Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (18)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

i-am dat para cu pruna, a papat tot si a facut kk in timp ce papa, dar greeeuuuu...se cremea, se rosea tot la fata, cu chiu cu vai a facut... o boaba de mazare!!!...tot asa face de 2 zile, doar mazare si nuci, a trecut ziua aia cu 5 kk..o sa-ncep sa-i dau mai multa apa, ceai? voi aveti canita cu cioc?
stella felicitari pentru progresele lui matei!..super dieta ta!..n-ai una cu pizza seara?
lalu imi pare bine sa te vad!
gabi felicitari pentru prima papica..
mirabela multu' de cafea si explicatii

iar plange nu vrea decat in brate, sta in fundic, dar din cauza pozitiei tot ragaie si-i vine mancare inapoi, de-abia l-am schimbat..
pupici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Corina vezi sa nu-i dai prea multa mancare, de asta nu mai vrea lapte. Normal la 7 luni ar trebui diversificata complet masa de pranz, din cate vad eu David papa mai multe, si fructe si legume, parca si cantitati mari din cate imi amintesc... si e si mai micut... nu cred ca mai are loc de lapte.

Olivia nici eu nu stiu ceva documentat legat de apa dar dupa mine problema ar fi ca isi umplu stomacelul lor mic si n-ar mai manca sau bea laptic. Altfel nu cred ca ar strica. De ex. azi a mancat fructe (vreo 50 ml), apoi a papat ambii sani si a supt nu gluma, apoi a vazut cana cu ceai si a cerut, s-a intins spre ea, i-am dat si a baut destul de mult 30-40 ml. El se distreaza cand bea apa, rade si inghite cu placere. I-am dat fara probleme cat a vrut el, mancase si bause si lapte. Asta ca nu are nevoie eu n-o cred, atata vreme cat papa si altceva i se face sete, nu e ca laptele. Al meu bea dupa fiecare masa cateva guri de apa, ii e sete, altfel n-ar bea cand ii dau. Sanul nu-l vrea tot timpul dupa masa dar apa da.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Am citit si eu acum ca consumul excesiv de apa poate duce la scaderea sodiului si atunci apar probleme. Insa e vb de consum excesiv de apa, spunea cineva chiar de 400 ml apa/zi. Ma mai gandesc si ce fel de apa, adica cu ce continut de minerale care ar putea creste in corp si solicita rinichii, dar vb tot de consum excesiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_loca spune:

'Neata mamici!
Corinuka, eu am canita cu cioc de la Nuk, am luat-o din Carrefour (45 de lei parca). De aproximativ o luna o folosesc, nu ii dau apa, ci doar ceai de tei cu anason seara, cam 50-100 ml sa doarma mai bine si pentru burtica. Are si manere dar nu prea a invatat sa bea singurica pentru ca este grea (cand are mai mult ceai in ea) si nu o poate ridica sa bea, iar daca ii pun putin ceai, la fel nu o ridica suficient si trage aer.
Azi la 11 i-am dat banana cu avocado, bineinteles ca nu i-a placut, a mancat cu chiu cu vai cateva lingurite pline sa spun asa cu aproximatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_loca spune:

Anca, a mea are ochii albastru inchis spre gri, ii are asa de cand s-a nascut, mama si socrul meu ii au albastrii, eu verzi, sotul caprui, deci nu stiu cum vor ramane pana la urma, asta e ultima mea grija, noi sa fim sanatosi. Tata zice "Uite ce ochii misto are asta mica, daca ii raman asa sa vezi ce gagica se face"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_loca spune:

Papelusca, felicitari pentru prima papica.
Multumesc pentru smoothie, sunt preferatele mele, beau dimineta pe stomacul gol, si le mai bag si cateva fructe goji, si seminte de susan sau in. Sotului nu-i plac deloc, zice ca eu sunt "smoothie".
Mirabela, mi-a spus pediatra ca pot sa-i bag carnita de pui sau curcan, cica de preferat gaina, nu pui, pentru ca este mai bun pentru ei, mi-a zis si de ce, dar am uitat. Cum se face se baga la congelat pieptul de pui fiert sau nefiert? Eu sincer pana acum credeam ca nefiert si portionat...lumineaza-ma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Alina cred ca cel mai bine ar fi sa pui crud la congelator si sa fierbi atunci, insa eu am fiert tot pieptul si l-am pus asa bucatele cat pt o masa ca sa nu stau sa fierb in fiecare zi cate un botz de carne, oricum carnea se fierbe separat, nu in supa. Nu stiu care ar fi diferenta practic... tot congelare e...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Am facut azi biscuiti de mei cu mar, fara gluten, meiul nu are. Au iesit fff buni si moi, vreau sa-i dau sa molfaie la masa noastra de seara care e singura din zi cu totii. Am mai facut si cu banane dar au iesit tari. O sa incerc si cu dovleac/para pt a-i indulci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Lalu, bine ai revenit!!! Zi-ne de Mihnea!
Alina, m-ai amuzat ca ti-ai cumparat vitamine si gogosi cu Nutrlla. Cred ca alea au facut cel mai bine la psihic :))
Mi-am adus aminte si noi trosnitul degetelor, asa facem si noi la imbracatul dupa baie: unu ii face zgomot cu degetele si ea se uita fermecata si celalalt o imbraca. Acum mai nou o dau si cu Bioderma dupa baie ca are cateva pete aspre (am inteles ca ar fi dermatita atopica), asa ca va dati seama distractie. Aseara am pacalit-o cu un cantec inventat care suna asa: ta-ta-ta-ta-ta-ta, fata ciocolata, ciocolata lata, ta-ta-ta-ta-ta :)))

Gabi, nu mai exista Leana si Costel.

Stellutz, si eu ii puneam inainte dupa baie un fes in varful capului, pana i se usca parul. De vreo 3 luni nu-i mai pun, o sterg bine cu proposul, se usuca si cand o pun sa suga se uda iar de la transpiratie. O mai sterg o data si gata!

Alina, daca marsupiul este din cel ergonomic, cum e Manduca, in care bb sta cu picioarele in M si tu ai bretele pe umeri si banda lata la mijloc, n-ar trebui sa simti durere, doar daca nu l-ai pus bine. Daca e din cel in care copilul sta agatat ca in suspensor si tu ai doar bretele pe umeri, gen "minunatul" Chicco, atunci schimba-l ca nu e ok nici pt bb sa stea in pozitia aia, nici pt tine.

Mirabela, David e maxim ca intotdeauna. Asa patesc si eu cu nepotu meu. Mi se parea ca isi cam trage nasul si i-am zis sa nu o mai ia pe Maya in brate. Peste 5 min il vad cu ea in brate, il intreb ce i-am zis eu si el: pai nu, ca o tin la distanta cu bratele intinse...

Corina, Maya se joaca fie in fund, ca a inceput sa stea bine, fie pe burta. Cand sta pe burta se pune cu gura pe ele si le molfaie.

Eu i-am luat canuta de la Primii Pasi cu cioc moale de silicon (era si din aia cu cioc tare de plastic), a fost ieftina, 10-15 lei, nu mai stiu exact, dar nu o intereseaza, vrea din pahar sau din sticla sa bea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Salutare si un weekend perfect!

Mirabela, si eu vreau reteta la biscuiti. Merci.

Azi i-am fiert un morcov in apa si i-am dat apa de pe el, a mancat 6 lingurite apoi a intors capul ca nu mai vrea. E ok pt inceput. Continuam maine, sper cu mai multe lingurite. Luni adaug patrunjel la morcov.

Eu am fost la ecograf si totul e ok; am repetat analizele de sange si au crescut leucocitele dupa Vitamax dar tot nu sunt in intervalul bun. Mi-a recomandat 2 luni de Elevit si CalciviD.

Mergi la inceput