Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (18)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

I-am dat dimi para cu pruna uscata, a mancat f bine. M-am dus sa iau si caise uscate sa le dau tot asa hidratate, cand am citit eticheta, au o groaza de tampenii, conservant si urme de nuci, arahide, gluten, etc... m-am lasat... apoi m-am uitat si la prune - la alea de acasa nu mai aveam eticheta - si au la fel, prostii in ele... nu-i mai dau oricum... acum ma gandeam care o fi mai rele, astea uscate sau cele proaspete, cele proaspete n-au eticheta ca sa vezi ce contin...

La pranz a mancat dovlecel+dovleac, i-a placut, kk nu a facut, mai iese cate o maslinuta dar tare tare. Mai ia cate o gura de ceai de musetel, om vedea ce o fi... i-as da cateva guri de iaurt poate il ajuta la digestie dar i-am dat pruna azi prima data... mai astept cateva zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_loca spune:

Buna fetelor!
La noi ploua si este urat( ploua marunt), dar tot am scos-o pe Irina la plimbare, acum a intrat in casa, i-am dat sa manance si sta cuminte langa mine (deocamdata)...dupa ce trimit mesajul i-o dau sotului ca trebuie sa dau cu aspiratorul si se sperie de zgomotul care-l face..
Olivia, imi pare tare rau ca a facut cea mica alergie la dovlecel...
Stela, ma bucur nespus ca brotacelul Matei este mai bine.
Bob, nici eu nu i-am facut inca nici o analiza Irinei nici de sange, nici control la sold...atat timp cat este bine si ia in greutate se presupune ca este ok...
Multumesc pentru aprecieri fetelor, Irina sta bine in fundulet si nesustinuta, este destul de "batoasa", insa nu se intoarce de pe spate pe burta si invers, nu stiu de ce, poate ca nu vrea, in fine asta e.
Poate mai revin mai tarziu daca mai am timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalu85 spune:

Hello!
Mirabela- eu ii dau lui Mihnea de multicel carnita de pui, ii dau in fiecare zi amestecata cu legumele si doua zile pe saptamana avem galbenus de ou (doar jumatate de galbenus) dar ne-au explicat medicii ca nu se echilibreaza fierul doar din alimentatie si ca toti bebelusii ar trebuii sa ia supliment de fier. Sa stiti ca atunci csnd am descoperit anemia, el nu dadea niciun semn ca ar avea lipsa de fier pt. Ca arata foarte bine si lua foarte bine in greutate...si noi am avut aceeasi nedumerire, nu intelegeam cum el era asa grasunel si avea anemie si ne-au spus pediatrii de la spital ca nici asta nu are legatura cu anemia. La noi vine pediatra o data pe saptamana si chiar in situatia asta nu a fost in stare sa-si dea seama k e anemic.
Eu m-am cam suparat pe pediatra pt ca a omis ff multe lucruri, adica nu are nici o legatura consultul pe care il face ea cu ce consult fac la spital alti pediatrii...acum pe langa pediatra care se ocupa de vaccin si masuratori etc. Eu il duc pe Mihnea la sanador la sefa sectiei de nonatologie care este o dr. De milioane, este omor pt o
progrsmare la ea si vin copii si cu varste de 12 ani.
Fierul se numeste: "ferrum haussman" si ii dau 5-6picaturi/zi, 10 zile/luna.
Am uitat sa spun ca Mihnea are 10 kg si 70 cm.
Multumim lui Dumnezeu ca mananca ff bine, absolut tot ce ii dau, adik vreo 100gr de piure de fructe sau legume uneori papa si 150

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Lalutz, mergeti la Luminita Cobac, nu? Este o tipa extraodinara si noi am fost la ea de cateva ori inainte de a pleca din tara In legatura cu Fe, aici dr nu dau fier si nici nu recomanda sub 6 luni. Am incercat sa ii dau si eu Ferrum Haussman si nu i-a primit din pacate Se constipase grav si il durea f tare burtica.

Apropo de Fe, cand am sunat la Surgery, mi s-a spus ca analizele de sange au fost okay. Wrong! Astazi am primit prin posta o reteta pentru Fe, pentru min 3 luni.

La multi ani boboceilor!

Eu am o durere de cap de nu va vad, s-ar putea sa vina rusii Asa ma durea si inainte... Ouf!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Buna seara, fetelor

Mirabela, imi cer scuze, nu stiu de ce aveam impresia ca lucrezi in vanzari. Dar daca tot lucrezi in productie, da-mi te rog un sfat: mi s-a iritat Ilincuta, de la scutec banuiesc, a facut bubite multe si rosii acum cateva zile inghinal si pe deasupra puticii. Am dat-o cu Baneocin, Bepanthene, crema de galbenele si Pimafucort. Nu cu toate odata, de-a lungul saptamanii. Acum pare ca s-a oprit procesul iritativ, dar este extraordinar de rosie in zona respectiva. Tu ce stii de Pimafucort, sa-i mai dau sau nu? Ca am mai citit si de Nidoflor, Lomexin, Locoid, dar am ramas la Pimafucort ca asta imi recomandase si mie ginecoloaga cand m-am pricopsit dupa nastere cu o iritatie f f urata.

I-am dat azi mandrutei banana si avocado, dar n-a fost un mare succes. Avocado era din ala verde si lunguiet si era prea tare interiorul. L-am zdrobit cu furculita, dar maine cred ca incerc si eu razatoarea pt bb. In schimb s-a mozolit toata si era f incantata.

Gabi, ce frumos spui tu acolo de plimbari si de ocean... Si noi ne gandeam sa emigram in Canada, inainte de a ramane insarcinata cu Ilinca, dar apoi am amanat proiectul. Tu esti plecata de multi ani? Ti-a venit greu acolo? Mi-ar placea sa mai discutam pe tema asta pe privat, daca ai timp si dispozitie, ca si asa nu prea am somn noaptea.

Am fost azi si am facut examenul psihologic pt scoala de soferi, dar nu prea mi-a tihnit, ca ma tot gandeam cum se descurca prietena care ma astepta afara cu Ilinca. Sper ca nu voi fi si la ore tot cu gandul la copii.

Va pup pe toate si va doresc multa sanatate si un somn cat mai bun.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sept.oct2012 spune:

CAPITOL NOU

Mergi la inceput