Nu avem bani?

Nu avem bani? | Autor: gabidaniela

Link direct la acest mesaj

Mi se pare de domeniul fantasticului

1. Noul pavilion al Spitalului Bagdasar, nefolosit pentru ca nu are paturi. Unitatea cere 5 milioane de euro (http://goo.gl/PgXsY)

2. Oprescu se tine de cuvânt: da 6,5 milioane € pentru catedrala mantuirii neamului si 47 de biserici (http://goo.gl/s6SHk)

Ca tot se stie situatia spitalelor, este peste puterea mea de intelegere si de acceptare faptul ca se finanteaza biserici in detrimentul unor investitii vitale

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

nici eu nu am sa pot sa inteleg niciodata cum investesti in biserici milioane de euro, cand nu sunt scoli, spitale etc... biserici sunt la fiecare colt de strada, in schimb oamenii duc lipsa de alte lucruri mult mai importante. degeaba te rogi intr-o catedrala poleita cu aur, daca mori pe holurile spitalelor din cauza lipsei de medicamente, aparatura etc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipcipcip spune:

Foarte multe lucruri care se intampla in Ro sunt de domeniul fantasticului. Dar lumea inghite si tace

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Banii nu se risipesc, tot in slujba cetateanului sunt investiti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

De soselele alea care au plecat din puncte diferite si trebuiau sa se intalneasca la mijloc, dar, dintr-o eroare de proiectare, au iesit la 11 km distanta (se termina soselele bursc, in padure, probabil pt ca cica pt a le uni mai trebuie asfaltati 11 km de drum forestier) ati auzit? Cica ambele lucrari au fost facute de aceeasi firma , stiau f, bine ce fac (sau erau idoti cu diploma?!). O parte din banii pt sosele trebuiau sa vina din fonduri europene. Dar pt ca au intarziat si au renegociat de 'tz' ori, nu mai vad nici un ban, totul urmand a fi suportat de bugetul de stat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Banii nu se risipesc, tot in slujba cetateanului sunt investiti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Nu cred ca e cineva care intelege , nici cei care le aproba nu inteleg.

Daca facem si noi o petitie ceva, oare ne baga cineva in seama ? Sa redirectionam banii aia de catedrala intr-un spital ??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabidaniela spune:

cred ca incep sa am o problema personala cu toata treaba asta cu biserica: pai impozite pe profit nu, ajutoare saraci nu, sau nu vizibil, salarii de la stat da, taxe pe obiceiurile crestinesti da (mai nou in marinimia lor cica nu o sa le mai perceapa si de la cei saraci), nspe mii de lacase (eu am unul si pe straduta mea neasfaltata dintr-o zona ultracentrala a sibiului), averi peste averi (cred ca nu exagerez cand zic ca majoritatea cladirilor vechi in care isi au sediile unele instutii sunt inchiriate de la biserica). Mai si vin din usa in usa sa ceara 'taxa anuala'.

daca ar fi dupa mine, sa se autofinanteze. sa se descurce cu contributiile oamenilor religiosi. mie mi se pare inumana situatia de acum, nu degeaba se spune ca biserica a ajuns un SRL, si inca unul foarte profitabil, din moment de nici impozite nu plateste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

c-un picior in groapa,dar cu suflet-un rai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Cred ca politica fiscala si fiscalitatea ar trebui sa se aplice absolut egal pentru toti indiferent de activitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

marius,de acord cu tine.

faceti fratilor o petitie.
eu sunt bucuresteanca, sunt catolica, de ce sa dau bani la catedrala mantuirii neamului?
si stiu ortodocsi care gandesc ca mine.multi.
ortodoxia este circumscrisa bisericilor mici,totul, arhitectura, iconografia sunt in aceasta directie de 1000 de ani. marile catedrala sunt specifice catolicsmului.
nu e de bine sau de rau,pur si spimplu sunt discursuri spirituale concretizate in structuri arhitectonice diferite.
exista o bogatie spirituala, semnatica mult mai mare la Voronet decat in domul din Koln.parerea mea.

Mergi la inceput