Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (18)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Mari ei, asa da, mai beau si eu altfel de cafea, ma saturasem doar de a mea, mai ales ca e de Grecia!

Norma eu pun legumele de dimineata in apa putin calduta ca sa iasa mai usor tampeniile in apa si le fierb, eu pun si zeama aia la pasat, practic eu fac supa crema, o soarbe din linguritza, asa-i place lui.

Olivia ma gandesc mai degraba sa nu fie alergie la chimicalele continute de dovlecel decat la el in sine, asta nu prea da alergii. Cand o sa ai o sursa mai buna, poti sa mai incerci cate putin, dar mai incolo. Poate la borcanel. Si al meu e tare constipat, azi i-am dat ceai de musetel indulcit si sper sa faca. Lm papa f bine, acum suge bine si dupa solide.

Azi ii dau para+prune si le blenduiesc cu ceai de musetel, ca tot nu gaseam solutie la ce sa zeama sa-i pun.

Alina ce simpatica e Irina si ce fain spune mama! Un pupic dulce la fetita! Am mancat si eu la soacra ciorba de cartofi cu urzici, o bunatate! O sa iau si eu sa fac, noua ne plac mult. Produsele Ives Roche sunt super bune, imi pare rau ca nu le-am descoperit mai devreme, nu ca le fac reclama, dar eu greu imi gasesc ceva pe plac. Am primit la botez o crema de galbenele care o folosesc la dermatita atopica a lui Mr, este super, trece dupa o sg aplicare. La David am dat milioane pe creme fara rost. Mai am o crema cu musetel, sunt bio cremele, sampon si o crema de corp, toate bune. Mai are si sotul cate ceva si e multumit.

Kytana simpatic Luca cum papa el, succes la diversificare. Somnul ziua e nasol, nici afara nu mai doarme acum ca tre sa vada ce se intampla. Noaptea e ok.

Bob asa a fost la David, dupa divers lua f putin in greutate si tampita de pediatra il tinea la regim, eu de frica obezitatii, ca avem caz in familie, nu-i dadeam fainoase, cereale deloc, ca e gras, acu e slab slab si nici nu are interes la mancare... l-am retinut de la multe... cereale nu-i dai?

Stella of, asa am inceput si noi dupa vaccinul de 4 luni si am tinut-o o luna jumate... nu mai am curaj sa-l mai duc la vaccinul de 6 luni... sanatate multa, sper ca sunteti mai bine.

Ramona stai lini cu vorbitul, nici pe la 1 an nu e de ingrijorat, dar acum... e tarziu pt echo la sold, nici noi nu am facut, trebuia sa merg la spital si am evitat sa merg acolo, pediatra m-a asigurat ca e ok.

Anca felicitari pt dintzuc.

Mira pt alergie e bine sa ai in casa o fiola de calciu gluconic, sa-i dai 5 ml pt alergie, e inofensiv dar e eficient in caz de forta majora. Eu am si antialergic pt ca ai mei au teren alergic si nu ma joc cu astea. Dar trebuie neaparat vb cu dr, eu, desi am 2 copii si ceva experienta, tot timpul intreb dr pt orice medicament ii dau. Alergia poate evolua pana la manifestari respiratorii sau soc anafilactic, mai ales la bebe mici. De asta se dau cantitati mici, sa nu faca forme grave de alergie. Sanatate multa!

Ana multumesc, stiu multe si nu stiu nimic... uneori ma simt si eu neputincioasa in fata problemelor cu copiii, e o meserie tare grea asta de mama... e vorba de experienta ca am trecut prin multe cu David. Toate vom fi asa cu timpul, cu cat acumulam experienta. Abia astept sa vina caldura mai serios si sa ne vedem cu copiii in parc, poate-si face si Mister o prietena. Lucrez in productie de medicam, nu in vanzari. Ilinca poate tusi de la aerul uscat, asa face si Mister.

Gabi asa, mai povesteste de mare, soare, aer curat... ce bine e, macar virtual mai visez si eu... vara asta vreau sa-mi fac concediu si apoi ma duc la serv...

Si eu ma mai gandesc daca sa-i dau ficatel sau nu, am din sursa de tara dar mai vad. Am citit recent cum se fierbe carnea ca sa nu se piarda fierul si vit din ea, cica se pune in apa fierbinte la fiert, astfel face o bariera la suprafata ei si se mentin intacte in interior.

Moama ce mult am scris, dar am salvat in fisier...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Mirabela-si eu pun zeama in care fierb in legumele pasirate, ii tot cresc consistenta zilnic. Voi face si eu la fel cu legumele, le voi pune in apa dimineata, pana le gatesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_83 spune:

Buna,
Multumesc de raspunsuri nu stiu daca a fost alergie de la ficat iar ficatul a fost din pui nostri adica crescuti de noi, azi de dimineata nu a mai avut nimic.
Iar ficat de pui se recomanda din cate stiu la bebelusi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Neatza si de la noi!

Gata, mi-a venit sufletul la loc, raportez un brotac fara febra, n-a facut nici azi noapte, si-mi era frica, ca o sa creasca pe timpul noptii. Dimineata avea 36.6 Ibalgin i-am dat si Stodal pt tuse... cat timp sa i le mai dau? Parca 3 zile trebuie tinut un tratament sau ma insel? (Mirabela, poate stii tu)

Acuma v-am citit si v-am raspuns la toate in gand, acuma sa vad ce-mi aduc aminte

Marikaki, lml lui Raul!

Ramona, sa stii ca nici Matei nu silabiseste, el acuma mai mult bolboroseste, face brrrrr si-i tremura buzitele si a inceput si el sa zica unele consoane.

Gabi, teoria pe care am gasit-o pe net si pe care o credea si mama soacra, e ca se raceste de la baia dupa vaccin. Pediatra mi-a confirmat ca e vorba de un virus luat zilele astea, care s-a suprapus cu vaccinul. Ce ma enerveaza la maxim e ca tre sa stau sa dau eu explicatii, ca de ce vreau domle sa-i fac baie dupa vaccin... Oricum, am zis hai ca nu-i fac pe cap, dar nu puteam sa-l las nespalat ca el face kk zilnic si chiar se murdareste, servetelele nu fac fata, mai ales de cand cu scaunele diversificate. S-apoi cand a facut Matei febra evident ca mama soacra a zis ca-i de la baie, iar eu i-am explicat (ceea ce urasc sa tot fac) ce mi-a zis pediatra, ca baia e inofensiva, iar starea lui e cauzata de un virus, culmea ea fusese racita zilele astea... Si chiar m-a enervat toata faza, sa stau sa ma justific atata... mai ales ca eram praf cu somnu si cu moralu la pamant...

Olivia, chiar, si mie mi-a zis pediatra dupa ce a varsat de la sucul de morcov ca poate ca nu i-au priit substantele din morcov, nu morcovul in sine, sa schimb sursa.

Kytanutz, Luca arata f bine, eu zic ca e ok cu greutatea! Oricum, la cum papa el acolo, se face mare licuriciul!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Stella eu i-as da 3 zile, asa zice si dr meu, apoi mai vezi fctie de starea lui. Pai a luat raceala de la soacra, ea trebuia izolata de copil, nu de la baie, asa sa-i spui si ei. Eu am mai zis, virusii se iau, nu exista raceala fara virus, in baie nu sunt virusi. Ma bucur ca sunteti mai bine, sanatate.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Mirabela, in zilele cat a racit chiar i-am zis sa se fereasca ca tre sa facem vaccinul, si n-a mai stat cu el, ii vorbea de la distanta, cand el era in dormitor si ea pe hol, dar deh, e apartamentul mic Doar ca intr-o dimi a trebuit sa ies eu nitel si atunci a stat in aceeasi camera cu el, ca altfel plange daca nu e nimeni. In rest, eu i-am explicat ca singura modalitate de a raci la baie (inca i-o fac in dormitor in cadita) e daca are cada sau apa virusi :)) Nu ca a inteles, ne-am lamurit, doar urasc eu sa dau explicatii, fix cand tre sa trag de mine obosita sa am grija de matei, atunci tre sa ma mobilizez si cu explicatiile si uneori chiar n-am energie si chef. Mersi de raspuns, vom continua deci pana maine seara, ca sa se faca 3 zile.

Kytanutz, nu-mi vine sa cred ca zic asta, dar Matei doarme bine ziua, adica are un somn intre 8 si 9, apoi intre 11 si 12, apoi intre 2 si 3, apoi pe seara mai mult dormiteaza, desi in ultima vreme isi face un somn de juma de ora pana la 5, s-apoi sta treaz pana la 7 la baita. Si doarme in intervalele astea peste juma de ora, dar niciodata mai mult de o ora. De fapt, Matei doarme mult daca stau sa ma gandesc in 24 de h, doar ca foarte fragmentat... Imi pare rau ca Luca nu prea doarme ziua, sper ca macar noaptea sa-si lege somnul.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Neata,

Gabi, si mie mi s-a parut ciudat sa faca la dovlecel, de asta am banuit altele (uleiul de masaj, banana-cu toate ca mai mancase cu 2 sapt in urma), de aceea i-am dat din nou dovlecel, in ideea ca nu de la el a facut. Cand am vazut bubitele iar mi s-a confirmat.
Cum e cu ochelarii Stefan? Sta cu ei, nu si-i da jos? Oricum trebuie sa arate tare haios! :)) Si in poza de la avatar e un dulce cu palariuta aia.
Am visat si eu cu ochii deschisi cand ai povestit cum v-at plimbat pe faleza, v-ati oprit la Starbucks, malul oceanului si mirosul sarat ...

Marikaki, multumim de tratatie! Sa-ti traiasca Raul!

Noi am facut intotdeauna baie dupa vaccin. Ca de obicei Mayei i-a crescut putin temperatura dupa vaccin (37.8). I-am dat putin Panadol la culcare ca sa fiu linistita peste noapte. S-a culcat la 12 aseara si s-a trezit de 5 ori pana am luat-o langa mine, apoi s-a trezit peste o ora. Nu dau vina pe vaccin, asa doarme ea in ultimul timp.

Mirabela, asa m-am gandit si eu. Prima data a fost dovlecel din Italia, a doua oara zucchini din Spania.
Ca zeama poti incerca suc de morcovi.
Maya a umplut iar azi dimi pampersul. Nu stiu daca o fi tot de la vaccin sau s-o fi reglat.

Stela, si Maya de fiecare data cand a racit (de 4 ori pana acum) a luat raceala de la mine. Nu a racit ea asa...stand in pat, sau facandu-i baie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Buna dimineata,

Alina ce simpatica e Irina si sta binisor in fundulet, Paul nu sta mult se rastoarna destul de repede.

Kytana ce simpatic e Luca la gustare si e tare ingrijit, nu se murdareste deloc. Paul se unge si pe urechi chiar daca ii dau eu cu lingurita, isi baga mana in gura si apoi si-o pune in cap haha.
La mine cade mult par, dupa dus nu mai spun cat ramane pe perie sau in cada, nu as rezolva cu tunsul cu siguranta. In plus, in timpul sarcinii era mult mai stralucitor si mai frumos, acum e ca un maturoi, tzapan si sarmos. Cred si eu, in sarcina luam elevit, acum am luat numai pana a facut Paul 2 luni.

Ramona si eu m-am bucurat de soare si vreme buna dar am inteles ca in week end iar e frig rau si ploua, saptamana viitoare iar e nasol. Off, chiar m-am saturat de vremea asta.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Mira mai bine nu ii dai ficat, mai ales din magazin, e plin de hormoni. Cand avea Ana 6 luni am obs ca avea la un san o intaritura, dr mi-a spus ca e hormonal si mi-a spus sa nu ii dau ficat de pui pana dupa 1 an ca nu e mare pierdere.

Olivia deci inteleg ca i-a trecut Mayei alergia, ma bucur. E ciudat ca face la dovlecel, dar cand apar cei romanesti e posibil sa nu mai ai problema asta cu ea, ca sunt mai sanatosi.

Papulusca si eu ma gandeam uneori ca tu scrii cand noi dormim, (sau ar trebui sa dormim). Ce fain, nu stiam ca exista ochelari de soare pentru bebelusi, doar de curiozitate, cat costa? Nici lui Paul nu-i place in soare, ieri cat m-am plimbat putin cu el la un mom trageam carutul invers ca ii venea soarele in ochi. In oras la noi e jale sa te plimbi,bate vantul tare si e plin de praf pe strazi de la nisipul imprastiat in timpul iernii pentru dezapezire . Sa stii ca ei eu am avut o perioada cand m-am simtit umflata, chiar daca nu mancam mult, iar peste 1 sapt mi-a venit CM

Marikaki trimite niste vreme buna si aici . LML, sa fiti sanatosi . Nu am sperante sa plece foarte repede musafirii, fiind prima oara dupa 1,5 ani cred ca se simt bine cu mine . Mi-ai oferit cafeaua chiar la timp, multam.

Paul e mai bine, nu mai are muci si a dormit bine ultimile doua nopti. E vesel si ii place cel mai mult sa stea in sus sa vada, caraie si maraie in pat sau patut si cum il iau in brate sau il ridic e alt copil, se veseleste pe loc :).

Fug sa o iau pe Daria de la scoala.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Pe unde ati fugit fetelor?

Mergi la inceput