este sa imi iau embrionii de prin lume sa ii adun in uterul meu si mai departe ce vrea DD. Fac asta doar pt ca nu vreau si nu pot sa le zic cu nici un chip sa ii distruga...
Nu vreau sa ma hormonez cu nici un chip inainte. Mie hormonarile mi-au adus o data hiperplazie cu polipi si ultima la Reprofit 2 fibroame...asa ca zic stop... Austriecii au acceptat deja mai sper sa accepte si clinica din Ro...
Totusi as merge pe un EI pt ca poate se implanteaza mai repede si asa le dau totusi o sansa, daca macar unul e bun genetic...
Oau cat mai scrisei mei oltenecelor mei...

Velvet mie mi-a placut tare Amalia de la donate...nu s-a dus la primul ei FIV pana nu s-a cautat si-n varful firului de par si uite acum are o burticuta cu balerine la purtatoare...eu le-am facut pe rand...cate putin dupa fiecare esec...si rezultatul e cel pe care il stii...si cu asta m-am oprit pe acest subiect

Fetelor va pup si va doresc sa aveti o saptamana minunata de la cap la coada...



Eu o astept cu drag
si il astept cu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

sandy multumesc mult pt tot

Mergi la inceput