LMA Fluturasi minunati !!! 2011 (48)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Catank super tare oul si puisorul. Nu-l strange Ioana de gat pe puisor? Ce anume o lasi pe Ioana sa faca din activitatea asta de ex? Ca ata aia trebuia lipita cu aracet nu? Eu cu Ilinca nu pot sa fac nimic, tot vrea sa faca numai ea si numai cum vrea ea, daca cumva o enervezi iti rastoarna, arunca tot, in loc de ceva placut iese un mare stres. Bravo voua, o sa preiau ideea sa o pun in aplicare cu baietii pentru Pasti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

Fete, eu o am pe Mari cu febra, imi scade pe antitermice pana la 38 in ureche si pe urma creste iar .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

baie cu sare, bagata in pat la transpirat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

somleac- scrisesem si pe fb ptr strumphyActivitatile noastre ce au ca materie prima balonul, au plecat de la o fobie a I fata de baloane... Am avut cateva episoade nu prea placute,(la party) si m-a determinat sa le acord o atentie deosebita... Usor dar sigur, suntem pe drumul cel bun. Adica, accepta sa ne folosim de ele.
A ramas cu temeri in urma aniversarii ei de un an. Am fost nevoita sa le adun. A urmat un alt party, (si nu numai unul)unde am fost invitati, iar gazdele au procedat la fel ...au strans tot, aiurea ptr restul copiilor. I nu se mai oprea din plins. Apoi, am luat actiune! De la simplu la complex. Avem baloane in camera de joaca peste tot, ..daca ea doreste facem si baie cu ele...Am facut si din astea... Acum deja avem experienta, le folosim cu brio in activitatile noastre. Nu am apucat sa mai postez cateva foto cu alte baloane...(pe fb exista)unde pe d-nul balon il incaltam cu papuci, si ii lipim ochi, nas, gura, manusi si alte accesorii la alegere. Faptul ca I accepta ca eu sa umblu cu el e mare lucru ptr noi, ...la cat de speriata era de ele. Si inca mai estedar lucram la asta.
Daca la operatiunea ''cuib ptr pui'' a dorit sa puna mina pe balon, apoi sa ma ajute la ''incurcat ata'', dar am descurcat-o pina la urma..., apoi a observat si a simtit cum este ud si uscat... apoi cum a facut buuummm, ca deh l-am si spart sa-l inlaturam apoi ...si a ras copios(ceea ce inainte se lasa cu urlete), apoi cand am inceptut sa decupez, a dorit ea sa o faca, mi-a luat forfecuta ei de unghii(deloc periculoasa, sub atenta mea supraveghere)si incerca sa faca ce-as fi facut eu. Am lasat-o sa incerce, sa vada daca poate...apoi mi-a cerut ajutor. Mami...''ajut''! Am inceput eu sa decupez, si ea imediat s-a sesizat ca trebuie sa duca la gunoi ceea ce-mi pica mie...resturi. Pina la ultima scama a curatat... A urmat operatiunea lipit fluturasii...cu autocolant, ... avea experienta deja, ptr ca avem lipiti destui si pe geamul usilor de interior...tot de ea. Eu ii arat locul si ea pac. Am facut o pauza, si a urmat o plimbare in aer liber, ...i-am amintit de faptul ca avem nevoie de iarba pentru cuib...ea a cules, ea a tinut-o bine in pumn pana am ajuns in casa, si direct in cuib a aterizat. Puiul il tine nu grija, il mingaie...si daca are intentia sa-l stranga mai tare, puiul tipa..si ii explicam ca face auuuu, auuuu...si imediat lasa minuta mai lejera... Si uite asa a inceput distractia...ba fugea puiul din cuib, ba se rasturna, ba mai sarea iarba din cuib...ca dehhh, avea grija pui-pui sa o scoata cu gherutele. Ii arat cum iarba se transforma in fin...dar la final, tot fin uscat de anul trecut voi pune in el...si cu 2-3 oute de sarbatori
Vreau sa fac mai multe...cadou de iepuras la apropiati

La faza cu ''echipat balonul'' (merg acusi si incarc si aceste foto, sa nu vb in van)se apropia si ora mesei, era usor obosita, dar parca iar isi amintise ca ii este de frica de ele... Ii place f tare sa lipeasca ea elemente de orice fel...ei, acum nu a mai dorit, m-a lasat pe mine, se uita, zimbea pe furis...ar fi lipit si ea...sau nu...daca facea balonul bumm... Din astea, Nu am fortat-o...mai am inca 5 de echipat si am lasat-o pe alta zi...poate va avea alta stare de spirit.

Cert este ca, acesta este motivul, ptr care folosim acum in activ noastre balonul. Aaa are cateva si in buzunare, ..si daca nu are in ziua cu pricina buzunare la pantaloni sau bluza, le baga direct in pantaloni, le adun de la glezne cand o schimb seara

Merg sa incarc si aceste foto cu balonul incaltat
ailedsper ca sunteti bine!Astept vesti bune!
madutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Doamne Catank ce faceai pe net la ora aia? n-ai somn? Pentru a indeparta fobia de spartul baloanelor stiu si eu un joc, dar cred ca se potriveste la copii mai mari. Se lasa pe jos mai multe baloane si se sare pe ele sa se sparga.
Nu stiu dac ai pus poza ca este una pe carr nu se vede nimic.
Sunteti super amandoua

Eu am stat cu Daria la Grey pana la 2. Apoi am dormit impreuna. Pe la 3 s-a trezit Ilinca si am luat-o cu noi in pat. Dimineatza la 8 m-a trezit Alex cu cafeluta la pat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryM85 spune:

BUNA!
Somleac ieri ma uitam la tv si am vazut marsul impotriva avortului si ma gandeam la tine, cum ar fi sa fii acolo ca ex viu cu 5 copii felicitari m_am bucurat sa vad ca chiar ai fost!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Buna dimineata!!! sau ar trebui sa : .. ho ho ho .... Santa`s comming! ca e o vreme afara de zici ca vine Craciunul si nu Pastele!

Somleac, niste biofuel mi-ar trebui mie sa fiu si eu turbo eu nu stiu de unde ai tu atata energie cu 5 copilasi, ca eu cu unu ma simt extenuata azi noapte nu s-a mai trezit Sophia dar chinezoiaca mica de la stanga, are 10 luni , cred ca ii ies dintii, a urlat toata noaptea si nu prea am inchis ochii! saptamanile trecute englezoaica de la dreapta a urla vreo 5 nopti la rand de masele, la fel, 10 luni, vecinele mele sunt nascute la cateva zile distanta anul trecut in iunie, am avut concert vreo 4 luni asta vara, acum iar au reinceput?! dar na, sunt copii, ce sa le faci ? mai acum vreo 2 sapt in urma a venit vecina de la dreapta si ne-a adus o prajitura facuta in casa si o sticla de vin, compensatie cica, pentru tot urlatul noapte de noapte a fiica sii zilele urmatoare o astept si pe chinezoaica glumesc, ei se muta in Singapore, si-au pus casa la vanzare, sa vedem ce vecini ne vin ...deci cu ziceam, niste bio de aia ce ai tu mi-ar trebui si mie

Ailed, nici o dieta drastica, serios, ca am mancat destul si destule, ba am si renuntat la ele de vreo 2 sapt, deci nu stiu de la ce mi-a fost asa rau...bine ca mi-a trecut! cum e Maria? sper sa nu ia si Andra raceala sau ce o fi de are Maria

Roxy, de ce sa le stergi mami pozele? tu acasa chiar nu vrei sa intri deloc pe comp? ii mai arati Anastasiei cate ceva, un joc, un cantecel... nu e chiar ala cu cornite daca o lasi cate putin, ba chiar educativ ,cu limite desigur hai vii la noi la o plimbare prin parcurile astea superbe ? si inca nu ai vazut tot, mai am de umblat, ca-s multe si mi-am propus dupa ce o veni cu adevarat primavara, acum ninge sa mergem sa exploram mai mult, sa luam parcurile la rand

Catank, nu m-am mai urcat pe bicla deloc de prin ianuarie pentru ca toata luna februarie si chiar si in martie m-a durut rau spatele, foarte rau, de abia mergeam pe drum sau prin casa, nu am mai fost asa rau de mult, cred ca din sarcina.. si am spus sa iau o pauza si sa nu imi nenorocesc mai tare spinarea ca mai am nevoie de ea... kilogramele alea plus care s-au depus peste iarna sper sa le dau jos acum in aprilie - mai, odata cu venirea primaverii nu stiu cum, dar trebuie, o sa vad cum fac eu....

Mada, imi pare rau de genunchiul tau nu prea stiu ce ai patit, sunt in urma cu stirile, au fost sapt cand nu am citit pe aici, dar sper sa te ajute fizioterapia si sa scapi de dureri, stiu cat de rele si pacatoase sunt

cami , nu nu sunt insarcinata asta mi-ar lipsi acum ... nu ma simt pregatita, am mai spus eu de multe ori, mai pe la toamna-iarna, mai vreau sa imi revin din oboseala,sa mai creasca piscoata, sa inceapa sa vb mai multe, sa ma inteleaga, sa urce/coboare scarile fara sa mai stau cu frica, acum vreo 2-3 sapt in urma a cazut pe scari de toata frumusetea .... deci, mai asteptam sa treaca timpul nitel. Ametelile si restul de care m-am plans cred ca se datoareaza extenuarii, nedormitului, odihna proasta si putina... astenie de primavara poate, nu stiu... si vederea parca mi-a mai slabit, trebuiesa port ochelari si in casa sa vad sa citesc bine la tv sau sa vad imaginea clar e clar, ma babesc aici pozele cu
Miss piscot


mary, nu te dai cu saniuta? cand o mai tragi in poze pe Anda ?

yasmi, tu pe unde disparusi ca parca nu te-am citit zilele astea ?

anda15, ce faci? cum e burtica? greturile ?? sper ca nu ai parte de asa ceva, sau nu prea rau/des Alex e ok?

Felicitas, eu astept poze cu Anastasia si surioara ei!!

ally, ce faci? esti iar in poarta? ce face sora ta? a nascut? sau nu mai are mult ?

Alina06, curatenie cu 2 copii mici ? nu ai sa vezi! mai asteapta mami, cam pana la 18 ani asa, pana se muta cu iubita/iubitul

yvyana, ce face burti ? tot vanzad burtici si bebici in ultima vreme, asa imi vine si mie un dorrr... dar tre` sa mai astept, ca sunt sigura ca bine si usor nu mi=ar fi , nici in perd sarcinii, nici duoa ce nasc, deci eu va apreciez ca ati avut curaj poze cu Larisa nu ne arati? poate de la gradi ?

na, cam gata polologhia mea, am trancanit destul, ma duc sa hranesc piscotul mofturos mi-a pus parul pe moatze zilele astea, asa copchil mofturos nu am vazut nu stiu altii cum sunt, dar al meu copilas e de o incapatanare de imi ridica tensiunea de aia cred ca am atatea fire albe in cap

O duminica frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Strumphy , macar un an, doi sa mai treaca, sa-i scot in curte. Ma gandesc... si sa fac curatenie. Dar parca vad ca se joaca pana cand se iau la bataie si imi piere cheful de curatenie...

Delia, cum e Maria?

Madutza, te pup . Tot la fel de tare doare? Cata ce face, cum ii e acasa fara tine?

Somleac, la noi nu s-a organizat mars impotriva avortului, ca m-as fi dus. Dar nu a batut vantul, de-ai avut curaj s-o iei pe pitica cu tine? La noi suiera ca-n filmele de groaza...

Va pup fetelor, ma duc la aniversarea nepotelei mele. 15 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Hehe, s-a dat si la Tv marsul nostru? Alina a fost tare frig dar nu a batut vantul si un soare ce a fost ca pur si simplu m-am bronzat.

Strumph ce dor mi-a fost de postarile tale lungi si pe indelete.

Noi am fost la teatru de marionete. A fost super, am prins premiera "Greuceanul". Ilinca a trait la maxim tot spectacolul, striga in cura mare, uite soare, uite luna, uite nenea, la zmeoaice le-a zis "tanti ute" (tanti urate) si l-a sustinut pe Greuceanu in lupta cu zmeul urland din toti rarunchii "leaule". M-am distrat copios. La venire sper casa insa baietii s-au dat in stamba, mi-au facut nervii creti cu urletelelor, si au continuat acasa. Pana n-am urlat si eu mai tare ca ei nu s-au pototlit. Pfuuiii cum stiu sa te scoata din minti si cel mai tare m-a enervat Alex ca e mai mare si el ii racaia pe astia mici. Acum le-am dat time-out, am zis sa stea linistiti in camera lor ca daca nu ma calmez nu le dau sa manance. Pe Ilinca nu am reusit sa o culc de amiaz, cred ca e prea surescitata de spectacol ca vorbeste intr-una

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Ieri la mars am aflat ca o tipa de la biserica unde mergeam eu mai demult are o fetita. Ani multi a asteptat un copil, au si renuntat la idee si la 42 de ani s-a dus la medic pentru ca se simtea rau. Diagnosticul a fost cancer uterin. Cancerul e o micuta superba de 4 luni. Era si ea la mars. Concluzia : inca face Dumnezeu minuni, doar noi sa avem ochii deschisi sa le vedem.

Mergi la inceput