Anglia 2014 - demontarea oficiala a speculatiilor

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

Cu alte cuvinte, coraj, Izabella! Noi( nu) te asteptam cu drag!


inde
"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)
my little sunshine



mie mi se pare normal cand pleci la drum sa ai bagajul de informatii pregatit, asa sa nu te trezesti cu surprize, puteam sa tac si cand ajungea aici descoperea ca nu gseste chirie decat de la 700lire in sus, cu garantie de 3 chirii lunare (platite in avans)si ca in plus mai ai de platit contravaloarea a catorva chirii catre council...etc. e aiurea sa vi pentru un salariu de 900lire impozabil si sa te trezesti ca esti muritor de foame ...trebuie sa stii cat costa un bilet de "tramvai", cat asigurarea anuala a masinii, cat amenda neasigurarii masinii si tot asa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Okkkk, sa o luam metodic:
Chiria, in Londra cel putin, depinde si aici de zona, poate fi intre 400 de lire pe luna pentru o camera si peste 1000 de lire pentru altceva.
Transportul numai cu autobuzul dus-intors te duce in jur de 70 de lire lunar.
Gazele, noi platim cu card( il incarci cu ce suma ai nevoie si il bagi in aparatul ala. Tot asa platim si lumina) ne costa iarna in jur de 25-30 de lire saptamanal( incalzire, aragaz pt gatit, apa calda). Lumina ne costa mai putin. Apa in jur de 126 din mai pana in septembrie.
Council Tax pentru un an 1105 lire.
Cumparaturile saptamanale pentru 4 persoane, mancare, detergent, pepsi, mancare la pisici, in jur de 120 de lire in fiecare sambata.
Si apoi vine restul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui izabela88

nu uitasem nici de bill-uri(curentu' pe cartela),nici de council tax,nici de oyster card(fara de care esti imobilizat),nici de preturile din supermachet(daca as putea,as aduce in tara tesco,asda,99 p,dar cu preturile de acolo,ah,si un primark,ca sa traiasca si omul sarac,ca...omu')
PS inca ceva,cam pe langa subiect acum trei ani,cand am fost ultima oara in "invazie" la "engleji",cumparam o sticla de cola cu aprox. 1 lira(iceland,poundland si pe unde mai erau promotii)
la un salariu de 1000 de lire(orientativ),rezulta 1000 de sticle de cola.
ca sa-ti permiti 1000 de sticle de cola la noi in tara(care pe atunci tot cam 5 lei era,cat o lira),iti trebuie un salariu de 5000 ron,salariu pe care nu stiu cati romani il au(daca au vre-unul)
acu sa nu radeti de aberatiile mele,dar nivelul de trai e mai ridicat in uk,chiar daca nu ai o calificare,poti gasi un loc de munca unde sa castigi binisor,suficient cat sa platesti toate cele necesare si sa pui si deoparte,dar numai sa vrei sa muncesti...


de cand coca cola este un marker al bunastarii?!!!... in fine...pe vremea mea noi calculam in paini...mai nou probabil ca se consuma cozonac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Hai s-o ajutam si cu asta. Un bidon de 2 litri de Cola variaza intre 90p si 1.20 lira, depinde de unde cumperi.
O paine costa intre 1-1.20,1.50 sau uneori gasesti oferta cu 2 paini la 2lire, depinde ce si de unde cumperi.
Un bidon de lapte poate costa intre 70p si 1.50 lira.
Carne, depinde de care, 3 pachete a cate 300-400g la 10 lire in Asda si Tesco, in jur de 3.5-5 lire in alta parte, preturile variaza in functie de tip si loc.
O calatorie cu autobuzul folosind Oyster costa 1.40 lira, fara Oyster costa 2.50 lire. Cu metroul sau trenul depinde de distanta. Deocamdata poti folosi Oyster NUMAI in Londra. Vor sa modifice pentru a mari zona dar nu au facut-o inca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ab5174 spune:

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

mie mi se pare normal cand pleci la drum sa ai bagajul de informatii pregatit, asa sa nu te trezesti cu surprize, puteam sa tac si cand ajungea aici descoperea ca nu gseste chirie decat de la 700lire in sus, cu garantie de 3 chirii lunare (platite in avans)si ca in plus mai ai de platit contravaloarea a catorva chirii catre council...etc. e aiurea sa vi pentru un salariu de 900lire impozabil si sa te trezesti ca esti muritor de foame ...trebuie sa stii cat costa un bilet de "tramvai", cat asigurarea anuala a masinii, cat amenda neasigurarii masinii si tot asa...

Nina,mami de,





Eu de asa ceva nu am mai auzit.
De cind se plateste chirie(!?) la consiliu?
Poate taxa de consiliu - si care nu este nici pe departe cit o chirie, si care include cu totul altceva.

Poate fata si-a facut bine socotelile .....a zis ca a mai fost un UK - deci nu vine la pomul laudat.

P.S. Cola contine multe calorii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ab5174 spune:

Citat:
citat din mesajul lui LauraNicole
Un bidon de lapte poate costa intre 70p si 1.50 lira.
Carne, depinde de care, 3 pachete a cate 300-400g la 10 lire in Asda si Tesco, in jur de 3.5-5 lire in alta parte, preturile variaza in functie de tip si loc.



Da si calitatea este cam tot de 10 lire.
Tesco si ASDA sint printre cele mai ieftine supermarket -uri ....si se vede si la calitatea legumelor, fructelor si mai ales a carnii.

Sa nu mai vorbim de 99p shop, iceland, etc.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Citat:
Laura: Chiria, in Londra cel putin, depinde si aici de zona, poate fi intre 400 de lire pe luna pentru o camera si peste 1000 de lire pentru altceva.


Pe vremea mea trebuia sa arati inaite de toate proprietarului sau agentiei de inchiariat un contract permanent de munca, ca sa arati ca poti sustine chiria (de obicei numeni nu inchiria pe mai putin de 6 luni). Acum nu mai este asa? Adica e suficient sa ai un pic de depozit si gata, intri in casa? Iar daca te vedeau strain te puricau si mai si.

Eu personal le urez good luck tuturor care vor sa vina. Stiu cit de greu e sa resuseti intr-o tara straina si numai cei mai buni o vor face. Ceilalti se vor intoarce cu coada intre picioare, asa cum au venit. Stiti cum e: multi veniti, putini chemati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Citat:
Laura: Carne, depinde de care, 3 pachete a cate 300-400g la 10 lire


Ce fel de carne? De cal?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

multumesc de lamuriri,fetelor
nadaflorilor,am fost in uk prima oara in 2008,apoi si in 2009/2010,cate 5-6 luni pe an,la munca.
fiindca eram acolo sa strangem bani,nu mi-a trebuit apartament in "the city" cu vedere la tamisa,ne-am multumit sa inchiriem o camera dubla(am stat si la englezi in casa si la romani),sau un apartament la care imparteam chiria(si restul bill-urilor)cu un alt cuplu,prieteni de-ai nostri.
laura,ai dreptate,am gresit,gazele erau pe cartela
am dat exemplul cu sticla de cola pentru ca e aceeasi(teoretic)peste tot,in schimb painea/faina variaza muuult la pret/calitate,poate mai platesti si vre-o firma...
noua ne placea painea(tiger bread) de la o brutarie din zona si paine pt toast de la supermarket(nu aveam o preferinta anume)...
deja suntem la curent cu scumpirile,avem multi prieteni acolo
carnea de porc/vita/peste e ceva mai scumpa decat la noi(nu vb de organic),si laptele,iar salamurile cu care romanii(unii)sunt obisnuiti,sunt raritati/delicatese prin market-urile lor(noroc cu magazinele romanesti/poloneze/turcesti,gasesti acolo si varza murata)
in schimb fructele,indiferent de sezon,mi s-au parut foarte accesibile...
nu vad situatia de acolo in roz,mi-au cazut ochelarii dupa ce am fost prima oara,dar,categoric e ceva mai gri decat a romaniei(care e pitch black,dupa parerea mea).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:

Si in Cipru vin tot mai multi straini (romani, bulgari, albanezi, etc) in speranta ca vor regasi ce au lasat in urma acum 4 ani. A fost alea si s-a dus
In timp se vor echilibra lucrurile si pe piata muncii, dar romanii mai au de indurat cativa ani de umilinte si reprosuri, dar pe buna dreptate.
Si eu sfatuiesc pe cei care vor sa isi incerce norocul, sa cantareasca bine costurile instalarii intr-o tara straina si sa adauge costuri/cheltuieli neprevazute (o boala, o concediere subita, etc).

Mergi la inceput