Cum se calesc copiii?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Mie nu mi plac exagerarile de nici un fel. Nici nu i dau antibiotic de la prima raceala, dar nici nu l las sa i se duca infectia din gat in tot corpul,doar ca sa se caleasca.
Nu l-am infofolit niciodata dar nici nu l scot afara descult in ghete ,sau sa doarma cu geamul deschis cand afara bate viscolul. Pentru mine astea sunt exagerari. Sa tii bebelusul cu geamul deschis la minus x grade ...ma gandesc ca nu se simte prea confortabil. Consider ca bebelusii simt nevoia de caldura si au nevoie de aceasta pentru a creste frumos. Pana si animalutelor le palce caldura si cauta un loc cald sa se adaposteasca. La fel cu picioarele fara ciorapi in cizme.In primul rand pentru confort si aspect. Ma intrebi cum speli cizma in interior cand iti transpira piciorul ? Si sa nu mi spuneti ca nu transpira, nu se poate asa ceva.
La fel faza cu scamele mancate de pe covor si mancatul de pe jos din parc, din nou mi se pare exagerare si nepasare, nicidecum nu m-as lauda atat de tare cu asta.
Mie unele probleme de genul asta imi suna a nepasare, delasare,dezinteres, lasa ca merge si asa, si ce daca face febra, doar nu moare din asta, dar poate sa si moara, nu se stie niciodata care e cauza acestei febre, nu ?
Eu una nu sunt asa de nepasatoare cand e vorba de sanatatea copilului ,nu l indop cu medicamnete, dar nici nu l las in voia sortii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Eu zic ca exagerezi. Nu stiu in ce context i-ai dat 10 zile nurofen+panadol, posibil sa fi fost prea mare doza. Bineinteles ca medicamentele nu sunt bune date aiurea sau in exces.
Probabil pentru ca eu am vazut copii cu medicatie multa si permanenta , de ani de zile, si ai caror parinti erau bucurosi ca le poate usura suferinta, am alta viziune.
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134107&whichpage=13
Acesti copii iau nurofen sau naproxen perioade lungi, plus altele. In comparatie cu suferinta acestor copii sau a altora, isteria unei mame care da o doza de nurofen copilului ca sa-i amelioreze durerea sau disconfortul si se framanta ca-i distruge stomacul, ficatul, sistemul imunitar etc, mi se pare o furtuna intr-un pahar cu apa. Si ca acei copii nevoiti sa urmeze tratamente indelungate sunt compromisi. Dar pt asta iti trebuie o experienta un pic mai mare decat cea cu propriul copil.
Eu nu pledez pentru medicamente pe post de mic dejun, dar mi se pare ca se exagereaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

eu am ajuns la concluzia ca pruncii se calesc... cu varsta :). in perioada pre-gradinita rar sunt copiii care se imbolnavesc repetat si urat, apoi vine gradinita care eun cosmar pt majoritatea. apoi prin scoala, cl 2-3... cred ca e deja mult mai bine pentru majoritatea, din nou.

eu cred in echilibru si nevoi personale.nu cred ca sunt retete universal valabile si ma gandesc ca daca ai un stil de viata sanatos copiii vor ajunge la um moment dat sa se si "caleasca"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Citat:
Eu zic ca exagerezi.

Eu zic ca nu... http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=169464&SearchTerms=febra,mare
Intr-un final am ajuns pe la nu stiu ce mare profesor care ne-a explicat faza cu nurofenul. Pt ca incepuse sa faca si diaree si sa vomite.

Edit.ps. multumesc si acum Laurei pt sfatul cu hemeopatele. l-am folosit de multe ori si nu stiu cum naiba de data asta am uitat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Care-i faza cu Nurofenul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

experienta mea a constat in doctorul care mi-a tratat copilul cu sfaturi extraordinare: lasa corpul sa isi faca jobul lui.
cum spune si julia, nu trebuie tratat efectul ci cauza, iar in alte tari exista o mare deschidere fata de puterea corpului de a se recupera singur in loc de a lua medicamente, fara a avea nici o legatura cu ratiunile economice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulia_b

Ela, si ai mei au avut o astfel de raceala (de fapt cred ca gripa), febra, apoi dureri de picioare. Ai mei fiind insa mai mari, au fost mai afectati de faptul ca mergeau greu. Si cand mi-au zis aproape plangand, mama, ma DOR picioarele tare,cu tot cu masaj peste masaj, n-am putut sa ma uit la ei si la le spun, bine dragilor, nu-i nimic, lasa ca asa trebuie sa doara ca asa cresteti mari si puternici. Le-am dat nurofen, de vreo 2 doze au avut nevoie pana si-a facut boala de cap. Eu inteleg si sunt de acord cu abordarea mai libera a bolilor banale, dar daca copilul acuza ceva, chiar daca nu are febra, il ajut sa depasesca un episod acut. Durerea nu-i face sistemul imunitar puternic.



durerea nu-i face sistemul mai puternic , dar medicamentele au puterea de a-i face sistemul imunitar mai slab. din ce in ce mai slab.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

De atunci baiatul meu nu a mai racit asa rau...nu a mai primit antibiotic si nici nurofen.
Acum ... nu stiu ce a fost in capul meu...m-am speriat cred...zacea in pat, cu febra...abia mai respira de la muci, ochii ii curgeau...
supozitoarele ...dupa ce ii puneam ii venea sa faca kk si le elimina inainte de a se dizolva...
Da... de fapt eu m-am speriat...si i-am dat tot ce dr noastra (care stiam ca exagereaza cu medicamentele) i-a prescris.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

eu am auzit de 2 cazuri in care bebelusii au murit din cauza frigului, unul imbracat necorespunzator si transportat prin ger, altul a murit dupa botez in timpul iernii.
asadar tot nu stim unde e limita, pana unde sa mergem incat sa o consideram calire si nu inconstienta care poate costa uneori viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Al meu are 12 ani si nu a mai racit serios de vreo 4 ani...
In general nu este un copil infofolit, adica iarna asta, spre exemplu nu a purtat niciodata caciula sau fular, nici sub -10 grade, nici cand a nins, doar gluga, daca era cazul.
El pleaca singur la scoala, asa ca a mai plecat in adidasi atunci cand era zapada afara, sau doar in hanoracul de sport cand afara erau sub 0.
Ce am observat eu ca merge la al meu; cand incepe sa raceasca (ii curge nasul sau este ragusit) ii dau o cura de vitamine (eu folosesc minimartieni), plus Imuno - rezistant (sau ceva din seria Imuno grip http://www.naturashop.ro/imunogrip-stimulator-imunitar-general-p-87.html?gclid=CLyR2cinqbYCFUaN3godgRMA6A ).
In perioada asta iar sunt multi raciti, sper sa sarim si raceala asta.

Mergi la inceput