Cum se calesc copiii?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Citat:
dar TOTI copiii pe care i-am vazut pe strada, inclusiv bebelusi de pana 1 an, in carut, cu gecute groase de iarna dar FARA caciula. Ne-am amuzat ca unii parinti mai purtau caciula, dar copiii nu.


voiau sa-i caleasca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulinio spune:

Cred ca repet ce s-a mai zis.. cum a mers la noi:
- alaptat pana la 10 luni (exclusiv, 6)
- vaccinuri minimale (si de astea am inceput sa ma indoiesc)
- scos afara de foarte mic si tinut muuuuuuulte ore afara, idiferent de vreme, varsta... (in casa era un cosmar sa stai cu el oricum pentru ca se plictisea repede)
- a mers dea busilea luni bune si prin casa si prin parc (si ii gaseam diverse chestii in gura pentru ca erau foarte la indemana -- vorba cuiva, cred ca a luat atunci tot ce putea lua)
- imbracat cam ca mine, sau chiar mai subtire cand a inceput sa mearga pentru ca el alerga foarte mult si se incalzea repede
- medicamente cat mai putine... 37.5 nu e febra, am considerat ceva normal... abia dupa 38.5 incepeam sa dau ceva...
- legume si fructe crude nu ne lipsesc din meniu (ii plac crude, pe cele din mancare le evita si nu insist)
- mers in colectivitate de foarte devreme (1.10 ani)
- lasat cat se poate de liber afara: a mers de-a busilea in parc, catarat, murdarit... nu conta.

Evident, cred ca depinde si de copil, de organismul fiecaruia: cu baiatul n-am avut probleme... cateva raceli usoare pe iarna... 2-3 mai urate in total dar fara spitalizare, o otita si cam astea au fost bolile noastre in 4 ani de zile si aproape 3 de gradi.

Care e reversul: copii care stau acasa, scosi jumate de ora cu trotineta.... "nu alerga ca traspiri", "nu pune mana ca te murdaresti"... "hai acasa ca s-a inourat", "e curent, hai acasa"... si multe din astea... se aud zilnic in parc... alaturi de "nu stiu ce sa-i mai fac, il duc o saptamana la gradi si apoi o saptamana sta acasa" :(

Ne adaptam conditiilor.

Radu-Mamii Andrei (4ni si o luna mare) + 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Calirea se face de la nastere. la noi la maternitate geamurile stau deschise non stop, chiar si iarna. al meu cel mare s-a nascut pe ninsoare si frig, dar in salon statea fara caciulita si cu geamul vesnic deschis. la 2 luni lam scos afara la -17 C. de la 6 luni nu mai poarta caciula decat la mai putin de 5 C.
Treaba u o haina in plus se aplica numai la nou nascuti. iar daca ai haine de calitate si functionale nu ai nevoie decat de 3 straturi, chiar si la -40C.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Eu ma tot minunez de ce spuneti de femeile din Franta si Anglia. Nu e aiurea sa umbli cu piciorul gol in cizme? Eu as avea o senatie nasoala, mai ales cand transpira piciorul. Sau ce, au totipantofii captusiti cu piele si bumbac? Dar si asa, tot transpira. Foarte ciudat. Asta fara sa mai zic ca totusi nu-ti poate fi prea cald iarna fara sosete...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Hai tu JD! Ce calire e asta la nou-nascut cu ferestrele deschise? In maternitatea unde am fost eu transpiram in camasa cu maneca scurta, caloriferele mergeau si era aproape vara
Abia au iesit din burta mamei unde le era cald si bine si le si arati realitatea cruda si rece in care iti e foame, frig si esti singur singurel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Subscriu la aproape tot ce zice paulino...nu de alta,dar eu de mica iarna,am scos-o afara avea 4-5 luni in decembrie,ianuarie si stateam cu ea afara cate doua ore..in brate sau carucior,cand plecam la gradi are doar maieu,maleta si geaca,iar la picioare ciorapi normali si colanti.Umbla desculta prin casa,bea apa rece,mananca inghetata iarna,vara si cel mult au fost niste muci,care au trecut dupa trei zile.Si doua zile a tusit ca a venit colegul ei cu febra si raceala puternica la gradi.Dar cam atat.Nici macar medicamente nu luam,nu e nevoie.Nu vrea manusi,fular foarte greu,caciulita,iarna e un chin,doar la sanie vrea de astea.

SAecretul e sa-i inveti de mici necorcoliti.Cata apa rece si inghetata mananca si nu are niciodata gatu` rosu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Pe cel nascut in ianuarie l-am scos afara la 8 zile si erau vreo -5. Doar daca era viscol nu-l scoteam. Rezultatul e un copil sanatos tun, cu imunitate ridicata, care a racit de cateva ori in 5 ani.
Anul asta am trecut iarna cu amandoi fara nici un muc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Am o prietena in Norvegia care mi-a spus exact ce povesteste JD si alta in nordul Frantei care zice acelasi lucru despre umblatul fara ciorapi iarna.
Fiecare cu obiceiurile proprii, dar nici noi in RO, nu suntem mai breji, unde vezi copii cu fular si caciula la 10 grade si mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Cand eram noi copii, aveam gresie pe jos pe holuri si in bucatarie si inainte de asta, linileum si ciment mozaic. Toata viata cat am stat acasa, m-a stresat maica-mea cu 'ia papuci in picioare, ia ciorapi, macar ciorapi!' si evident ca nu ma incaltam, simteam ca nu pot merge bine pe piatra daca am sosete sau papuci de casa, si mai ales ca nu am aer! Ca insectele care respira prin abdomen, eu aveam nevoie de picioare goale. Nu mai spun ca e crima sa dorm noaptea cu sosete!
Culmea ca niciuna din previziunile alor mei nu s-a implinit vreodata, in 30 si mai mult de ani nu am facut cistita sau vreo infectie urinara sau dureri de ovare, chestii de-astea amenintatoare...
Cu copiii mei...sunt lejera. Ii protezej pana pe la vreo 2 ani, ca nu stiu ei sa-mi spuna daca le e frig sau prea cald. Dupa aceea, au mai liber la tinuta, in functie de cum se simt ei bine, mai ales in casa, dar am iesit si pe-afara imbracati ...foarte atipic.
Fiu-meu de 4 ani foloseste numai bluza de pijama, de exemplu. Iarna-vara, cand vine noaptea, ramane in bluza si chiloti si asa doarme. Il inteleg perfect, imi place sa simt plapuma si sa ma invelesc daca imi trebuie.
Cum ii calesc? Nu prea le dau medicamente, rar au primit anitibiotic, doar la raceli urate cu febra mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Eu am o mare nedumerire. Cand cineva este racit, pe langa febra care poate fi sau nu, mai are dureri de cap, de gat, de urechi, nas infundat, etc..Nurofenul sau paracetamolul (in diversele combinatii si denumiri) au pe langa rolul antitermic si cel antiinflamator si analgezic. Rolul lor, si in general al medicametelor simptomatice este de a imbunatati calitatea vietii (a omului bolnav evident). Farmaciile sunt pline de adulti care cumpara "ceva" de raceala, pt a-i ajuta. Dar pe copii trebuie sa-i lasam sa-i doara capul de ex, doar pt avem un principiu de a nu da medicamente "aiurea". Multi nu spun ce se intampla cu ei. In concluzie, eu nu-mi las copiii sa se "caleasca" cu dureri si disconforturi diverse, si nu, nu-i indop cu paracetamoale.
Ieri la Iasi erau cateva grade, insa batea vantul tare si era un "curent" rece care-ti ingheta capul. Ce-ar fi trebuit sa fac? Sa-i las cu pletele-n vant ca sa fiu cool?

Mergi la inceput