LMA Fluturasi minunati !!! 2011 (48)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Somleac

[teal]Neatza,

Femeia cum se descurca cu ei acasa? Ea nu se plange ca se bat, nu se inteleg?
Cu batatia am mai spus [pedepsiti amandoi, fara sa stai la discutii si trebuie sa gasesti ceva care sa-i afecteze.

Daria- 29.01.1999;Alex - 07.02.2003;Matia - 31.10.2006;Victor -28.03.2008 Ilinca- 18.04.2011




pai simplu, nu se descurca
toata perioada asta ne-am chinuit, tot timpul cu o bunica la noi sau cu vlad in deplasare..bona cu amandoi nu reuseste, e si genul de persoana care se agita, precipita repede si lor atata le trebuie, o iau razna si fac haz de necaz din orice
bunicile in schimb se plang, soacra am aflat ca are un bat facut cu care il ameninta, il tine zice ea sub control macar incearca, il ameninta vrute si nevrute cu paratul la parinti, ca nu-i mai luam aia si ailalta..mama adopta, cel putin incearca, alta metoda, ceea a tinutului preocupat..il implica in activitati care il solicita pe el, ca sa poata fiecare sa se joace linistit si separat..nu tine decat cate putin si pana isi dezlantuie furia si pe ea, ca doar si ea poate fi o pantera si el un tigru.

cu pedeapsa e o enigma pt mine, n-am reusit sa gasesc ceva sa-i doara...statul intr-un "loc"al pedepsei, privarea de anumite obiecte iubite..sunt apa de ploaie fac din orice o joaca, ei se pedepsesc singuri, se duc langa stalpul nostru de pedeapsa si stau suparati si zambesc pe sub mustati..se imita unul pe altul, tipa, se pupa si o iau de la capat..lipsa de tv, jucarii, ceva drag..la fel sunt imuni atata timp cat se au unul pe celalalt, asta e joaca lor..
sa-i tin separati ( mi-a trecut si asta prin cap) iar nu e solutie ca se adapteaza..gasesc ei ce sa faca pe moment si probabil stiu ca e doar temporar si trece, vine momentul cand se provoaca si ciondanesc iar..
d'asta ziceam ca nu stiu cum s-o scot la capat..

dar progresez o zi, pe urma dau inapoi o saptamana..ca racul si eu..
aseara a fost o zi buna, ne-am harjonit si am ras pana la lacrimi prostindu-ne impreuna..
el scotea sunete bebelusesti si eu il imitam..dupa care radeam de ne prapadeam..s-a alaturat si maimuta mica repede si a fost distractie totala..am si cantat si dansat, ne-a tinut iar un recital cu chitara..



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

neata, fetelor!
hai ca sunt si eu mai libera, ieri am avut o zi plina ca am avut o prezentare cu toti clientii si colaboratorii nostrii dar gata, am scapat

alina06 asa imi place cand povestesti de buburuza, parca imi aduc aminte si eu cum era Anastasia mica
cred ca asa este peste tot, al doilea copilas este invatat sa suporte si galagie si tot

ailed ma bucur ca v-ati distrat. ce criza de fiere ai facut? ai probleme cu fierea? de la ce ai facut?

somleac cand zici ca ati fost la biserica...asa imi place de voi trebuie de acum sa facem cumva sa mergem si noi mai des.

cami tii tot postul, asa-i? inainte ce il mai tineam si eu...acum nu stiu de ce nu mai tin. de impartasit vreau neaparat o sa incercam sa tinem si noi macar miercurea si vinerea.
o sa te obisnuiesti si tu la servici, o sa vezi. zilele alea inainte sa incepi sunt mai agitate, parca simti asa ca timpul zboara prea repede si vine ziua cand pleci la servici. dar dupa ce vei incepe, o sa se aranjeze toate lucrurile, cu fetele...

madutza ma bucur ca te simti un pic mai bine cu piciorul. cred ca cu rolele nu-i chiar o alegere buna, fortezi picioarele mult prea tare si mai ales genunghii. mai degraba o alergare ar fi mai buna

yvy ce bine ca Larisa este iar la gradi si este incantata. tu ai grija cu efortul, nu pregati asa multe si nu te speti, mai bine dai comanda si gata. cu burtica mare si mai ales ca ai mai avut si contractii...mai bine stai linistita. vor intelege toti

felicitas deci sunteti pregatite cat de cat si tu si buburuza, asteptam si noi alaturi de tine, sa scoata nasucul afara

miki super ca aveti unda verde la gradi asa sa fie de acum inainte. cu bataia ...nu stiu ce sa te sfatuiesc, cred ca este cam dificil sa gestionezi....aplica si metoda spusa de somleac, pedepseste-i pe amandoi la col cu ei

bb_yasmi voi ce faceti? azi i-ai dus la gradi pe puiuti?

toate mamicile si fluturasii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui Somleac

Lavi, asa pe scurt?

Alina de ce lasi fata sa doarma cu televizorul aprins? Tv-ul emana atatea radiatii, plus culorile foarte puternice care afecteaza ochii chiar si daca nu te uiti la el, copii sub un an nu au voie sa se uite la tV. Stiu ca in unele familii se obisnuieste ca TV -ul sa mearga non stop, nu comentez, dar macar in timpul de odihna protejeaza-ti fetita. Si de ce trebuie sa-i bazgoaie ceva in cap cand doarme? Tu nu te odihnesti in liniste? Asta e conceptie aiurea sa pui copilului TV sau radio ca sa nu se obisnuiasca cu linistea. Bun , asta inseamna sa nu tii liniste in casa, adica sa iti faci treburile , sa umbli de colo-colo, sa vorbesti, sa razi sa canti, dar nu sa lasi niste voci straine sa tulbure somnul copilului tau si mai ales pe posturile astea de muzica care transmit de multe ori mesaje urate si negativiste. Sper ca nu te-am suparat

Daria- 29.01.1999;Alex - 07.02.2003;Matia - 31.10.2006;Victor -28.03.2008 Ilinca- 18.04.2011





perfect adevarat
de ce copii nu se pot odihni in liniste asa cum ne odihnim si noi? eu nu pot dormi in zgomote, pentru un somn bun trebuie liniste. asa trebuie si copiilor. nici eu n-am inteles niciodata chestiile astea. le-am auziot la atata lume...dar nu mi s-a parut bine asa ca niciodata n-am aplicat. copilul sa doarma linistit.

ma bucur ca mama cat sta cu Anastasia nu da drumul la tv deloc, mai dam noi seara cand ne uitam la vreun film. ce atata tv....joaca,citit, desenat... nu tv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Hop si eu!
Fetelor, adevarul e ca nici nu m-am gandit ca i-ar putea dauna. Aveti dreptate, doar ca eu, asa de solicitata si de ocupata mereu, uneori nu-mi mai dau seama de unele chestii. E bine sa ma mai traga cineva de maneca. Asa ca de azi, gata, doarme fara tv! Somleac, ti-am mai zis eu ca mi-ar prinde bine niste cursuri de la tine .

Miki, ma bucur ca ati scapat de problema cu urechile. Ma gandesc ca acum, daca merge la gradi, nu mai are asa de mult timp sa se certe cu surioara . In plus u sunt sigura ca si asta e doar o etapain dezvoltarea lor. Trebuie doar sa gasim noi rabdarea si metoda de a trece de ea . Ideea cu batul soacrei insa imi displace total.

Roxy, tu ziceai ca Anastasia maraie cand trebuie sa plece de la bunica, nu? Si Luca a facut din tataie preferatul lui. Pentru ca tataie ii face toate, dar chiar toate poftele. In plus, cum eu nu pot iesi cu amandoi la plimbare, el iese mai mult cu tataie, asa ca e clar: el e preferatul. Ce sa va zic, sunt cam invidioasa, si uneori chiar ma doare. Poate daca era vorba de tatal meu nu simteam asa... . Dar ma gandesc ca se face mare si Ilinca si o sa putem iesi impreuna, si sa-mi petrec timpul cu amandoi in mod egal. Asa cred...

Serviciu usor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

alina, sa nu fi invidioasa, tu esti mami, dar tataie...e altceva..., eu iti spun din postura unui adult care a avut un tataie pe care l-a iubit cel mai mult, din pacate a plecat la Doamne-Doamne cand eu aveam 6 ani jumate. Si Mari a mea e cu socra-miu cum eram eu cu tataie al meu si din toti adultii eu inteleg relatia lor.
roxy te pup, eu am avut criza de fiere pt ca am obosit si s-a obosit si ficatul si am mancat ceva cu pofta... si uite asa
Somleac , miki, cami, yasmy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Delia, stiu ca ai dreptate . Eu n-am avut asa relatii cu bunicii, erau departe, mergeam rar. Eh, ma apuca si pe mine cateodata asa unele chestii care imi trec repede. Oricum n-am cum sa nu-l apreciez pe tataie pentru care Luca e universul :). Si imi trec toate cand vad cateodata cum se uita Luca la mine si i se citeste dragostea in ochi

Va pup pe toate si serviciu usor maine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

Neatza!
Dau cafeaua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

La multi ani, Diana Emilia! Sa cresti mare sanatoasa si sa ai o viata frumoasa si implinita! Lidia, sa va traiasca printesa si sa va bucure mereu voiam sa te urez pe Fb dar nu stiu ce are Fb in Englezia azi, nu merje... nu stiu daca peste tot au probleme, dar aici nu mi se deschide ...sper ca mai citesti si pe aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lparpala spune:

Neata,

Va poftesc la tort si cafea si tot ce va mai pofteste inimioara!


Multumim Strumph pentru urari si va multumesc si celorlalte care stiu ca va ganditi la noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

neata, fetelor!

La multi ani, Diana, puiut frumos cu codite! sa cresti mare si sanatoasa alaturi de fratiorul tau frumos!mami, sa te bucuri de puiuti, ai 2 minuni!

alina06 daa, Anastasia se miorlaie cand pleaca buni acasa se ataseaza foarte repede de bunici, mai ales ca toata ziua stau cu ei, se joaca....

ailed aha...am inteles

strumphitza ce mai faceti? eu n-am mai reusit sa intru pe fb. ce face Sophia?

merg sa rontai ceva

toate fetele.


Mergi la inceput