Cornul si laptele

Cornul si laptele | Autor: megbeng

Link direct la acest mesaj

Se mai distribuie in gradinite cornul si laptele?

Am vazut azi stirea asta: http://www.realitatea.net/ministrul-agriculturii-nu-cred-ca-se-pune-problema-sa-renuntam-la-cornul-si-laptele_1139705.html

Si acum sunt confuza, pentru ca fi-miu nu mai primeste si corn, doar lapte de la inceputul anului scolar si am crezut ca asa e in toate gradinitele.

Sunt gradinite unde se primeste si corn?

(nu, nu am intrebat la gradi, mereu mi-a fost lene sau am uitat)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

La noi se primeste si la gradi unde mergeam (program scurt) si se primeste si acum la scoala, corn + lapte la tetrapac.


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Olivia Ionela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eimotto spune:

Se primeste si corn si lapte. Si se mananca/bea, nu stiu de unde au scos-o pe aia ca nu mai sunt mancate/baute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

La noi la gradinita copii ce stateau la program prelungit nu primeau lapte si corn doar cei ce plecau la ora 12 primeau laptele si cornul la plecare.
Acum suntem la scoala si copii primesc lapte, corn si mere.
La inceputul anului aproape toti copii au fost incantati acum doar cativa se mai ating de ele sau si le iau acasa.
Cornul este o paine fara gust umflata cu multa drojdie. Laptele cred ca le mai tine de sete si cred ca-i incanta cutia cu pai. Merele nu sunt mai mari decat un ou de gaina si arata groaznic.
Eu consider ca acest program este pierdere de bani si nu cred ca poti asigura nevoile nutritionale ale unui copil cu paine si lapte.

Nici cu ce zice Ponta cu bani folositi pentru afterschool nu sunt deacord deoarece acest program scoala dupa scoala nu asigura conditii bune pentru un copil. Sa isi lase el copii sa stea de la 8-14 sau mai mult intre aceeasi 4 pereti sa vedem cum ii ajuta pe copii asta in dezvoltare.

Apoi acest after va deveni obligatoriu sau se vor face presiunii asupra parintilor sa lase copii acolo deoarece personalul va fi platit in functie de numarul de copii ce raman la after sau figureaza ca raman la after.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

La noi laptele si cornul au fost totdeauna la mare cautare. Unul din baietii mei lasa orice sandvish si prefera cornul. Cand cornul apuca sa ajunga acasa devine foarte repede hotdog. Probabil ca or fi baietii mei mai ciudati, dar lor le place cornul. Pe paine de casa nu ar pune gura. Laptele il beau in clasa cam in 80% din cazuri. Cand il aduc acasa - se bea la prima masa. Merele sunt cam prapadite si se strica repede, dar cred ca am facut vreo doua placinte.
Eu i-am invatat ca de mancare nu ne batem joc. Nu ne place - nu mancam, dar sunt atatia oameni care nu au ce manca incar e rusinos sa ne batem joc de ea.
Daca s-ar vota, eu zic sa pamana laptele/cornul in scoli. After-ul, asa cum e acum, e o gluma proasta. Si daca i-ar tine pana la 14.00 - ce om al muncii iese la ora aia de la job? Tot apeleaza la alte variante.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Eu l-am intrebat pe baiatul meu daca mananca cornul sau laptele la scoala, de mar nici nu am stiut pana acum recent. Mi-a raspuns ca domana le zice "cine nu are pachet, sa vina sa ia corn si lapte" , si cum el are pachet, nu se duce. Mi se pare aiurea sa pui astfel problema. Nu mi se pare normal. O mamica imi zicea ca multi iau laptele si il arunca unii dupa altii, iaurtul il trantesc pe jos si probabil ca de aceea pune asa problema.
Cand mergea la gradi primea si lapte si corn, le gaseam in dulapiorul lui si le lua intotdeauna, la scoala nu mai e asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Cornul intr-adevar e o paine umflata cu drojdie multa, care expira in ziua urmatoare
In clasa I-a o aducea acasa, impreuna cu laptele, pe urma din ce in ce mai rar.
Sant multi copii care nu se ating de ele, cand il iau pe fi-miu de la after la ora 17 vad mereu in coltul clasei pe un scaun un cos mare cu cornuri si lapte, care nu au fost "revendicate".
Intr-adevar, au aparut intr-o vreme si mere, mici si urate ...

Ingrid si Cristi 10 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

La noi cornul e un corn bun, usor dulce, care este mancat de mutle ori de copii.
Daca nu, merge a doua zi pt painea cu ou :-)


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Olivia Ionela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Citat:
citat din mesajul lui eimotto

Se primeste si corn si lapte. Si se mananca/bea, nu stiu de unde au scos-o pe aia ca nu mai sunt mancate/baute.

Mamica de Iulia Eleni(06.02.2004) si Yannis Victor (09.04.2007)





De prin scoli probabil. La gradinita la noi se distribuie, sunt incluse in meniul zilnic si le mananca la micul dejun. S-a ajuns la solutia asta pentru ca un an de zile femeile de serviciu au arucat en gros cornuri incepute si lasate pe dulapioare la plecare, idem si cutii de lapte.
La scoala insa le arunca pe geam copiii. Macar sa puna la punct centre afterschool decente unde sa putem lasa copiii fara sa-i luam obositi si cu temele nefacute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Adica gustarea de la ora 15.00 (iaurt/fruct/corn/felie de cozonac/biscuiti) la gradinita de stat face parte din programul "cornul si laptele"?

Daca da, nici eu nu vreau sa se renunte!!! Este singura masa pe care o mananca Dragos cu placere la gradinita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Depinde de gradinite. Unele iau cornul si laptele si imbunatatesc meniul zilnic, altele dau aceste produse copiilor la plecare. La gradinita la care am avut copiii primeau pe langa gustarea de dupamiaza (o prajitura facuta acolo, compot...) laptele si cornul. Uneori le lua acasa, alteori bea laptele acolo cu cornul si imi aducea mie prajitura . In general ai mei au preferat lapte+ corn si nu dulciurile (stiu, am copii ciudati).

Mergi la inceput