PAPA NOU.....

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

Mie nu imi place, e mult prea batran la anii astia, plus contra avort, contra homosexuali, contra transexuali, suntem in 2013 daca nu a auzit. Nu poti chiar asa sa ignori toate astea in ziua de astazi, sper macar sa fie ferm si contra incestului.

Marina



Nici mie nu-mi place. Pare un om rece.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Marina, nici o religie nu e pro avort, pro homosexualitate, pro transexualitate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

HABEMUS PAPAM!

sa dea Dumnezeu sa se ridice la inaltimea slujirii la care a fost chemat!

este iezuit si mie imi plac iezuitii.

marina, ce religie ingaduie crima,adica avortul?
sincer.
putem fi si in 2050,tot asa va fi.nicio religie nu va ingadui ceva impotriva vietii.............
transexualii,cel putin pana acum, sunt persoane care au deviante comportamentale, cea sexuala adica.nu poti psune ca un barbat imbracat in femeie e ceva normal.si nici s aingadui asta,insa fata de acel om trebuie sa manifesti intelegere si sa il ajuti.
e clar ca,pe undeva,a re o problema pe care,daca iti solicita ajutorul,e bine sa il dai,fara a-l judeca.

daca tu ai avea un baietel cum ti s-ar parea perspectiva de a veni acasa costumat in femeie si machiat sau cu sotia lui, un el?
nu judec,spun doar ca aceste comportamente sunt nefiresti si nicio religie din lume ,indiferent de secol, nu le va incuraja.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

este o alegere fantastic de buna! se spune ca Sfantul Spirit ii ghideaza pe cardinali - i-a ghidat spre cineva cu charisma.
Piata a amutit in soc la aflarea vestii - toata lumea se astepta la Angelo Scola. dar dupa emotia initiala - cand si Sfantul Parinte a parut paralizat de emotie - a inceput fantastic de aproape, cu o gluma... nu s-a mai intalnit asa ceva! E un vorbitor natural si datorita formatiei sale de Iezuit sunt sigura ca va fi aproape de credinciosi in alta maniera. Papa Razzi era... mai scolastic, se adresa unui anumit segment. Papa Francisc nu a ales degeaba acest nume.
Sper sa aiba un Pontificat lung si plin de lucruri bune pentru credinciosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Toata charisma din lume si toate discursurile de limba de lemn nu inlocuiesc faptele unui om, ori azi presa olandeza si ziarele online nu scriu decat de legatura lui foarte apropiata cu Jorge Videla, fostul dictator argentinian din timpul Razboiului Murdar, cand au fost omorati peste 30.000 de oameni ce s eopuneau regimului.

Plus au poze de-a dreptul meseriase, cum papa asta nou ii dadea "painica" acea dictatorului .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Parerea generale este buna, este un papa foarte deschis si comunicativ. Nu stiu ce are in trecut, probabil ca oamenii se pot schimba.
Dar...nu pot gasi si astia un papa mai tinerel? Peste vreo 10 ani iar se pregatesc de algeri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

saskia, parerea ta despre persoana noului Papa nu o arunca si asupra religiei.painica aceea de care vb tu,pentru unii dintre noi este Trupul si Sangele Mantuitorului si da, dupa spovada toti au dreptul a se cumineca, dreptii si criminalii.dar dupa spovada si parerea de rau,alaturi de hotararea de a nu mai persevera in rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Citat:
citat din mesajul lui histamina

saskia, parerea ta despre persoana noului Papa nu o arunca si asupra religiei.painica aceea de care vb tu,pentru unii dintre noi este Trupul si Sangele Mantuitorului si da, dupa spovada toti au dreptul a se cumineca, dreptii si criminalii.dar dupa spovada si parerea de rau,alaturi de hotararea de a nu mai persevera in rau.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167651&nm=Sebastian-Minunea-mea


N-am spus-o cu ironie, numai ca nu stiu cum se cheama acea painica.

Cat despre crima, probabil ca asa il iarta si mamele celor diparuti si omorati in timpul regimului Videla pe noul papa.

Dar ideea este: religia catolica accepta d-astia patati in fruntea ei, ca stiu ca atunci cand se scrie despre popii nostri ca l-au slujit pe Ceausescu sau Securitate toata lumea se basica.
Acum vad ca nu va deranjeaza, dar probabil nu stiti cu ce se ocupa Jorge Videla. Va spun eu, ii oprima, uneori arunca din avion p-aia care nu se supuneau regimului lui dictatorial.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

Mie nu imi place, e mult prea batran la anii astia, plus contra avort, contra homosexuali, contra transexuali, suntem in 2013 daca nu a auzit. Nu poti chiar asa sa ignori toate astea in ziua de astazi, sper macar sa fie ferm si contra incestului.

Marina



Sau macar sa fie ferm si contra pedofiliei practicate in sanul bisericii catolice, si sa-i pedepseasca pe cei vinovati. Asa cum e ocupata la ora actuala justitia din tarile unde s-au deschis procese contra lor.

Adica sa lase la o parte ipocrizia, ca eu nu cred ca Isus a fost de acord cu asemenea practici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

Mie nu imi place, e mult prea batran la anii astia, plus contra avort, contra homosexuali, contra transexuali, suntem in 2013 daca nu a auzit. Nu poti chiar asa sa ignori toate astea in ziua de astazi, sper macar sa fie ferm si contra incestului.

Marina


nu le ignora, e contra lor

Mergi la inceput