Cum se calesc copiii?

Cum se calesc copiii? | Autor: Ramonika

Link direct la acest mesaj

aveti experienta in aceasta directie? puteti spune ca v-ati calit copilul? cum se realizeaza calirea corpului si cum stim care e granita intre dorinta de calire si expunerea copilului la riscul de a se imbolnavi?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Sistemul imunitar se intareste de la an la an. Dar de pe la 7 ani, deja nu mai prinde orice raceala.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Ramoniko, era sa zic "in putin ulei de masline" . gluma, da?

ce cred eu ca e ok si nu am observat niciun risc de imbolnavire:
- ne infofolit iarna - nu fular peste gura niciodata, nu caciula groasa la 15 grade, nu imbracat in supermarket-uri cu canadiana, caciula, fular
- niciodata interdictia "nu bea apa din frigider". intotdeauna (inclusiv iarna) apa si suc din frigider, laptele rece (daca vor, normal :)) ), iaurtul la fel. nu mai zic de inghetata.
- niciodata 28 de grade in camera copilului (doar daca e vreun accident cu aerul conditionat vara :) ). iarna maxim 24, vara 21-22 daca se poate si nu dam faliment cu factura de electricitate.
- niciodata inchis aerul conditionat in masina "ca racesc". ba nu racesc deloc.
- niciodata sacosa de medicamente daca le curg mucii sau stranuta de 2 ori. un simptomatic, un paracetamol daca se plang de durere de cap si cam atat.
- niciodata "nu il duc la gradinita luna asta ca sa nu mai raceasca". tot raceste cand se intoarce, daca e sezonul si toti ceilalti au trecut deja de ultima tulpina de virus. o sa o ia si al meu, indiferent cat a stat acasa. asta cel putin in primii 2 ani de gradi, cand iau tot ce prind.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Sport - inot in bazin cu apa rece + munte + mare, ski iarna, plaja vara.... deci ceva obisnuit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Mancare buna (n-am zis multa) si somnicul de-amiaza. Cel putin pana la 6-7ani eu il vad esential.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Sport/miscare/plimbare multa in aer liber indiferent de anotimp, alimentatia corecta, exact ce a zis si Roxanaz vis a vis de imbracat, mersul in colectivitate, buna dispozitie in casa/mediul in care creste, orele de odihna respectate si invatarea organismului sa lupte singur cu boala(atunci cand se poate)..deci nu bombardam copilul cu pastile,pastilute,siropele, decat atunci cand este absolut necesar, si mai ales administrarea antibioticului.
Si eu personal mai adaug si cred cu tarie - cat mai putin TV/PC si cat mai mult pe "maidan"!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Sport mult. Iarna multe piscine sunt deschise iar inotul este foarte bun si nu raceste copilul daca este uscat si imbracat corespunzator. Mult timp in aer liber vara/iarna cu mentiunea ca iarna, skiul si saniuta cat de des, joaca in zapada oricand.

Fructe si legume la greu.

Infofolit putin, atentie mare la semnalele copilului mai ales noaptea: daca se dezveleste mereu e prea cald in camera, pijamaua ori pilota e prea groasa. Solutia nu e sacul de dormit inchis ermetic ci poate, tocmai o pijama sau o pilota mai subtire.

Hainele groase adaptate vremii de afara, nu neaparat calendarului. Daca sunt peste 10 grade, in cazul nostru, caciula nu mai are ce sa caute in dotare, daca incepe vreun vant de primavara, gluga e suficienta.

Eu sunt pentru micile gesturi de fiecare zi, nu pentru vreo solutie miraculoasa ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Eu la imbracat respect o regula simpla: cel mult o haina in plus fata de mine.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

1. niciodata fular.
2. niciodata nu l-am sters pe maini cu servetele umede,ci doar cu o bucata de tifon curata uscata/umzita cu apa.substantele cu care sunt impregnate acele servetele umede distrug flora intestinala, practic distrug segmentul de imunitate de la nivelul tractului digestiv.
curiosilor le racomand sa se stearga pe maini cu acele servetele umede si sa isi bage mana in gura cu frecventa cu care copilasii isi baga manuta in gurita.reactiile vor fi de neuitat.
3. lichidele i le-am dat la inceput la temperatura camerei,apoi am scazut treptat temperatura. acum papa direct din frigider apa,lapte, iaurt.nu a avut niciodata rosu in gat,am avut 5 raceli in 3 ani, din care doar 3 serioase.niciodata bronsilita.nu e vaccinat antigripa sau suplimentar.
4.alaptare cat mai mult.eu am dat pana la 1 an si 10 luni.
5 imunizari facute doar natural:propolisul e excelent.i-am dat miere de la 2 luni,la indicatia medicului. e ok.
chestia cu bacilul botulinic e de comedie:pana la un an face boala,dupa un an nu.inseamna ca adultii nu ar mai face-o deloc.
de fapt se referea la mierea din supermarket superprocesata.
practic indicatia de a nu da miere pana la un an se referea la posibilitatea de a face alergie la miere.
6.camere permananet aerisite.
7.apa de dus,undeva la 35 de grade.
8. evita antibioticele.
eu am trecut pest eultima raceala a lui cu plantusin, sirop de conuri de brad facute de mine, cavit juniro, ceapa multa, usturoi, lamaie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

Citat:
citat din mesajul lui dana vio

Eu la imbracat respect o regula simpla: cel mult o haina in plus fata de mine.

Alexandra Maria
14.12.2007



Sa stii ca asta e discutabil.
Eu de exemplu sunt fff friguroasa, si sunt intotdeauna mai gros imbracata decat e ea.
Eu una, ma iau dupa ce imi zice ea. Cum ii este confortabil, asa o imbrac. Spune daca ii este cald/frig.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Citat:
roxanaz: nu caciula groasa la 15 grade,


Caciula la 15 grade???? noi la 15 grade umblam in tricou!

Noi in casa avem 22 de grade, fie vara, fie iarna.

Mergi la inceput