Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (19)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Salutare, de cand tot zic ca acum scriu...si ma iau intai cu cititul si apoi nu mai apuc sA scriu. Raspund iute la intrebarea cu avocado. Eu dupa ce il tin 2 zile in ziar impachetat cum zicea Mirabela, tai putin din el, partea mai din spate si astfel ramane partea cu samburele intreaga. Fiind f copt, se decojeste coaja ca si la ou, de exemplu si e f usor de pasat cu blenderul cu picior. Restul de avocado ramas, il bag intr-o punga dupa ce am dat cu o feliuta de lamaie pe partea taiata, astfel nu se oxideaza asa tare. A doua zi, tai tot asa, cat imi trebuie, fara sa ii scot samburele. Dintr-un fruct ii dau de 3-4 ori, avand in vedere ca mereu i-l combin cu para, mar si sau banana. Daca partea din care i-am taiat ieri e usor innegrita maine cand vreau sa mai tai din el, atunci dau partea accea la o parte, dar de obicei nu se innegreste de la lamaie. Apoi bag punguta la frigider.
Mai zic si despre ochelarii de bebei, ca sunt tare faini si utili. Si eu am cumparat la primul baietel si chiar i-am folosit si ii mai am si pentru David, numai sa vad pe unde or fi ajuns. I-am luat de pe un site de aici de la noi, cu vreo 40 lei, acum 3 ani si sunt 100%cu filtru UVA si UVB. O sa caut exact site-ul si o sa va zic, daca va intereseaza.
Cam atat, ca se frichine un arici in patut :)!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Daca tot nu zice nimic de rau de acolo din patut, il mai las putin :).
Despre ciclu, vreau sa va zic celor care v-a venit luna asta ca sunteti super norocoase. Mie mi-a venit fix la 6 saptamani (lohiile au Tinut doar 2 sapt) si de atunci vine in fiecare luna. Acum sunt deja la a-l 6-lea. Si sunt usor nacajita, ca am alaptat exclusiv pana cand am inceput diversificarea, fara nici o gurita de ceai, apa, lp si fara pauze mai mari de 2 ore (chiar si cand eram la scoala, ma mulgeam in pauza). Deci asta cu alaptatul= lipsa CM, cel putin la mine a fost un mit:((.
In alta ordine de idei, noi tot lenesi suntem, inca nu vrea sa se rostogoleasca, nici sa stea in 4 labe.... Frate-sau la varsta asta escalada patutul in 4labe, etc...deloc nu seamana copiii intre ei. Nu ma ingrijorez, ca o sa aiba el timp pt toate si o sa ma rog curand de el sa stea locului, asa ca acum ma bucur ca pot sa il pupacesc nonstop fara sa imi fuga din brate :)).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Dragelor sunt tot mai sigura ca ceva gresesc si nu imi dau seama ce. Astazi a atipit 45 min in patul nostru, dupa mai bine de 1h de incercat sa il adormim. L-am scos afara in manduca desi batea un vant puternic. Am zis ca poate doarme. A dormit cam 30 min din plimbarea de 1h30min. Acasa nu a mai vrut sa doarma, nici baie nu i-am putut face, de abia l-am imbracat, tipa de parca l-am fi batut.

Daca nu ar plange de nesomn nu m-as speria atata ca nu doarme. Dar se vede pe el ca este terminat. Se freaca la ochi, plange, maraie. Dupa ce l-am pus in patut am inceput sa plang de frustrare si imposibilitatea de a intelege ce gresesc, ce il doare, ce nu e bine. Nu ii mai dau de papa, gata, mi-a ajuns. O fi de la asta. Voi renunta 1-2 sapt si la lactate. Habar nu am ce este exact. Dintisorii nu cred ca il deranjeaza, gelul nu il linisteste deloc.

Nici el nu face miscari spectaculoase. Singura chestie pecare am observat-o e ca isi muta jucariile dintr-o mana in alta si se intoarce pe-o parte dupa jucarii. Pe burtica mai mult de 2 min nu sta, incepe sa se agite, se inroseste la fata si daca nu il intorc, incepe sa tipe si sa planga. Nu mai pot. Sunt atat de obosita incat nu mai pot dormi. Aseara m-am pus in pat odata cu el, in speranta ca adorm si ma odihnesc un pic. Pana la 03.00 nu am pus geana pe geana.

O fi bolnav? El asa arata bine... Credeti-ma, nu am timp de nimic. Am zis ca mai scriu pe blog, timp din parti, idei oricum nu am la cat de obosita sunt. Am zile in care abia ajung sa ma spal pe fata. Bine ca are cine sa mai faca curat si mancare ca altfel o luam razna.

Ma sperie cand va citesc si vad ca ai vostri nu plang asa. Nu e ideea de comparatie, dar incerc din tot sufletul sa imi dau seama ce are si nu imi dau seama. Imi fac procese de constiinta... Doamne, ma simt cea mai rea mama ca nu stiu ce sa ii fac. A trebuit sa il imbrac in timp ce tipa cat il tineau plamanii, mi se rupea inima, dar nu il puteam tine dezbracat. Stiti cum se inrosise? Ii curgeau lacrimile si parca ma ruga sa il ajut. Se uita in ochii mei si se vaita, cerandu-mi ajutorul si eu nu stiam ce sa ii fac...

Va las ca iar mi-au dat lacrimile. Va urez o noapte linistita.

Andreiuta, la multe lunite lui Dlui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Salutare dragelor,

Eu azi m-am uitat la Anatomia lui Grey sezonul 9. Ultima data ma uitasem cand eram insarcinata. Am vazut azi 7 episoade.

Andreea, multumim de tratatie.

Gabi, si pediatra se mira ca e asa gimnasta Maycica Grasunica. La fel zicea si ea, ca de obicei grasuneii sunt mai puturosi.
Maine trebuie sa mute sotul patutul la nivelul de jos, ca mai nou mandra se prinde de margine si se ridica in genunchi si se uita ca un cocostarc prin camera. Mi-e sa nu cada. Si in curand o sa ne mutam pe jos ca in pat nu mai am trai cu ea. E atrasa de podea, de sticla mea de apa de langa pat, toata ziua stau sa o culeg de pe marginea patului, ca numai acolo se duce. Cu capul inainte, evident!

Carmen, sper ca nu v-a zburat vantul!

Bob, ai fost mai smechera decat hoata mica! :)))

Carmen, azi de exemplu i-am dat avocado. A mancat 2 felii (muscat din ele direct) si eu cot la cot cu ea l-am terminat. Mie imi place f mult. De obicei mancam unul in 2 zile. Ii las samburele inauntru, tai feliile de la un capata la altul, acopar cu folie, bag la frigider si a doua zi tai partile de pe margine si ei ii tai feliute proaspete. Cu lamaie intr-adevar nu se mai inegreste, dar nu-l dau, ca eu dacs ii dau ei sa-l muste direct, mi-e ca nu curat bine partea data cu lamaie si se stramba si cutremura ea la para, d-apoi daca ar simti gust de lamaie,

Cu concediul inca nu am hotarat nimic, dar s-ar putea sa incercam Bulgaria.

Offf, Kytanutz draga, nu stiu ce sa-ti mai zic sa mai incerci. Ai fost la dr cum ti-a recomandat Gabi sa le zici ca plange intruna si nu doarme? Sa-i faca niste controale mai amanuntite, macar sa te linistesti tu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Kytana, sper sa nu fie asa,dar ma gandesc in continuare din ce in ce mai tare sa nu fie o problema medicala si sa il deranjeze ceva.
Am inteles ca e un sistem diferit acolo, dar eu m-as duce la dr si i-as explica cat se poate de calm si de la obiect ce are.Si ca nu e cu siguranta normal.
Eu ma gandesc ca daca ei te-au vazut la primul copil zic ''a, lasa, o fi plangand si el o ora acolo si ei i se pare capatul lumii''. Dar incerca sa le explici calm ca nu e normal ce se intampla.
Nu stiu ce explicatii patologice ar putea fi pentru asta.

Am cautat acum putin pe net si am gasit urmatoarele chestii :

"I feel for you, no one understands how bad the screamng gets unless you have one of these little angels. Take him to hospital and they have to check him out and test him. My little girl sounds just like ur little man, she has silent reflux and lactose intolerance -and is on losec and zantac still not working now on tablet form meant to be more potent and after seeing a thousand docs, baby chiro, ect took to hosptial as last resort and did a test which said lactose intolerant - this explains a lot. Now going to try lactose enzyme liquid. Make sure you get time for you, no one knows how hard it can be. He is obviously in pain and needs to be treated. Poor little man and poor mum!! Hang in there xxx"

"could be silent reflux. My baby girl had it for the first 5 months cried ENDLESSLY. we put her on Reflux formula however,when she sarted to sit up and eat solids and sleep on her tummy it seemed to reduce. She still cries but not so much. Take him to the doctor and get it checked out, colic should stop around four months. It could be something bothering him MAKE sure the doctor listens to you and doesn,t brush you off! Mothers know when something is up!"

"My son will be 7 months on Feb. 30th and for the first month of his life all he did was cry/scream also. After many trips to the Doc we finally put him on Zantac which a medication for Acid Reflux, we also switched him to soy formula that same day and within a couple days he was a totaly different child. He slept through the night and was happy as can be. We had him on the meds for about 3 months and then slowly weened him off. Now he is medication free and a wonderful happy healthy baby. It really sounds like he has a acid problem which can be so painful for a baby. I would suggest that to your doc and demand them give it a try. My heart goes out to you, I know it's so hard and so stressful. You'll have to keep me posted as to whether it works or not. Good Luck"

Eu nu zic sa il treci pe medicatie, nu zic ca asta e cauza (ca din cate am citit acum putin ar fi fost si alte chestii gen neluat in greutate sau varsat des), dar poate chiar e o cauza medicala care trebuie indepartata





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Neata !

Avocado am avut unul mare, am tot taiat din el si i-a ajuns 4 zile. L-am tinut la punga in frigider, nestropit cu lamaie (am uitat sa fac asta). Lui Iris ii place lamaia, ar bea si 3 lingurite cand sughite.

Carmen, acasa ii fac exercitii la manute, trag de ele (vorba medicului : cu simt de raspundere), i le flexez in fel si chip. Piciorusele la fel : bibicleta, flexari, fluturasi (i le apas pe langa burtica in forma de V, cu calcaiele lipite intre ele si genunchii departati), masaj la pulpitele mici, ii indoi labutele ca si cum ar sta pe poante, sa-i cresc mobilitatea tendoanelor, ii pun labutele astfel intinse pe genunchi, ca si cum as pune-o sa stea turceste doar cu un picior.
Exercitiul cu labutele intinse pentru tendoanele de la glezna mi le-a recomandat medicul sa i le fac pentru a-i corecta pozitia picioruselor, sa fiu sigura ca vor sta drepte si va merge drept, nu ca o gasculita. Ii mai fac si masaj la spatic, cum am vrea noi sa ni se faca dupa o zi petrecuta la birou. Chiraie de ne stie tot blocul cand pun mana pe ea, rade in hohote pana o ia sughitul

Kytanutz, de cate ori scrii, ma gandesc la vecinelul nostru. Are vreo 9-10 luni si soacra-mea imi zice in fiecare zi de cateva ori in ce hal plange saracul bebe. Cica non-stop urla. Uneori cand plange si e maraita Iris, imi zice : aaa, pai noi avem copil cuminte, nu ca vecinul, care plange non-stop. Mai nou, cica ar fi schimbat si bunica, soacra-mea glumeste ca pe prima au consumat-o... ii arde de glume, deh, ea are nepoata cuminte (in alea 20 minute cat o vede zilnic).
Si mie mi s-a parut ca arata bine Luke in clip, dar nu ma duce mintea ce-as putea sa te sfatuiesc in privinta lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

Iaca am reusit sa intru si eu in sfarsit . Dupa o noapte de pomina cu cateva treziri luuuuuuuuuuuungi si plangacioase si partzuite (ma iertati de detalii ), acum doarme printul de vreo 3 ore!!! Se recupereaza . Ma simt parca am facut revelionu'; de mult n-a mai fost asa.

Sa va zic ce am facut: mi s-a pus mie pata ca nu se satura copilu' seara si zic hai sa ii iau niste cereale ca sa ii completez dupa . Zis si facut, numai ca socoteala mea nu s-a pupat cu socoteala lui: i-am facut cereale (cam multe - o juma de castronel ca nu prea mai stiam cat/cum sa ii fac), dar n-a vrut baiatu' decat fix 2 lingurite dupa care a refuzat cu indarjire sa mai deschida gurita . Am mai incercat o data si l-am lasat...ii zic lu' frati-su sa le pape el ca sunt sunt bune, de ce sa le arunc...El gusta, face bleahhhh si nu vrea! Si uite asa intr-un final le-am halit eu . Era un fel de gris cu lapte si mi-a placut . Ii zic lui Iustin: "na, ca tot la tine o sa ajunga, dar pe alta cale" . Si cu asta am terminat, deocamdata, povestea cu cerealele la fel ca si pe cea cu LP (vorba dr: stie copilu' ce mai bun )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

Se intampla ceva ciudat ca parca am un mare blanc in cap...unele lucruri chiar nu mi le mai amintesc deloc de la primul copil (acu' 6 ani jumate). Asta legat de faptul ca i-am facut prea multe cereale .

I-am luat ieri si niste borcanele de la DM cu amestecuri de fructe; abia astept sa ii dau . O sa incerc acum cand se scoala sa ii dau para cu pruna sa vad cum reactioneaza, poate il ajuta un pic si la kk. In rest, e vioi, inca il mai supara dintzocii; are o noua pasiune pt picioruse: le prinde, le analizeaza, le gusta e tare haios! Ah, si mai nou ii place sa ma apuce cu ambele manute de fata si sa ma muste de obraji sau de barba . Ma topesc de dragu' lui!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Anca, ce duuulce, asa face si Matei cand ma aplec spre el Cu cerealele am incercat si eu, de papat a papat cu mare pofta, se tot repezea spre lingurita, dar dupa au urmat nopti grele, cu treziri si mai dese

Kytanutz, sunt cu sufletul alaturi de tine, mai mult nici nu stiu ce sa zic, te cred ca esti in pragul disperarii... Dar chiar nu inteleg care e sistemul din Anglia... "only the strong ones survive" sau "pana la d-zeu te mananca sfintii"? Pe bune daca pricep Eu in locul tau m-as duce la gp sau unde ma primesc si as insista pana m-ar asculta careva, dar insista nu gluma, pana ma dau afara cu paza :)) Deci nu e normal sa planga asa, a trecut de perioada colicilor, trebuie vazut despre ce e vorba. Iar in caz ca nu m-ar asculta nimeni atunci as incerca sa-l tratez singura luand prin eliminare posibile afectiuni, i-as lua lp d-ala pt intoleranta la lactoza, i-as lua ceva pt reflux, nu zic ca te sfatuiesc bine, daca daca Matei ar plange non stop si niciun doctor nu s-ar uita la el, eu asa as proceda. Oricum, trebuie musai sa-l duci la doctor, sa insisti!

Va las, ca brotacului ii e somn. Incerc sa revin, daca s elasa adormit rpd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Nici nu stiu de unde sa incep.

Prima data m-am gandit la silent reflux, de fapt din Romania ma gandeam sa nu fie asta. Il tin la verticala dupa ce papa cam 15-30 min. Cateodata sta jos daca il pun dupa aceea, cateodata se pune pe plans. Dar, daca ii distrag atentia, tace. De aici ce sa inteleg? Ca uita de orice l-ar deranja cand i se distrage atentia? Chiar nu inteleg. Cand am venit aici, in primele zile a plans cumplit! Efectiv zbiera. AM fost la GP si i-am explicat. Evident ca in momentul ala Luca era zambaret si nu era deranjat de nimic. I-am zis ce si cum si doctorita ne-a zis ca e perfect normal sa planga 2-3h pe zi

Acum, ultimele 2 dati am fost la alti 2 doctori, amandoi au zis acelasi lucru, ca e normal, ca nu au ce sa faca. Faza e ca mi se par ciudati rau. Adica, unuia a trebuit sa ii sugerez eu ca e silent reflux, s-a uitat mirat la mine si a zis ca nu crede.

Azi noapte a dormit destul de bine. A adormit pe la 20.30, prima trezire la 00.30 pt papa, apoi la 03.15, am incercat sa il adorm cu foenul dar s-a trezit in jumatate de ora, asa ca i-am dat din nou san, a papat si s-a trezit la 07.30. De dimineata, am vrut sa il schimb inainte de a-i da san, dar incepuse sa planga. Asa ca i-am dat san, ne-am jucat, ne-am giugiulit in pat, era un alt copilas. Dupa vreo 2h am vrut sa il pun la somn, parea obosit. Atunci s-a pus pe plans, grav. Am iesit cu el afara in manduca desi batea vantul si ningea ca la nebuni si ne-am plimbat vreo 2h din care sa zicem ca a dormit 1h. Apoi, dupa masa de lapte, i-am dat putin mar cu morcov, (o feliuta de mar data pe razatoare, doar pulpa si jumatate de morcov la abur) iarasi f fericit nevoie mare. Ei, l-am pus in patut dupa 1.5h de la masa, parea sa atipeasca. Pret de 30 min a stat cumintel contempland caruselul. Apoi dintr-o data a inceput sa planga, m-am dus la el si a inceput sa tipe, -am luat in brate, l-am leganat, am sarit si cu el in brate, nimic. AM zis ca sunt stresata, i l-am dat dlui pinguin, nimic. L-am pus la san si a supt pana a adormit. L-am pusi n patut, iar in 10 min s-a trezit si a inceput iarasi sa tipe. L-am luat in brate, l-am shshit, l-am pupat, nimic! Parca il bateam, se inrosise la fata si tipa de parca nush... Cum am intrat in bucatarie, a auzit apa de la chiuveta si a tacut instant. Deci, iarasi, ce sa inteleg? Ca il distrage zgomotul?

Nu vrea sa doarma si pace, chiar daca il tin la san, in 20 min se trezeste ziua. Ma uit cu teama afara caci iarasi bate vantul dar nu am ce fac, in 30 min ies iarasi cu el, macar in manduca sa doarma.

Voi ce concluzionati de aici?

As vrea sa pot sa ma impun, dar imi dau in cap cu asta: http://www.askdrsears.com/topics/fussy-baby/high-need-baby/12-features-high-need-baby

Toate i se potrivesc. Asa o fi el, nu stiu. Atata timp cat ei imi zic ca este asa si simptomele se potrivesc, ce as putea face eu?!

Mergi la inceput