Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #8#

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Din cate stiam eu clorul este extrem de nociv pt cei mici. De la iritatii ale cailor respiratorii pana la arsuri ale sistemului digestiv. Arsuri la stomac. Puteti sa verificati pe net. Stiu ca mie mi-a atras atentia dr noastra la baiat si am cautat pe net. Cica e f usor de inhalat de catre bebelusi.
Azi i-am pus fetei in fatza un morcov si un patrunjel...a tot incercat sa le ia in mana...le scapa...nu stiu ce autodiversificare o sa fac eu in conditiile in care ea nu tine nimic in mana prea mult timp...si nici nu apuca sa duca la gurita ca ii scapa...
Chiar nu stiu cum o sa le dau cu lingurita la amandoi o data...ca daca vede unu sigur vrea si celalalt.
A fugit mesajul


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Hello din nou
Aoleu, eu am dieta lui Bugs Bunny si voivorbiti de cioco si praji
Popi, exact asta e si cosmarul meu cel mai mare, sa ma intorc la serviciu...
Ina, Bioana ooofff... :(((
S.ellena, fi-miu are aceeasi freza care l-a consacrat, ba chiar ceva in minus, ca a avut o perioada in care ii cadea perisorul. Pe langa el, Eva ta e o pletoasa, eu n-as tunde-o
Cred ca referitor la asta Dana0000 a pus punctul pe i
Popeasco, eu mananc numai cruditati acum, mai putin portocala. Maine bag un grepfruit roz
Mena, wow, primul dintisor!!!!!!!!!!!!
Angi, nici nu stiu ce sa zic... putine spaime sunt mai mari... Of, bine ca l-ati gasit!
Bubu, eu habar n-am unde gasesc suzeta din aia cu plasa pe aici... Fetelor, help!
Pyao, here I am
In loc sa citesc ca esti franta am citit ca esti in Franta si ma intrebam ce naiba cauti acolo, cand eu te stiam in Indonezia
Cellena, acum inteleg, se schimba treaba

Andie, Almy, ce mai faceti voi?

Buuun... Acum sa ne laudam. Azi Luci s-a intors de pe spate pe burtica. Bineinteles, eu eram la baie Oricum, zilele astea e obsedat sa ajunga pe o parte, face ce face si se tot impinge.
Azi am comandat un mei tai. Abia-l astept! Nici cand vine Craciunul nu sunt atat de entuziasmata
La inot as veni si eu, sper doar sa nu fie f f departe de noi (stam pe langa Carrefour Colosseum). Oricum, daca se face gasca in principiu ma bag



Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Hehe Mena, ce flacau puternic ai tu acolo. si ce mama mindra aud eu in filmulet .

Si pitica mea nu a mai plins azi asa de rau cind am pus-o pe burtica. A intins gitul ca o broscuta testoasa si se minuna de ce vede.

In schimb mi-a scuipat laptele si in jet de mai multe ori si tuseste o tiruca.

Si eu zic sa lasati produsele care elimina clor doar pt cazuri importante - clorul e intr-adevar toxic pt caile respiratorii. Daca e musai aerisiti bine de tot pina nu mai simtiti nici pui de miros si clatiti cada bine de tot. Eu am luat pe vremuri la facultate un "norisor" de clor in freza (ce e drept f concentrat ca il sintetizam voit ) si mi-i s-a facut rau instantaneu. Stati ca acu vor incepe bebeii nostri sa o ia deabusilea, inclusiv prin parcuri pe unde s-au plimbat si p.... toti ciini. Al meu junior navaleste pe Lili venind de afara de la locul de joaca si o ia la pupaturi si mingiieri (in stil de pirat, bineinteles). Si tot bineinteles fara sa se spele pe miini. Asa ca nu mai are rost la noi dezinfectare .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Mena, ce minunat este Gabriel!! atentie! esti nedreapta daca mai spui ca nu face progrese enorme!! pai Nicholas nu ar tine capul asa, bat, la stat pe burta, dar well, eu nici nu il pun pe burtica din cauze bine stiute.
Mi-a placut enorm sa il privesc, scumpul, dragul si iubitul! ai un baiat minunat, Mena, iar tu, ca si toate mamicile, esti o mamica minunata!

aschiuta, atentie,daca arunca in clipa in care o pui pe burta sau dupa asta, ia in considerare problema de reflux, sper insa sa nu fie cazul! la bebelusii cu reflux, statul pe burta nu le place si nu le face bine, ca le aduce tot acidul ala pe gatutz..saracutii de ei..

mor de somn, am avut o noapte grea si o zi tot cam asa.
fetele, va pup.Angelique, sper din suflet ca sunteti bine!
Onutz, pentru mataluzta am sa scriu o scrisorica speciala, via personnel, hi hi..

pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Buna dimineata!

Ei mena felicitari! Vezi ca nu e cazul sa-ti faci ganduri negre...

onutz sa ne zici si noua cum e cu mei tai. Eu am luat acum vreo 2 saptamani manduca. Nu am apucat decat o singura data sa o pun in ea si a dormit tot timpul. Ma cam lupt sa ma inhamurez dar cred ca dupa ce scap de geaca de iarna va fi mai usor.
Nadia pare sa stea comod in ea.

aschiutza si a mea varsa in jet cand o mai pun pe burta sau dupa ce papa. Dar si moasa si pediatra au zis ca nu e cazul sa-mi fac griji atata timp cat ia bine in greutate. Moasa a trait pe viu experienta ca de 2 ori a varsat pe ea ...intr-o singura zi inca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns epopeasca spune:

Mena ai un baietel de nota 10! Nici Sofi nu sta asa bat cand o pun pe burta. Nu-i place sa stea si pace. minunea de flacau!

Bubu abia astept sa va treaca si voua nenorocitul ala de reflux! Asa mila mi-e de micul Nicholas, care le suporta pe toate si e un baietel asa cuminte si frumos! Va si pe voi!

Onutz si eu patesc la fel cu cititul si raspunsul. Acum Andreea tocmai s-a trezit, iar Sofi deja s-a plictisit si se vrea bagata in seama, poate si ceva titi daca se poate.

Acum cu 2 copii mi se pare atat de usor cu doar 1!! Dar am noroc de doua minuni de fetite cuminti si frumoase!

Sofi deja chiar nu mai rabda. Va las!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Mena, ce gandacel dulce ai tu acolo!
Bubu, abia astept!
Angi, revin cu impresii, normal Daca o sa stea Luci in mei tai poate mai incolo luam si noi o manduca, deocamdata ne depaseste bugetul...
Popeasco

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mami_de2 spune:

Salutare fetelor!

Mena mi-au dat lacrimile! Gabitz e asa frumos!1! si sa stii ca au dreptate fetele, isi tine capul ffff bine pt varsta lui..al meu acum la 4,5 luni tot mai face ca un om beat cand il ridic,deci stai tranchila ca bebele tau e campion!!!!

Fetelor am stabilit: voi spala cada numai cu Cif si detergent si clatita ff bine si doar saptamanal voi spala cu domestos si aerisit bine inainte. Potaia am stabilit cu sotul sa o spalam doar 'general' in cada...iar in rest zilnic o vom baga in chiuveta..asta e...bine ca e pechineza si incape! numai ca nu stiu cat tin eu toate restrictiile astea atata timp cat javra mea sta tolanit cu Ivan pe aceeasi patura...deci pana mea..fie ce o fi..sper doar toata treaba asta sa ii aduca imunitatea strong si nu sa i-o faca praf!

Fetelor am gasit un aqua gim pt bebelusi extraordinar...ce scrie la stia pe site e magnific, si sistemul de dezinfectie fara clor si tot..insa nu stiu pretul..parca mi-e si frica sa intreb:))) dar o s ama risc

uite pt cele interesate, e in Bucuresti: http://acvaticbebeclub.ro/galerie.php

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Multumesc fetelor, rezultatele astea sunt dupa kinetoterapeut. E fantastic cand vad ce fel a evoluat un copil care acum o saptamana isi ridica capul pt o secunda de jos si facea totul sa nu mai stea pe burta,inclusiv se intorcea.

Mami, e interesanta varianta cu piscine acvatic si e de luat in calcul. Am mai gasit una, babyspa, in jur de 400 de lei 4 sedinte... vad ca aici se invart preturile. Cautam, cautam, avem timp pana in mai-iunie.

Mergi la inceput