FIV Turcia - 6

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Hatice spune:

turqoise am uitat sa te intreb..ti-au explicat pentru ce a fost nevoie de congelarea primei probe a sotului tau?
pana la urma ai platit cu 1000 euro mai mult?
multumesc

toate cadanele si sultanele mame.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dellya86 spune:

pt toate fetele

Turqoise felicitari graviduto, acum relaxare multa

Hatice as vrea si eu sa merg in septembrie, dar nu stiu daca strang bani pana atunci

Bebel dar nu e mai scump in partea europeana? Asa am auzit? Si pana la clinica ajungi usor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hatice spune:

dellya86 m-as bucura sa reusiti sa adunati banutii necesari.
Eu si sotul meu ne-am facut fiecare cate un card de credit pentru orice situatie.E o varianta, te poti gandi la ea.

integul harem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vreau_bebel spune:

Dellya dimpotriva partea europeana este mult mai ieftina. Cat despre drumul pana la clinica este o placere. Noi am fost cazati in apropierea portului si tot ce aveam de facut era o plimbare (de 30 min) frumoasa pe Bosfor cu vaporul pana pe partea asiatica (Kadikoy) dupa care eram asteptati de masina clinicii si in 7-8 min eram pe capul lui Tayfun Oricum mai mult de 6-7 drumuri nu vei avea la clinica.
Si eu as fi vret in septembrie insa cazarile sunt foarte scumpe atunci, asa ca vom merge in iul-aug chiar daca vor fi temperaturi f f ridicate.
Doamne ajuta sa se prinda din nou, iar de data asta sa fie un embrion viabil!
Turqoise abia te asteptam cu beta mare graviduto.
Ciuripica se pare ca vom avea timp sa stam mai mult de vorba de data asta
Pana atunci tre sa mi fac anticoagulantul lupic, sa-mi pun la punct dantura si sa fac o cura de laptisor de matca, am citit ca ajuta la imbunatatirea calitatii si numarului ovocitelor.


-------------------------------------------
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue (Carl Sandburg)
DOAMNE AJUTA-NE!
FIV 2 - februarie 2013 Dr. Tayfun Istanbul-Acibadem -ou clar
DOAMNE AJUTA-NE!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hatice spune:

vreau_bebel ajuta-ma sa inteleg: analiza asa se numeste "d dimeri"?
factorul XIII nu am facut, anticoagulant lupic da, era bine.
Homocisteina are legatura cu MTHFR-ul si eu cum am
MUTATIA 677 C>T IN GENA MTHFR IN STARE HETEROZIGOTA
MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR STARE HETEROZIGOTA
voi lua acid folic 5 mg.
mesi mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vreau_bebel spune:

Hatice

D-dimeri 39 Lei
Informatii generale si recomandari
In cursul procesului de degradare a cheagului de fibrina sub influenta plasminei sunt generate fragmente ce contin D-dimeri. D-dimerii sunt astfel considerati un marker al starii de hipercoagulabilitate si al fibrinolizei endogene, niveluri crescute fiind inregistrate la pacientii afectati de tromboze1;4.
D-dimerii sunt mai specifici pentru fibrinoliza decat produsii de degradare ai fibrinei care detecteaza de asemenea si produsii proteolizei directe a fibronogenului (fibrinogenoliza).
Info sunt luate de pe site ul Synevo



-------------------------------------------
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue (Carl Sandburg)
DOAMNE AJUTA-NE!
FIV 2 - februarie 2013 Dr. Tayfun Istanbul-Acibadem -ou clar
DOAMNE AJUTA-NE!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hatice spune:

vreau_bebel multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

hatice daca ai MTHFR inseamna ca organismul nu metabolizeaza acidul folic, asa ca in cazul tau cel mai indicat este acidul folic in forma naturala, Metafolin. Se gaseste in Femibion, de ex, dar exista si il alte med. Daca vrei sa iei Femibion, trebuie intai sa stii cum stai cu tiroida, pt ca varianta care se gaseste la noi contine Iod. In germania, Austria insa se gaseste si varianta fara iod.
In organism, acidul folic este metabolizat īn forma sa biologic activa, si anume folatul. Metafolin® este forma naturala activa a folatului care exista īn organism. De aceea, Metafolin® este disponibil in mod direct la nivelul organismului, fiind mai bine metabolizat decat acidul folic.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hatice spune:

QiaoBing multumesc!
da, intr-adevar trebuie sa fac TSH-ul inainte de a lua femibion.
In noiembrie, la ultimul fiv, Dr Albu imi recomnda Femibion desi nu ma testase pt TSH, dar eu cumparasem deja elevit (asa stiam de fiv 1) si a zis ca e bun.
TSH-ul se face in in ziua 3? asa am citit.
Multumesc

intregul harem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

hatice Albu avea inca din 2010 cand am ajuns eu la el pe lista de investigatii, la hormonalele de z3 si analizele de tiroida (TSH, F4, ATPO) si pe vremea aia recomanda Elevit. El a fost primul dr care s-a luat de TSH-ul meu pravalit si m- atrimis la endocrinolog. Aveam analizele de peste jumatate de an si mai trecusem pe la cativa dr fara sa zica nimeni nimic. La Femibion am ajuns urmare a vizitei la Fundeni.
Oricum, e bine sa iti analizezi si tiroida inainte de FIV, probleme cu ea pot duce la esec sau probleme in sarcina.

Mergi la inceput