Anglia 2014 - demontarea oficiala a speculatiilor

Anglia 2014 - demontarea oficiala a speculatiilor | Autor: marius

Link direct la acest mesaj

David Lidington, ministrul britanic pentru Europa, aflat marti in vizita la Bucuresti, a incercat sa puna punct speculatiilor privind noi restrictii pentru romani si bulgari post-2014 si a subliniat ca tara lui isi va deschide piata muncii pentru noi.
Intrebat de gandul daca guvernul lui David Cameron are estimari privind numarul de romani si bulgari care ar urma sa se stabileasca in Regatul Unit dupa ridicarea restrictiilor de pe piata muncii, in 2014 - dupa cum a declarat vicepremierul Nick Clegg in urma cu trei saptamani - , Lidington a raspuns imediat ca nu exista asa ceva.
Totodata, la intrebarea gandul privind posibilitatea ca Marea Britanie sa introduca o garantie pe care romanii si bulgarii ce se stabilesc in Anglia ar trebui sa o plateasca, dupa cum s-a scris recent in presa europeana si romaneasca, raspunsul a fost tot negativ, ministrul britanic subliniind ca o astfel de masura ar fi contrara actualei legislatii europene si ca, daca ar fi impusa, ar trebui aplicata tuturor cetatenilor UE, inclusiv britanicilor.
„Vreau sa conlucram pentru a clarifica orice neintelegere privind abordarea britanica a libertatii de miscare de pe piata europeana a muncii. Este un subiect important, care naste ingrijorari firesti, insa cred ca relatia noastra este prea valoroasa pentru a permite acestei chestiuni sa devina problematica”, a declarat David Lidington. El a rezumat, mai departe, pozitia Marii Britanii in aceasta chestiune: „Regatul Unit isi va deschide piata muncii pentru muncitorii romani si bulgari incepand cu 2014. Suntem obligati de tratatele europene sa facem acest lucru si nu intentionam sa facem altceva. Recunoastem si consideram binevenit impactul pozitiv pe care il au cetatenii UE ce isi exercita libertatile fundamentale, libertati de care se bucura zilnic si 1,5 milioane de cetateni britanici care traiesc, muncesc sau studiaza altundeva in UE”.
Ministrul conservator a precizat ca tara lui recunoaste si pretuieste contributia adusa de „zeci de mii de romani harnici in UK”, fie ca este vorba despre muncitorii „high skilled”, de constructori, agricultori etc.
„Construim acum in Marea Britanie un sistem de imigratie care sa functioneze in slujba interesului national, sa sustina economia, continuand sa atraga cele mai mari talente globale, inclusiv din Romania si Bulgaria, si, in acelasi timp, sa protejeze serviciile publice si sistemul ajutoarelor sociale, punand punct imigratiei ilegale si abuzurilor”, a declarat britanicul.




www.gandul.info/international/aflat-la-bucuresti-ministrul-britanic-pentru-europa-face-un-anunt-pentru-romanii-care-vor-sa-se-stabileasca-in-anglia-din-2014-10663160" target="_blank">Sursa

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Citat:
Marius: „Construim acum in Marea Britanie un sistem de imigratie care sa functioneze in slujba interesului national, sa sustina economia, continuand sa atraga cele mai mari talente globale, inclusiv din Romania si Bulgaria, si, in acelasi timp, sa protejeze serviciile publice si sistemul ajutoarelor sociale, punand punct imigratiei ilegale si abuzurilor”, a declarat britanicul.


Dap, la asta lucreaza acum, schimba legile astfel incit noilor veniti sa le fie aproape imposibil sa abuzeze de beneficii si alte gratuitati. Trebuiau sa faca chestia asta demult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Poate se calmeaza si Mirela acum cu capsa pusa impotriva "englezoilor". Cum e cu ipocrizia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui LauraNicole

Poate se calmeaza si Mirela acum cu capsa pusa impotriva "englezoilor". Cum e cu ipocrizia?

----------------------------------------------
mama de Alexa,mandria ochilor si sufletului meu, 23mai1997, si Sandra ingeras frumos 4septembrie2004/august2007 si mama adoptiva de nepoata minunata Ada 18august1995

O palma sau urlat la copil nu inseamna educatie!Inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC ! NU EXISTA MOTIVATIE SI NICI SCUZA! Aceeasi intoleranta pentru abuzul de orice fel.

PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT PE CEI CARE AU ATATA NEVOIE AICI:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=152788&whichpage=11

Poate impusti un avertisment pentru nerespectarea Regulamentului. Puteam direct dar am zis ca de data aceasta te informez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui LauraNicole
Cum e cu ipocrizia?






Care ipocrizie? A jurnalistilor care au insistat cu campania defaimatoare impotriva romanilor? Cum sa ramana, asa cum este. Declaratie lui Lidington nu le sterge lor ipocrizia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

...ipocrizia englezilor ramane valabila chiar daca LauraNicole nu e de accord cu asta ...

Sa nu uitam ca avem de a face cu o fosta mega putere coloniala care a navalit si subjugat natiuni ...care acum nu accepta regulile Uniunii Europene. Cine i-o fi intrebat pe indieni, pe australieni, pe canadieni, pe nigerieni, pe egipteni, pe cei din Rhodesia, din insulele Falkland, din Burma... daca sunt de accord cu navalirea englezilor si cararea bogatiilor lor in UK?

Iar despre segregarea anti-romana, chiar azi citeam ca in UK s-a desavarsit semnarea unei petitii - de catre peste 100.000 de persone - care cer si vor interzicerea accesului romanilor la piata muncii in UK. Motiv pentru care acest subiect va fi dezbatut in parlametul britanic....
Eu nu am nici un milimetru de dorinta de a pleca in UK si nu imi apar dreptul personal (mai ales ca am alt pasaport) insa nu inghit aceasta ipocrizie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

URAA
si-asa aveam gand de plecare,cu sau fara restrictii ridicate...
avem minimul de acte necesar sa lucram acolo(nu ca director de banca),asa ca ma apuc sa-mi fac bagajul(nu in plase de rafie,cum am mai vazut prin aeroport)
PS asa,ca informare,o sa ne platim chiria(4-500 lire/luna+depozit),deci nu avem de gand sa beneficiem de locuintele lor sociale
cum spuneam...partiiiie ca navalim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui izabela88

URAA
si-asa aveam gand de plecare,cu sau fara restrictii ridicate...
avem minimul de acte necesar sa lucram acolo(nu ca director de banca),asa ca ma apuc sa-mi fac bagajul(nu in plase de rafie,cum am mai vazut prin aeroport)
PS asa,ca informare,o sa ne platim chiria(4-500 lire/luna+depozit),deci nu avem de gand sa beneficiem de locuintele lor sociale
cum spuneam...partiiiie ca navalim


nu uita de impozitul pe locuinta ca aici si chiriasii platesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Cu alte cuvinte, coraj, Izabella! Noi( nu) te asteptam cu drag!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

nu uitasem nici de bill-uri(curentu' pe cartela),nici de council tax,nici de oyster card(fara de care esti imobilizat),nici de preturile din supermachet(daca as putea,as aduce in tara tesco,asda,99 p,dar cu preturile de acolo,ah,si un primark,ca sa traiasca si omul sarac,ca...omu')
PS inca ceva,cam pe langa subiect acum trei ani,cand am fost ultima oara in "invazie" la "engleji",cumparam o sticla de cola cu aprox. 1 lira(iceland,poundland si pe unde mai erau promotii)
la un salariu de 1000 de lire(orientativ),rezulta 1000 de sticle de cola.
ca sa-ti permiti 1000 de sticle de cola la noi in tara(care pe atunci tot cam 5 lei era,cat o lira),iti trebuie un salariu de 5000 ron,salariu pe care nu stiu cati romani il au(daca au vre-unul)
acu sa nu radeti de aberatiile mele,dar nivelul de trai e mai ridicat in uk,chiar daca nu ai o calificare,poti gasi un loc de munca unde sa castigi binisor,suficient cat sa platesti toate cele necesare si sa pui si deoparte,dar numai sa vrei sa muncesti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chicu09 spune:

Buna fetelor, Izabela ai dreptate cand spui "sa vrei sa muncesti". Si in general romanii de aici muncesc nu traiesc din ajutoare cum o fac altii (altii nefiind straini ). In sfarsit, inceputul nu a fost usor dar ne-am obisnuit si copiilor le place aici. De bill-uri ce sa mai zic? nu-s mici dar te descurci sa le platesti. de exemplu gazul platim acelasi tarif lunar,indiferent de vara/iarna pentru a compensa tariful de iarna care ar fi mai ridicat decat vara si mi se pare o idee destul de buna. si e contorizat. Daca consumam mai putin,ne scade tariful,daca consumam mai mult...consumam

Mergi la inceput