Contractul prenuptial

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Eu zic ca...contractul prenuptzial e la fel ca si vasectomia!

Toata lumea ii recunoaste utilitatea,de facut insa...putzini o fac!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ce asociere...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

Si in Ro mostenirea este bun propriu indiferent cand apare.



Ai dreptate. Confuzia a fost din exprimarea mea.
Am vrut sa exemplific altceva: mostenirea este bun comun in cazul decesului celui care mosteneste. In acest caz, mostenirea intra in masa succesorala, asa cum intra orice bun dobandit in comun.
Dar asta deja altceva.



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde



Nu e chiar asa. E o mica diferenta...
Mostenirea ca intreg 100% a unui cuplu la moartea unuia dintre parteneri se imparte 50% sotului supravietuitor si cate 25% copiilor (luam exp 2 copii). In cazul decesului ambilor soti copiii mostenesc totul sigur. Sau 75% sotul si 25% copilul (cand este doar un copil).
La bunul propriu sotul supravietuitor numai primeste jumatate... el este doar tutorele (administratorul) bunului -ex casa-.
Copiii sunt mostenitorii de drept. In cazul recasatoriei dupa moartea unuia, noul venit nu primeste nimic, sigur. Iar vanzarea bunului nu se poate face nici de catre sotul supravietuitor decat dupa multe drumuri la tribunal (in general si judecatorii o taragane pana la majoratul unuia dintre copii)sau dupa ce fac copiii 18 ani cu acordul scris al acestora.

Stiu un caz cand sotul supravietuitor s-a recasatorit. La moartea acestuia, noua sotie a scoso pe fata raposatului in fatza blocului cu un sifonier si un pat. Si acolo a lasato!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Ce asociere...


O asociere ce reflecta realitatea!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Faptul ca tu ai o opinie nu cred ca se poate transpune in "toata lumea" si nu reflecta realitatea pentru ca nu avem de unde sa stim fiecare cum gandeste si ce decizii doreste sa isi asume.
Raman la opinia mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Mie imi place comparatia destul de pertinenta as putea spune...
Bineinteles ca daca il intreb pe sotul meu nu ar gusta un astfel de umor.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

Mie imi place comparatia destul de pertinenta as putea spune...
Bineinteles ca daca il intreb pe sotul meu nu ar gusta un astfel de umor.



Mami de: baietel & fetita


prin urmare nu toata lumea recunoaste utilitatea, prin urmare comparatia nu e tocmai reusita... e chestie de optiuni personale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Bineintzeles ca e chestie de optziune personala,iar comparatzia(gluma)e pentru cei ce-o pot pricepe.

Incidentza practica a cazurilor de vasectomie,este destul de mica,la fel ca si incidentza practica a cazurilor de contracte matrimoniale.

"legatura"(pun intre ghilimele pentru ca aici era gluma d efapt)este ca toata lumea (ma rog cei implicatzi)considera buna si vasectomia si contractul matrimonial,cei ce ajung s-o faca sunt in procent foarte mic.

Chiar as fi curioasa sa discutam dupa 1 an s avedem numarul contractelor matrimoniale incheiate in Romania.

Contractul matrimonial se incheie in general cind sunt averi d eprotejat,si de-o parte si de alta,sau cind doresti efectiv sa-tzi protejezi sotzia(in cazul falimetului)sau copii.

Consider metode de protectzie eficienta,atit contractul matrimonial cit si vasectomia!Fiecare pe sectorul ei!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Este o afirmatie tendentioasa, personal nu gust gluma fara suparare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

E ok,am intzeles!Nici nu trebuie sa gusti gluma,nu e obligatoriu!

tedentzios nu este ,e doar parerea ta!

Dana

Mergi la inceput