FIV Turcia - 6

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Daca are cineva nevoie de Progynex in tara fiind (ca in Tr. e oricum ieftin si la indemana de cumparat) mai am de donat. la fel si celestone.
Ma bucur ca s-au adunat fete multe care vor sa mearga in Tr, si le doresc tuturor sa isi vada visul implinit. Eu ce va pot spune e sa aveti incredere, si pe cat se poate sa comunicati mereu cu ei, ca ei mai sar una alta.
Lore si pe tine si pe ochioasa mica, felicitari pentru pastorirea topicului !
Tamys, pentru tine speciali, inspiratia mea !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei78 spune:

Multumim Ralu si pupicei pentru gemenasii tai frumosi!
Nanne,sper ca sunteti bine!
Carla,asta am si vrut sa evidentiez ,faptul ca se poate si cu costuri reduse la turci.Tu mai ai totusi o sansa la Sibiu,gandeste pozitiv caci poate nu mai e nevoie de un nou FIV.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_cluj spune:

Ralu
Lorelei multumesc pentru incurajari. Obiectiv stiu ca sunt mici sansele, dar eu ma straduiesc sa le imbunatatesc pe cat pot: iau Medrol si dupa transfer o sa fac Diphereline 0.1 dupa modelul Acibadem
Astea toate de capul meu


PAI-1: 4G/5G-heterozigot + MTHFR A1298C-heterozigot, 7 IA nereusite, nici o sarcina, FIV1 la Polisano Sibiu - tratament oprit din cauza raspunsului slab, urmeaza FIV2 tot la Polisano - nereusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Lore
Carla, poti incerca, dar sa ai grija cu medrolul, eu am fost norocoasa ca nu am avut niciun efect secundar, dar tot mai citisem ca puteau sa fie destule. Oricum, e sansa ta si acest fet, oricat de mica sau mare, incredere trebuie sa ai.
principiul meu ... spera intotdeauna la ce-i mai bun, dar fii pregatit si pentru ce-i mai rau, asa, ca sa nu cad de sus de tot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_cluj spune:

Ralu si eu stiu de efectele secundare ale Medrolului, sper sa fiu si eu norocoasa sa nu le am. Iau doar 8mg apoi dupa transfer cresc la 16, nu e asa o doza mare.
Atitudinea exact asa o am, cum ai descris-o tu, deci e ok


PAI-1: 4G/5G-heterozigot + MTHFR A1298C-heterozigot, 7 IA nereusite, nici o sarcina, FIV1 la Polisano Sibiu - tratament oprit din cauza raspunsului slab, FIV2 tot la Polisano - nereusit, urmeaza FET cu embrionul ramas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hatice spune:

turqoise ce mai faci? ce ai mai vizitat?
Mult noroc in continuare.

toate turcoaicele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle_S spune:

Multumim Ralu. Da, eu sunt interesata de Progynex.
Iti trimit PM.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vreau_bebel spune:

Buna fetelor!
Am fost azi la dr. Bohaltea de la Medlife si se pare ca este sacul embionar este gol, adica sarcina cu ou clar. Aveti idee care ar putea fi cauza unui astfel de diagnostic?
Mi-a dat un tratament cu calciu gluconic si artrotec(coaja) ca sa-l elimin, apoi imi face o eco si daca nu s-a curatat bine, tre sa ma chiureteze.
Problema e ca am fost atat de nauca incat nici nu am intrebat sau nu am retinut, calciu ala gluconic care e la fiola s-o injecta sau s-o lua pe cale bucala?
Va rog sa nu ma compatimiti, chiar nu-mi face bine!
Stiti cumva daca Acibademul acorda vreo reducere la a 2 procedura?

-------------------------------------------
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue (Carl Sandburg)
DOAMNE AJUTA-NE!
FIV 2 - cel norocos - februarie 2013 Dr. Tayfun Istanbul - Acibadem - MARTISORUL MEU
DOAMNE AJUTA-NE!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

Ooooooffff, bebel
Cauza este destul de simpla: in sarcina cu ou clar, se dezvolta sacul embrionar si placenta, dar nu se dezvolta embrionul; simptomele sunt identice ca la o sarcina normala, placenta secreta hcg, se pozitiveaza testele de sange, dar, embrionul nu se dezvolta, deci, nu exista o sarcina viabila; pt o sarcina viabila, este crucial ca embrionul, la 5 zile dupa fecundare (fie in laborator la ET cu blasto, fie intrauterin la ET de ziua 3) sa faca tranzitia spre blastocist, creandu-se in interiorul sau o acumulare de masa celulalara interna (ICM -Inner Cell Mass), care va deveni, in timp, fatul. Aglomerarea de celule aproape de invelisul embrionar, va forma placenta. Daca celule interne (ICM) se degradeaza sau mor in timp, embrionul ramane gol si sarcina devine una cu ou clar.

Daca mai ai embrioni congelati, nu trebuie sa mai faci decat FET, nu un nou FIV, ceea ce, in mod normal, e incomparabil mai ieftin iar la Istanbul nu trebuie sa mergi decat pt ET. Toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaradia spune:

Bebel, se poate administra si i.v (intravenos) si i.m (intramuscular) si per os (calea orala).
Dar ai grija cu gluconatul de calciu.
Injectarea i.v. impune multa prudenta, din cauza faptului ca, cresterea brusca a calcemiei poate produce deprimarea cordului.
Poti face abcese la locul injectiei i.m.
Daca agreezi gustul poti sa-l bei.

Bafta multa si Doamne Ajuta!


Mergi la inceput