Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (18)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

PATRICBEBE, LML pt Ilaria, prima bobocita care face 7 luni! Ce mai faceti? mai scrie-ne te rog cand ai timp, ce face/papa/spune Ilaria?
LML si pt Vlad de adrianadana.

va las o cana de cafea si-un pahar de suc de ananas , tare-mi mai place!

NORMA, oau, o singura trezire pe noapte! Eu as zice sa nu te concentrezi pe ce NU face, ci pe ce face.

MIRABELA, de mirodenii nu stiu nimic, dar cand afli ceva, spune-ne si noua, si poate pui si link-uri.

ALINA, poate pui iar link-ul la videoclip, sa il vedem.

STELA, ma bucur mult de tot ca Matei evolueaza! O data ce isi da drumul o va tine tot intr-o miscare.

nu mai stiu cine spunea ca da la bebe si zeama in care a fiert morcovul. Am mai citit si aseara in ghidul de Quebec pe care l-am pus pe gmail, ca apa in care a fiert morcovul nu se da pana la 1 an pt ca are prea multi nitriti.

CORINA, ma bucur ca David e mai bine. Aseara ma gandeam la tine cand citeam ghidul; la constipatie ziceau si ca introducerea solidelor prea devreme si in cantitate prea mare duce la constipatie, pt ca organismul lor nu poate sa digere mancarea. Da-i lapte cat de mult, pana la 1 an solidele se introduc doar pt gust, nu pt a-i satura.
Eu cam asta citesc peste tot, si nu am de gand sa-i inlocuiesc vreo masa prea curand. As vrea sa fie natural, sa fie el pregatit, mai ales daca aleg autodiversificarea.
Depinde daca incep serviciul mai devreme, si sa fiu nevoita sa-i inlocuiesc vreo masa.

CARMEN, cum mai e Paul? multa sanatate!

KYTANA, ce mai faci?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Gabi merci de cafea! Eu ma trezesc de dimi cu gandul la cafea, ma pot lipsi de orice dar de cafea, NU.

Corina nu ma gandeam la meniurile care le mancam noi deja, ci adaptate varstei lor, eu oricum pun sare/suc de rosii la sfarsit. Pot sa-i fac si separat dar sa fie cam ce mancam si noi. Sare nu e voie pana la 1 an, insa am citit ca apa contine saruri f multe si aproape ca poate fi periculoasa ca si sarea daca o alegi gresit.

Oana am si eu razatoare din aia, e mai buna ca cea de sticla, dar prunele de ex nu le pot da, cu mixeru ma cam chinui ca trebuie mai mult lichid, desi pases intr-un recipient f ingust.

Carmen eu m-am tuns mai scurt si mi-am luat un sampon de la Ives Roche de castane cu reflexe naturale. Parca nu mai cade asa tare. Vitamine nu vreau sa mai iau ca ma ingras.

Mada nu stiu sa fie un aparat ca sa fie si storcator si mixer. Daca ai de gand sa-i dai sucuri mai mult timp, ia-ti un storcator, daca nu, poti face la inceput din fructe date pe razatoare si apoi storci printr-o bucata de tifon, eu asa am facut la David, acum am sarit peste sucuri. Mixer vertical e cel mai bun, il bagi in orice vas, chiar in cel in care-i dai sa pape.

Gabi si al meu se chinuie cu dintii, are si un tipat nou de jale, mititelul, cand ma gandesc ce rau e sa te doara o masea, cica la ei durerile is mult mai mari, gandeste-te ca tre sa strabata dintii gingiile, ce greu poate fi.

Stella ma bucur ca sunteti mai bine si cu somnul si cu achizitiile. Eu nu i-am facut baie dupa vaccin, in ziua aia am sarit-o. Zona trebuie sa se mentina rece si apa fiind calda de asta nu e ok, se poate inflama mai tare. Tot pe diversificare.ro citisem si eu dar si in alta parte de mirodenii, ideea e ca trebuie introduse separat ca si un aliment nou, mare grija la asta.

Norma daca persista tinutul capului intr-o parte, poate insemna torticolis, intreaba medicul oricum. Si eu am avut impresia ca-l mai tinea asa cand era mai mic dar a trecut.

Fetelor, nu va intreceti cu gluma, ati dat bir cu fugitii? Eu inteleg ca e cald afara dar mai treceti pe si pe aici. Hai, la raport repede ca ma pun pe strigat catalogul si punem nemotivat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Cate ceva despre mirodenii naturale:

http://www.superbebe.ro/articol_1512/condimente_naturaleputin_gust_pentru_sanatate.html

http://www.qbebe.ro/bebelusul/alimentatie/noua_generatie_de_bebelusi%3A_noi_reguli_de_hranire_

http://clubulbebelusilor.ro/articol/380/diversificarea-alimentatiei-sugarului-tabelul-alimentelor.html

Plus linkul pus de Stella.

Daca mai gasesc, mai pun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Ieri i-am dat mazare cu carnitza, am fiert morcov, pastarnac, ceapa doar la fiert, putina mazare ca e aliment nou pt el. I-a placut mult.

Sa va zic ce a facut ieri, statea in fund intre perne si se juca cu niste jucarii, mai nou doar asa ii place, si David isi luase sa pape lapte cu cereale, erau destul de apropiati unul de altul, David se uita la desene si manca... eu pe la bucatarie si tot veneam sa arunc un ochi la ei... cand vin ce sa vad, Fat Frumos se intinsese si-si muia mana in laptele lu fra-su si apoi o sugea... era asa de fericit, desi statea rau intr-o mana se sprijinea dar nu se lasa... ce-i drept si eu ii dau sa guste cand pap cate ceva si i-o fi fost pofta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Buna dimineata,

mi-am notat chestia cu capul sa o intreb pe pediatra; oricum inainte de pediatra mergem la control de shold de 6 luni si il intreb pe medicul respectiv.

Papelusca - din cate stiu nitritii si nitratii se gasesc in panza freatica deci in toate legumele care cresc in pamant. Teoretic in toate supele care le facem; apa de pe morcov e ca o supa, in care treptat adaug si alte legume, nu asa faceti voi supica pentru bebelusi? Va rog sa ma contraziceti daca nu am dreptate ca eu vreau sa fac ce e mai bine pt Andrei.
Merci

O zi perfecta va doresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Neata,

V-am recuperat azi noapte asa ca multe nu mai retin.

Norma, eu legumele i le fac pe sita, la abur, si nu-i dau apa aia. Ii dau doar legumele. Nu pun apa deloc ca cad ca Maya accepta consistenta mai groasa. Musca ea din banana si broccoli, d-apoi un piureu!
Ieri i-am fiert 4 buchetele de broccoli, in ideea sa aiba si ce strivi/arunca pe jos. Sa vedeti ce plangea cand s-au terminat! I-am mai adunat de pe masa si i le-am bagat in gura :))) In alte zile ia 2 guri si gata!
Cand ii fac piureu cu dovlecel iese f apos.
Cred ca are alergie la dovlecel. Am patit la fel ca tine Gabi. Prima data saptamana trecuta si ma gandeam ca o fi de la uleiul de masaj de la kineto. Duminica i-am dat dovlecel si luni avea iar, asa ca ala cred ca e buba!

Stela, ma bucur ca a iesit Matei din salt cu achizitii noi

Noi am facut vaccinul de 6 luni la ora 9.

Parul nu mi-a mai cazut de la 4 luni, nu l-am tuns deloc il am tot lung. Iau zilnic de cand am nascut Calciu si Elevit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

OLivette, dar cand va trebui sa ii dai supica? Cum vei face? Ca tot trebuie sa manance copii si supa si pireuri, nu? Si oricum nitratii sunt in legume nu in apa de la robinet. In morcov, telina si patronjel sunt cei mai multi, dar asta evident in cazul in care sunt cultivati pe sol care contine nitrati.
Am inceput sa iau si eu CalciviD si Elevit. Sper sa nu ma ingras dupa ce am resusit (fara sa fac nimic special, stres si masaj)sa arat mai bine ca inainte de sarcina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Norma, O sa pun legumele cel putin o ora in apa inainte de gatit, apoi le fierb. Dar acum sa-i dau apa aia colorata mi se pare aiurea. Mai degraba o sa-i dau supa crema de legume.

Gabi, si eu auzisem ca unii recomanda banana dupa 8 luni pt ca poate provica alergii de tip latex. Eu i-am dat de la 6 si uite ca mi-a facut alergie la dovlecel! De asta n-am mai auzit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_loca spune:

'Neata!
Linkul cu pricina http://www.facebook.com/photo.php?v=443657909042000
Daca nici acum nu merge nu-l mai pun.
Va citesc si eu din urma si revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_loca spune:

Gata, am recuperat, merci de cafea Mirabela si de suc Papelusca.
Apropo, Papelusca, aseara m-am uitat la filmul "Niagara" cu Marylin Monroe si ma gandeam la tine....
Asa....eu mi-am scurtat parul la inceputul lui martie si de atunci nu mai cade asa de rau...nu stiu daca este o coincidenta sau nu.
Am fost ieri in piata si am luat loboda si leurda. Din loboda vreau sa fac o ciorba si din leurda felul doi.
Acum la 11 i-am dat fructele Irinei si apoi am pus-o in patut la carusel si am reusit intre timp sa spal loboda ca a stat si ea o juma' de ora cuminte. Am vazut ca au aparut si urzicile...data viitaore cand mai ajung la piata iau si d-astea.

Mergi la inceput